Çekya Aşığı Özgür Karataş ve Prag’da Yaşam

Çekya Aşığı Özgür Karataş ve Prag’da Yaşam


Merhaba, ben Özgür Karataş. Öncelikle size buraya kadar olan kısa hikayemi anlatayım. 2012 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iktisat lisans eğitimime başladım. 2013-2014 yılları arasında, 9 ay boyunca Çek Cumhuriyeti’nin Hradec Králové şehrinde Erasmus yaptım. Çek Cumhuriyeti’ne olan sevgim bu 9 ay boyunca sürekli arttı ve günün birinde tekrar buralara geleceğimi bilerek 2 yıl bekledim. Şu anda, uzun zamandır takip ettiğim ÇekTürk ekibinde, Prag’da Erasmus Plus programı kapsamında stajyer olarak yer almaktayım. Bu sayede Prag’da yaşam konusunu ele alabileceğime inancım sonsuz. 🙂

ÇekTürk’ün kurucu ortağı Ece Ergüney Hnatkova’nın Çekya’da Yaşam ile ilgili YouTube videosu ise aşağıda:
Lennon Duvarı 2013

Lennon Duvarı 2013

Prag’da Erasmus

Prag, ilk geldiğim zamanlar beni büyülemişti. Defalarca ziyaret etmeme rağmen her gün farklı bir yanını görüp tekrar seviyorum bu şehri. II. Dünya Savaşı’ndan çok fazla etkilenmeyen şehir tarihi yapılarının korunması sayesinde  olağanüstü bir mimariyi günümüze kadar korumayı başarmıştır. Bu özelliği sayesinde Prag önemli turizm destinasyonlarından birisidir. Ayrıca belirtmekte fayda var Prag, İstanbul’un kardeş şehridir ve UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır¹.

Prag’ın tarihi güzellikleri saymakla bitmez. Prag’da gezilecek yerler ve Prag’da yapılacak aktiviteler yazımız için tıklayın.

Çekya Erasmus yazılarımızın tamamı için tıklayın

 

Prag’da Eğitim

Her yıl Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden binlerce öğrenci Prag’ta okumayı tercih ediyor. Elbette bunun tek sebebi şehrin tarihi güzellikleri değil. Çek Cumhuriyetinin kendine ait para birimi olan kron kullanması, Euro kullanan diğer ülkeler ile kıyaslandığında daha ucuz bir ülke olması anlamına geliyor. Şehirde 12 farklı üniversite bulunuyor. Çek üniversitelerinde eğitimin kaliteli olması ve teknolojiye verilen önem üniversiteleri çekici hale getiriyor. Orta Avrupa’nın en eski üniversitesi ünvanını elinde bulunduran Charles Üniversitesi (1348) dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında en üstteki yüzde 1,5 diliminde bulunuyor². Bunlarla birlikte şehrin canlı ve eğlenceli yapısı en büyük etkenlerden birisi. Türk öğrenciler için Erasmus Plus programı kapsamında Çek Cumhuriyeti’nde hibe desteği alarak eğitim almak mümkün.

Çek Cumhuriyeti üniversite eğitiminiz ve ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı için iletişim: info@cekturk.com

  

Prag’da Ulaşım

Öncelikle Prag’a ulaşım konusuna değinmek gerekirse, Pegasus Havayolları’nın düzenli İstanbul-Prag arası direk uçuşları bulunuyor ve Prag’a en uygun fiyatlı ulaşım genelde Pegasus ile sağlanıyor. Türk Hava Yolları veya Pegasus uçak biletlerinizi buradan satın alabilirsiniz. Vaclav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım Airport Express (AE) otobüsleri ile kolayca sağlanabilir. Havalimanından otelinize hızlı ve konforlu bir ulaşım düşünüyorsanız burayı incelemenizi tavsiye ederim. Ulaşım ağı ve kalitesi konusunda bir çok şehre taş çıkarır nitelikte. 3 adet metro hattı bulunan şehrin hemen hemen her noktasına metroyu kullanarak ulaşmak mümkün. Metronun yetersiz olduğu yerlerde tarihi ve modern tramvaylar ile birlikte belediye otobüslerini kullanarak ulaşımı sağlamak mümkün. Şehrin genelinde tek bir ulaşım kartı uygulaması mevcut. Ulaşım kartına sahip olduğunuz süre boyunca bütün ulaşım araçlarına limitsiz binme hakkında sahipsiniz. Çek Cumhuriyeti genelinde bir üniversitede eğitim alıyorsanız öğrenci indiriminden yararlanmanız mümkün. Ulaşım araçlarında denetim ani yapılan bilet/kart kontrolleri ile sağlanıyor. Ulaşım hakkında detaylı bilgiye ve ulaşım kartı fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Prag Avrupa’nın kalbinde bulunuyor bu özelliği sebebiyle diğer Avrupa şehirlerine ulaşım oldukça kolay ve rahat. Eurolines’dan bilet almak için buradaki sayfamızı kullanabilirsiniz.

Prag’da Yaşam ve Masraflar

Prag’daki suç oranları çoğu büyük şehre kıyasla oldukça düşük³. Ülkedeki işsizlik oranı % 5,9 seviyelerinde, Türkiye ile kıyaslandığında oldukça düşük bir rakam. Kişi başına GSYİH, Türkiye’nin neredeyse 2 katı civarında. Çek Cumhuriyeti’nde asgari ücret 330 Euro civarında.

Çekler için yaşam aile, iş, eğlence ve tatilden oluşuyor. Eğlence olmazsa olmaz; Çekler, OECD istatistiklerine göre en çok alkol tüketen 5. ülke ve dünyada en çok bira tüketen 1. ülke konumunda. İnsanların yaşam standartları iyi denilebilecek bir seviyede. Doğayı ve hayvanları çok seviyorlar. Ayrıca Çeklerin sporla aralarının iyi olduğunu söylemek mümkün. Kış sporlarını oldukça seviyorlar. Ülke genelinde buz hokeyi yoğun ilgi gören bir spor.

Peki Çek Cumhuriyeti’nde kaç Türk yaşıyor diyorsanız, 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Prag’da 680 seçmen oy kullanmış.
Yukardaki genel bilgileri verdikten sonra Prag’ın turizm sayesinde sürekli canlı olduğunu söylemek mümkün. Özellike eski şehir meydanında sürekli bir turist yoğunluğu görmek mümkün. Yemek konusunda Türkiye ile kıyaslayamayız ama şehirdeki pizza ve uzak doğu yemekleriniN oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Prag sokaklarında bir efsane olan Trdelnik mutlaka denenmeli. Trdelnik dışında sokaklarda sosis ve hot dog tarzı yiyecekler çok yaygın. Özellikle para bozdurma konusuna değinmek istiyorum bu konuda çok dikkatli olunmalı, çoğu exchange ofisinin dışında sıfır komisyon yazısı göreceksiniz bunlara aldanmayın güvenilir ve mümkünse kurumsal bir yerde bozdurmaya özen gösterin. Bozdurmadan önce mutlaka hesaplama yapmalarını ve rakamı size göstermelerini rica edin.

Bu güzel şehir hakkında yeni yazılarda görüşmek dileği ile hoşçakalın!
Çek Cumhuriyeti’nde konaklama, Çek sağlık sigortası, Çekçe çeviriler, Çek üniversiteleri gibi tüm istek ve sorularınız için bizimle iletişime geçmeniz yeterli:
info@cekturk.com
+420775177364
     

Çekya Eğitim İle İlgili İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

universite university cekturk sigorta insurance cekturk  dil kursu cekturk konaklama cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya