Çek Cumhuriyeti Spor: Doğa Sporları


Çekler’in doğa sporlarına ne kadar düşkün olduğunu, özellikle Çek Cumhuriyeti’nde yaşayıp da bilmeyeniniz yoktur. Biking – trekking – hiking – climbing – canoeing ve daha fazlası… Peki nedir bu doğa sporları, Çek Cumhuriyeti’nde nerelerde yapılır, varsa ideal mevsimi nedir? Bu yazımızda bu sorularınızı cevaplayacağız.

  • Çekya spor yazılarımızın tamamı için tıklayın.
  • Çekya’da istekleriniz ve hizmetlerimiz için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364

Bohemian forest in the autumn

Sonbaharda Bohemya Ormanı

Çek Cumhuriyeti Spor: Biking

Türkçe’de bisiklete binme sporu olarak adlandırabildiğimiz bu sporu,  biz ne kadar keyifli ve dinlendirici olacak düşünsek de, Çekler genellikle daha “çılgın” ve daha sportif şekilde yapıyor diyebiliriz. “Mountain biking” yani dağda bisiklet sürme sporu oldukça zorlu ve yorucu denebilir. Maratonları, yarışmaları derken biking bir disiplin işi aslında!

Özellikle bahar ve yaz aylarında, havaların güzelleşmesi ile birlikte sokaklarda bisikletliler çoğalırken, bir yandan da bisiklet yarışları hatta maratonları başlar. Çek Cumhuriyeti’nde bisiklet yarışlarını ve güncel haberleri ise buradan takip edebilirsiniz.
Siz de Prag’ı ve Çek Cumhuriyeti’nde çevre şehirleri bisiklet ile gezmek – turlamak ve hatta maratonlara katılmak isterseniz, bisiklet kiralamak için info@cekturk.com adresimizden bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Çek Cumhuriyeti, Prag’da bisiklet kiralama detayları için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti Spor: Trekking

Trekking, doğa sporlarının en hafif kollarından biridir. Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelir. Ancak Çekler bu hafif sporu bile, içlerindeki spor aşkıyla kilometrelerce yaptıklarında, yine de yorucu bir hale gelebilmektedir.

czech_republic_trekking_çek_cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Spor: Jogging

Stromovka vey Vyšehrad, Letna Parkları’nda sıkça göreceğiniz joggingçilere kolayca siz de katılabilirsiniz.

sport-in-the-park-1309727-638x435

Çek Cumhuriyeti Spor: Hiking

Hiking ise günübirlik doğa gezisi anlamına gelir. Haliyle Çek Cumhuriyeti’nde oldukça yoğun ormanlar, dağlar olduğu ve Çekler’in genel olarak yeşile – doğaya – oksijene adeta “taptığı” düşünüldüğüdnde,
Çek Cumhuriyeti Spor: Hiking

Dağcılık / tırmanma olarak da bilinen bu spor, tabii ki emniyet ipleriyle yapılmaktadır. České Švýcarsko yani Czech veya Bohemian Switzerland olarak bilinen bu dağlar, tırmanma için en ideal ve en popüler Çek dağlarından biridir.

military-wall-1355507-639x821

Çek Cumhuriyeti Spor: Canoeing

Bazı Çekler için kano bir ata sporudur. Yaz tatillerinde arkadaş grupları olarak uzun “canoeing” turlarına çıkarak, teknolojiden uzak ve bol yemeli-içmeli güzel progamlar yaparlar. Hatta o kadar teknolojiden uzaktırlar ki,  telefon ve diğer elektronik cihazlarını kanolardaki su geçirmez barellere koyarlar ve tüm gün veya hafta boyunca hiç dokunmazlar. Çadırlarda doğa ile iç içe konaklarla, otellerde değil! Vltava ve Otava nehirleri canoeing için idealdir.

Çek Cumhuriyeti kano maceralarımızı yazdığımız blog yazımız için tıklayın.
Çekler’in bu doğa sporu tutkularını siz de bir yerinden yakalamak ve buna bisiklet ile başlamak istiyorsanız, Çek Cumhuriyeti’nde bisiklet kiralamak için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775 177 364