Çekçe ve Ben

Çekçe ve Ben


Çek Cumhuriyeti’nin anadili Çekçe’dir. Çekçe, Slav dillerinin batı kolunu oluşturmaktadır. Çekçe dili, çoğu Çek Cumhuriyeti’nde yaşamakta olan 12 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Geçmişte bir ülke oldukları için Slovakça ile Çekçe dilleri birbirlerine çok yakındır. Pek çok yaşlı Çek, Slovakçayı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir, hatta şu anda bile genç Slovaklar Çek Cumhuriyeti’nde rahatlıkla Çekçe okuyabilmekte ve Çekçe kursu alabilmektedir.

Çoğu Slav dili Çek diline oldukça yakındır, yani bu dili öğrenirseniz Slovakçayı ve Lehçeyi öğrenmeniz kolay olabilir. Hatta Ruslar Çekçe’yi sizlere göre çok daha kolay anlayabilir, üzülmeyin!

  • Çekçe özel ders ve Çekçe kursu için bize ulaşın: info@cekturk.com
  • Diğer Çekçe ile ilgili blog yazılarımız için tıklayın.
  • ÇekTürk’ü sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:
         
Çekçe Dili, Çekçe Öğrenmek Zor Mu?

Çekçe dili zor mu? sorusunun cevabı için tıklayın.

cekce_ve_ben

Herkesin aklında Çekçe’nin zor olduğu hakkında bir düşünce vardır. Ancak Çek Cumhuriyeti’ne geldiğiniz için Çekçe bilmenize gerek yok, elbette birkaç kelime bilmeniz size yardımcı olacaktır ama merkezi yerlerde genellikle İngilizce, Almanca ve Rusça konuşulmaktadır. Peki, Avrupa’nın kalbi Çek Cumhuriyeti’ne 2 ay önce yerleşmiş biri olarak onlardan biri olabilir miyim diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Çünkü etrafınızdaki herkes bir şeyler konuşuyorlar, anlatıyorlar hatta bazen onlara kulak misafiri olmak ya da muhabbetlerine dâhil olmak istiyorsunuz fakat ne yazık ki hiçbir şey anlamıyorsunuz. O yüzden bu dili öğrenmeyi çok istiyorum ancak Çekçeyi ilk işittiğimde aklıma ilk gelen şey “Bu dil de ne böyle?” olmuştu.

Çekçe tipik bir Slav dili olduğu için bir Türk olarak kulağıma farklı geliyordu. Hele bir de okumaya çalıştığımda çok zorlanıyordum çünkü bazı kelimelerinde hiç sesli harf bulunmuyor. Fakat onun dışında birkaç farklı harf haricinde kelimeleri yazıldıkları gibi okuyorlar. Benim en çok duyduğum sesler/harfler “ç, j, ş, z” oldu. Çekçede karşılıkları ise “č, š, ř, ž” oluyormuş.

Hatta Mustafa Kemal Atatürk, harf devrimi yaparken Çek alfabesinden iki harfin benzerini esas almış bunlar “č ve š” yani bizim “ç ve ş” harflerimiz. Bu harfler ve daha fazlası ile ilgili Çekçe YouTube videomuz aşağıda:

Çekya’ya geleli 2 ay olmasına rağmen ne yazık ki öğrendiğim cümleler ve kelimeler dilin zorluğundan dolayı kısıtlı kaldı. Öğrendiğim kelimeler iyi günler (dobrý den), selam (ahoj), şerefe (nazdraví), teşekkürler (děkuji), lütfen (prosím), pardon (pardon), Çekçe konuşamıyorum. (Neumím česky.) ve benzeri günlük hayatta kullandığımız en kolay ve basit cümleler oldu. Fakat bunlar bile çoğu zaman iletişim kurmamda bana çok yardımcı oldu. İleri de iyi konuşabildiğim, kendimi rahatlıkla anlatabildiğim bir seviyeye gelmek isterim ancak bunun bir dil kursuna gitmeden mümkün olabileceğini düşünmüyorum.
Çekçe Kursu

Eğer sizin de Çekçeye ilginiz varsa, benim gibi siz de meraklıysanız ve Çek Cumhuriyeti’nde hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız ÇekTürk sizlere Çekçe dil kursu ve özel ders hizmeti sunuyor. Dersleri özel olarak veya bir grupla birlikte alabilirsiniz. Bakarsınız sizinle de derslerde tanışma fırsatı bulup Çekçe konuşabiliriz.

  • Prag’da Çekçe standart kurslar için tıklayın.
  • Prag’da vize ile yoğun Çekçe kurslarına katılmak için tıklayın.
  • Eğer Çekçe üniversite eğitimi almak ve öncesinde Çekçe hazırlık eğitimi almak istiyorsanız, Prag’da Çekçe hazırlık eğitimi için tıklayın.
  • Çekya veya Türkiye’de Çekçe özel ders talepleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com

Çekçe öğrenmek için ve diğer eğitim hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775 177 354
     

İlginizi Çekebilecek Çekya Eğitim Hizmetlerimiz:

universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk dil kursu cekturk konaklama cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya