Çek Üniversiteleri: Sıkça Sorulan Sorular

Çek Üniversiteleri: Sıkça Sorulan Sorular


Çek Cumhuriyeti’nde eğitim almak isteyen siz öğrencilerin bizlere sorduğu soruları derledik ve 16 soru-cevaptan oluşan “Çek Üniversiteleri – Sıkça Sorulan Sorular” yazımızı hazırladık!
Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce eğitim, Çek üniversitelerinde hazırlık okumak hakkında ücretsiz danışmanlık ve Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com, +420775177364

     

  

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Sorulara geçmeden önce, Çekya eğitim videomuzu izlemek isterseniz:

* Çek Cumhuriyeti’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi kaç yıl sürüyor?

Çek Cumhuriyeti’nde çoğunlukla lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer.

* Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce eğitim almak ücretli mi?

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimi çoğunlukla ücretlidir. Uluslararası okullarda, Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce eğitim almak için özel okullar bulunmaktadır.* Çek üniversitelerinde İngilizce eğitime başvuru için istenen belgeler nelerdir?

Kabul şartları her yerde olduğu gibi Çekya’da da okuldan okula, departmandan departmana farklılık göstermekle birlikte, genellikle aşağıdaki belgeler kesinlikle üniversite başvurularında istenen belgeler arasında yer almaktadır:

 1. Öncelikle İngilizce seviyenizden emin olabilmek için uluslararası geçerliliği olan IELTS, TOEFL gibi sınavlarda bazı dereceler istenebilmektedir. Bazı Çek üniversitelerinin ise kendi İngilizce seviye tespit sınavı olmaktadır.
 2. Çek üniversiteleri tarafından öğrenci kabulü için mülakatlar yapılabilmekte ve bazıları için Çek Cumhuriyeti’ne birebir gelmeniz gerekebilmektedir.
 3. Öncesinde Çek okullarında eğitim almadıysanız, diploma denkliğiniz (nostrifikace) istenebilmekte, bunun için ÇekTürk olarak destek sunabilmekteyiz.
 4. Kayıt ve belge işlemleri esnasında, Türkçe – Çekçe resmi belge çevirileriniz gerekebilmekte bunun için destek verebilmekteyiz: www.cekturk.com/tr/ceviri

+ Vizeniz için gereken Çek sağlık sigortanızı ise web sitemizden online yaptırabilirsiniz: www.cekturk.com/tr/sigorta

Seçeceğiniz Çek üniversitesi ve tercih ettiğiniz bölüme göre belge listesi, gereklilikleri size danışmanlık ücreti olmadan sunuyoruz! İletişim: info@cekturk.com

* Çek üniversitelerinde İngilizce eğitim alabilmek için gereken İngilizce dil seviyesi nedir?

Bazı Çek üniversiteleri, uluslararası standartlarda yapılan geçerlilik sınavlarından en çok tercih edilen TOEFL ve IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan geçerli yetkinlik belgesi ister. Eğitim almak istediğiniz okula ve bölüme göre farklılık göstermesine karşın, örneğin en düşük puan isteyen Çek üniversitemizi seçersen, lisans ve yüksek lisans için TOEFL’dan en düşük 65, IELTS’ten en düşük 5.5 almanız gerekmektedir.

Bazı Çek üniversiteleri için ise B2 seviyesinde olmanız yeterlidir ve seviyenizi herhangi bir İngilizce kurs belgesi / İngilizce üniversite eğitimi aldığınıza dair transkript, diploma gibi belgeler ile kanıtlamak mümkün olmaktadır. Bu şekilde İngilizce giriş sınavlarından da muaf olabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişim: info@cekturk.com

* Çek üniversitelerinin kendi yurtları var mı?

Her Çek üniversitesinin kendine ait yurdu olmamakla birlikte, kendine ait yurdu olmayan okulların genellikle okullarına yakındaki özel yurtlarla anlaşması bulunmaktadır. Bu yurtlar genelde ders çalışma imkânı ve öğrencilerin gereksinimleri konusunda titiz davranılan yurtlardır. Öğrenci yurtlardaki her alandan faydalanabilme hakkına sahiptir. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizle iletişime geçmekten çekinmeyin! İletişim adresimiz: info@cekturk.com* Çek Cumhuriyeti’nde üniversite İngilizce hazırlık eğitimi var mıdır? 

Okuldan okula hatta fakülteden fakülteye değişkenlik göstermekle birlikte, Çek üniversitelerinin bir kısmında İngilizce hazırlık 1 sömestr veya 2 sömestr (1 akademik yıl) boyunca verilmektedir. Ancak İngilizce hazırlık sınavına kabul edilmeniz için de, belirli bir İngilizce seviyesinde olmanız gerekmektedir.

Prag’da İngilizce hazırlık eğitimi detaylı bilgi için tıklayın. Prag’da İngilizce hazırlık eğitimi başvuru için bize ulaşın: info@cekturk.com

Çek Cumhuriyeti’nde Çekçe eğitim ücretsiz midir?

Evet, Çek Cumhuriyeti’nde hemen her üniversite ve bölümde Çekçe dilinde eğitim ücretsizdir. Ancak bunun için Çekçe’yi akıcı olarak öğrenmeniz gerekmektedir.

Prag’da Çekçe hazırlık eğitimi detaylı bilgi için tıklayın. Prag’da Çekçe hazırlık eğitimi başvuru için bize ulaşın: info@cekturk.com

  

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce eğitim almak için, İngilizce sınavı dışında okula kabul edilebilmek için yapılan diğer sınavlar ve gereklilikler nelerdir?

Eğitim almak istediğiniz okula ve bölüme göre farklılık göstermesine karşın, bazı mühendislik bölümleri için matematik sınavı ve dekanla mülakat gibi ek adımlar olabilmektedir.

Ancak birçok Çek üniversite, yabancı öğrencilere, özellikle de vize isteyen Türkiye gibi ülkelerden gelecek öğrencilere kolaylık sağlamak için yöntemler sunmaktadır. Bu yöntemleri öğrenmek, giriş sınavsız kayıt ve başvuru için bize ulaşın: info@cekturk.comÇek Cumhuriyeti’nde eğitime başlamadan önce istenen Türk diploma denkliğimi nasıl alırım?

İster Çekya’da lisans, ister Çekya’da yüksek lisans eğitimine başvurun, Çek üniversiteler sizden Türk diplomanızın Çekya’da denkliğini almanızı isteyecektir. Çekya’da denklik yazımız için tıklayın.

Çekya’da lise diploması denkliği ve lisans diploması denkliği hizmetlerimiz için bize ulaşın: info@cekturk.com

Çek Cumhuriyeti üniversite diplomasının  Türkiye’de denkliği var mıdır? 

Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) yurtdışında aldığınız diplomanın yeterliliğini test etmek ister ise, ancak bu durumda sizi seviye tespit sınavına sokabilmektedirler. Sınavda başarılı olduğunuz takdirde, denkliğinizi alabilirsiniz. Ayrıca denklik için detaylı bilgi Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile iletişime geçerek (+90 3122987000) ve kendilerine eğitim göreceğiniz okulun ismini sorarak, teyit almanız mümkündür.

Çek Cumhuriyeti üniversite diplomasının Avrupa ve Amerika’da denkliği var mıdır?

Çek diplomanızın Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin üniversitelerinde denkliği mevcuttur. Hatta bazı Çek üniversitelerinin özel programları sayesinde, hem Avrupa hem Amerika’da geçerli Çek diplomanızı elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Çek üniversiteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  

Neden Çek Cumhuriyeti’nde üniversite okumalıyım? 

 1. Çek Cumhuriyeti’nde eğitim, pek çok Avrupa ülkesinin arasında, eğitim kalitesi, köklü üniversiteleri ve İngilizce eğitimin yaygın olması ile öne çıkmaktadır.
 2. Günümüzde 42,000’den fazla yabancı öğrenci Çek Cumhuriyeti’nde eğitim almaktadır.
 3. 2014 yılında Erasmus öğrencileri arasında yapılan araştırmada, Çek Cumhuriyeti en popüler 12. Avrupa ülkesi seçilmiştir.
 4. Çek Cumhuriyeti’nde EURO kullanmaması, CZK (Çek Kronu) kullanması nedeni ile Çekya, diğer AB ülkeleri göre daha ekonomiktir.

Peki neden başkent Prag’da üniversite okumalıyım?

 • Çok kozmopolit olan Prag şehrinde, her sene bir çok farklı ülkeden çok sayıda öğrenci, kaliteli  eğitim almaktadır.
 • Eğitimin yanı sıra, kültürel-sosyal aktivite bakımından Prag bir cennet!
 • Çek üniversitelerinin en köklü ve kaliteli eğitim sunanlarının büyük çoğunluğu ise Prag’da yer almaktadır.

Avrupa’nın kalbi Prag’da eğitim almakla ilgili daha detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.* Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimimi burslu olarak alabilir miyim?

Çek Cumhuriyeti’nde yer alan üniversitelerin çoğunda burs olanağı yer almaktadır. Eğitim almak istediğiniz okula ve bölüme göre farklılık gösteren burs seçenekleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com

* Çek Cumhuriyeti’nde hayat şartları nasıldır? 

Çek Cumhuriyeti’nde hayat ucuz, en azından diğer EURO kullanan Avrupa ülkelerine kıyasladığımızda. Bunun nedeni ise Çekya’nın henüz Euro para birimine geçmemiş olmaması, hala kendi para birimi olan Çek Kronu (CZK) kullanmasıdır.

Prag vs. İstanbul yazımızda, belirli periyotlarda gerçekleştirilen yaşam standartları kıyaslayamasının yer aldığı yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti masrafları ile ilgili genel bir fikir vermek için;

 • Prag’da özel bir yurtta minimum 3 kişilik oda: yaklaşık 5.000 CZK / aylıktan başlar.
 • Prag’da ulaşım ile ilgili ise, aşağıdaki görseli incelebilirsiniz. Prag’da toplu taşıma resmi sitesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Çek Cumhuriyeti’nde eğitim için neden ČeskoTurecko / ÇekTürk’e başvurmalıyım?

 1. Öncelikle, size ana diliniz olan Türkçe dilinde, hem de bazı alanlarda ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.
 2. Başvuru esnasında tüm belge işlemlerinizde yardımcı olmaktayız: sağlık sigortası, konaklama, resmi belge çevirileri vb.
 3. Ofisimiz Prag’da bulunduğu için, işlemlerinizi en hızlı ve efektif şekilde yürütebiliriz.
 4. Çek – Türk ortaklığında kurulduğumuz için, her iki dile ve ülkeye hakim olarak, sağlam adımlar ile ilerlemekteyiz.
 5. Çek üniversiteleri ile partnerliğimiz ile, sürecinizi birebir ve güvenilir şekilde takip edebilmekteyiz.
 6. Öğrenci dostu ve güvenilir bir kuruluş olan ÇekTürk’e tüm Çek üniversite bölüm ve okul seçme, başvuru, kayıt sürecinizi teslim edebilirsiniz! Birlikte adım adım ilerlemekten mutluluk duyacağız. 🙂
  Ücretsiz Çek üniversiteleri danışmanlık ve iletişim : info@cekturk.com, +420 775177364

 

  

Çek üniversitelerinde lisans, yüksek lisans, doktoraİngilizce hazırlık, Çekçe hazırlık programları hakkında; ayrıca Macaristan üniversiteleri ve Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi edinmek, başvuru şartlarını öğrenmek ve kayıt işlemleriniz gerçekleştirmek için ÇekTürk ile iletişime geçerek ücretsiz eğitim danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

info@cekturk.com
+420 775 177 364
     

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz:

sigorta insurance cekturk konaklama cekturk  ceviri translate cekturk dil kursu cekturk diploma denkligi cekturk