Çek İcatları

Çek İcatları


Çek icatları yazısını uzun süredir yazmak istiyordum çünkü her duyduğumda şaşırdığım icatlar duymaya devam ediyordum. Görece küçük bir ülke olsa da, aşağıda göreceğiniz tüm icatlar Çek mucitler tarafından bulunmuştur.

  • Çekya hakkında pratik bilgiler yazımız için tıklayın. Çekya hakkında yanlış bilinenler yazımız için tıklayın.
  • ČeskoTurecko / ÇekTürkolarak, Çek – Türk ortaklığımızda 2013 yılından beri Çek ve Türk firmalara, bireylere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Çekya’da eğitim,  turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

ÇEK İCATLARI 

1. Yumuşak Kontakt Lens

İlk yumuşak kontakt lensler, 1913 – 1998 yılları arasında yaşamış olan Çek kimyacı Otto Wichterle tarafından yaratılmıştır.

Bilmeyenler için ise, Almanya’da 1887 yılında bir cam ustası olan August Muller, göze takılabilen ve göz tarafından kabul edilen kontakt lensi geliştirdiği duyurulmuştur. Kendisine tıp bilimine yaptığı bu buluşu için fahri doktor unvanı verilmiştir. (Görsel Wikipedie’den alınmıştır.)

2. Küp Şeker

1840 yılında Dacice isimli bir kasabadaki şeker fabrikasında çalışan Jakub Kryštof Rad, şekere ilk defa küp şeklini verecek ve paketlemesini kolaylaştıracak bir makine icad etmiştir. Rad, 1843’te küp şekerin patentini alıp ardından üretimine başlamıştır. Bu ilk küp şekerler, öncelikle pancar şekerinden yapıldı.

3. Kan Grubu Ayrımı

Profesör Jan Janský, ilk kan grubu ayrımını yapan doktordur. Günümüzde hala, Çekya ve Slovakya’da gönüllü kan bağışlayan kişilere aşağıdaki Janský medal (Janského plaketa) verilmektedir.

4. Kimyasal Patlayıcı Semtex 

Çek kimyager Stanislav Brebera, özellikle Vietnam savaşında çok kullanılan güçlü plastik patlayıcı Semtex’in mucididir. Wikipedia’dan alınan bilgiler doğrultusunda,

“Semtex, RDX ve PETN [1] bileşenlerini içeren çok amaçlı plastik patlayıcı. Madencilikte kazı yapma, inşaat sektöründe bina yıkımında ve askeriyede kullanılmaktadır.

Semtex, Çek kimyager Stanislav Brebera tarafından 1960’larda RDX, PETN, bağlayıcılar ve stabilizatörleri kullanarak elde edilmiş çok güçlü bir plastik patlayıcıdır. Orijinal adı B1 olan patlayıcı daha sonradan Semtex ismini almıştır. İlk olarak 1964 yılında Semtex 1A, 1967 yılında Semtex H ve 1987 yılında da Semtex 10SE türleri üretildi.

Vietnam savaşı sırasında 14 ton Semtex H Kuzey Vietnam ordusuna satılmıştır. Ancak Semtex’in en büyük alıcısı Libya‘dır. 1975 ile 1981 arasında Libya yaklaşık 700 ton Semtex satın almıştır.[2]”

5. Sinyalizasyon, Ark Lambası, Elektrikli Tramvay 

František Křižík, trenler için sinyalizasyondan, çok parlak ışık veren Ark Lambasına ve elektrikli tramvaya kadar bir çok icada imza atmış Çek mucittir.

6. Mendel Kuralları

Gregor Mendel, Mendel kurallarını, yani gen özelliklerinin kalıtım yoluyla bir sonraki nesle aktarıldığını bulan kişidir. Dünya çapında tanınan Mendel’in adı, Çekya’daki Mendel Üniversitesi dahil birçok yerde geçmektedir.

7. Hücresel Biyoloji Çalışmaları 

Jan Evangelista Purkyne hücresel biyoloji konusunda çok önemli çalışmalar yapmış bir Çek bilim adamıdır.

8. Gemi Pervaneleri

Josef Ludvík František Ressel, ilk gemi pervanelerinin tasarımı ve kullanımında önemli katkıya sahiptir.

9. Modern Pusula

10. Topraklanmış Paratoner

11. Fotogravür 

12. BONUS: “Robot” kelimesi 

Robot kelimesi ilk kez Karel Čapek tarafından, bir oyununda kullanılmıştır ve tüm dünyada artık bu şekilde kullanılmaktadır.

Bu mucitlerin şüphesiz en önemlileri olan Profesör Frantsek Burian ve Arnold Jirásek,  1’inci Dünya Savaşı’nda, vücudu yanan askerlere yardım etmek için plastik cerrahiyi ilk bulan kişiler olarak tarihe geçtiler.

Çek icatları hakkında İngilizce bir yazı okumak isterseniz tıklayın.

Çekya’da eğitim, turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+42077517736