Çek Grand Kanyonu ve Minyatür Prag Gezim

Çek Grand Kanyonu ve Minyatür Prag Gezim


Merhabalar, bir önceki yazımda sizlere Prag’da ilk 3 hafta için izlenimlerimi yazmıştım ve daha sonra Velká Amerika ve Český Krumlov için yazacağımın sözünü vermiştim. Tekrardan işte burdayım!

İster kısa süre olsun ister uzun süre Benim gibi Prag’a gelip çabucak, dur duraksız her yeri gezenlerdenseniz bir süre sonra yeni yerler keşfetme arayışına giriyorsunuz demektir. Prag’da ulaşımın ne kadar rahat olduğunu bilenler bilir. Bilmeyenler için buradan tekrar duyuralım. PRAG’DA ULAŞIM ÇOK RAHAT ! Sadece Prag’da değil bütün Çekya’da ulaşım çok rahat ve ben de size bu yazımda o rahatlıkla ulaşılabilen, günübirlik kaçamaklar yapabileceğiniz 2 farklı yerden bahsedeceğim.

Öncelikle sabah erkenden kalkıp gününüzün yarısını geçirebileceğiniz Velká Amerika ve sonrasında masal diyarı Český Krumlov’dan bahsedeceğim.

Velká Amerika  :

Çekya’nın Grand Canyon’u olarak bilinen bu yeri keşfetmeniz için hala geç değil. Toplu taşımayla yalnızca 45 dk belki 1 saat süren bu gizli doğa harikasını ilk defa Instagram’ın Keşfet sayfasında gördüm ve görür görmez ertesi gün için plan yapmaya başlamıştım. İnanılmaz bir doğa harikası. Masmavi bir göl ve etrafı kayalık-ağaçlık olan bir saklı cennet. Prag’dan buraya öncelikle  Sarı metro hattından Zličín’e gidip daha sonra 311 numaralı otobüse binerek 1 saatte orada olabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak, ben oraya araba kiralayıp gitmiştim ve not olarak Çek Cumhuriyeti’nde araba kiralamak gerçekten çok ucuz. Günlük 10 euroya araba kiralayabilirsiniz. Site için linki buraya bırakıyorum.

Velká Amerika

Velká Amerika

Velká Amerika’ya giderken içimden burası kesinlikle Instagram filtreleriyle abartılıyordur diye de düşünmüyor değildim ama gider gitmez fikrim değişti çünkü göl gerçekten masmaviydi ve gölde yüzmek serbest ! Evet, ben de dahil gelen herkes mayolarını bikinilerini giyip gelmişti. Şansıma hava da çok güzeldi fakat su buz gibiydi. Yine de gitmeye görmeye ve tabi ki yüzmeye değer bir yer. 18 metre derinliğindeki göl o kadar küçük ve maviydi ki şu yandaki fotoğraf karesinde bile yeterince mavi görünmediği için biraz üzgünüm açıkçası.Uçurumun kenarından bir süre önümde duran o harika doğayı izlemek için biraz yürümeye ara verip ağaçların arasında, gölgelerde dinlenmeye karar vermiştim. Dinlendiğim bu manzaralı yerin yanından geçen küçük patika gibi yoldan insanlar aşağıya, göle doğru gidiyorlardı. İddialı konuşmak istemem tabiki ama çoğu Prag’lı veya Çek Cumhuriyetli bu  yeri bilmiyor. O yüzden kendimi biraz şanslı hissediyorum bu konuda. Cumartesi günü gitmeme rağmen çok turist gelmiyordu ve hiç kalabalık değildi. Sessizliği ve doğayı iç içe bulmak inanılmaz bir duygu.Český Krumlov

Velká Amerika konum olarak da Karlštejn Kalesine çok yakın olduğundan dolayı eğer ki tüm gününüzü burada harcamak istemiyorsanız kısa bir yolculuk sonrasında buraya ulaşabilir ve kaleyi de gezebilirsiniz.

Benim gibi doğa harikalarını, gizli kalmış yerleri keşfetmeyi, doğanın içinde olmayı seven biriyseniz gidilmeyi hak eden bir yer. Kesinlikle ikinci defa gitmeyi planlayacağım bu gizli cenneti şimdilik burada bırakıp yazıma Český Krumlov’dan devam ediyorum.

Český Krumlov Gezi:

Český Krumlov, Bohemya’nın Avusturya sınırında bulunan küçücük masalsı kasaba. Český Krumlov’a birazcık ön yargılı gitmiştim çünkü her zamanki gibi fotoğraflar beni yanılmıştı fakat arkadaşımın ısrarı üzerine gittiğimde yine pişman olmadığım bir yere geldiğimi fark etmiştim. Bu küçücük şehir masal kitaplarından fırlamış gibiydi ve hayatımda gördüğüm en kompakt şehirdi. Český Krumlov, adeta küçük Prag gibiydi ve her şey o kadar bir aradaydı ki bir tepesine çıktığınızda her yeri tek açıdan görmeniz mümkün.

Český Krumlov Nerede?

Český Krumlov, Prag’ın 174 km güneyinde bulunan bu şehir 1992 yılından beri UNESCO Dünya mirası listesinde ve koruma altında. Her yerde hediyelik eşya dükkanları vardı ve hepsi o kadar şirindi ki birine bakayım diye girseniz diğerinin hatırı kalır. Kaleye çıkarken kale duvarlarına ve katedral duvarlarına restorasyon yerine 3D boyama yapıldığını öğrenmek biraz hayal kırıklığına uğratmıştı beni fakat öğrenene kadar asla boyama olduğunu fark etmeyeceğiniz profesyonellikte. Kaleye çıktığınızda orada küçücük büfe tarzı bir yer var ve içeceğinizi oradan alabilirsiniz. Turistik fiyatlar olmasından korkanlar için söylüyorum 1 bira = 30-35 Çek Kronu. Bana kalırsa böyle harika bir yer için ucuz.

Český Krumlov Yeme – İçme:

Yemek yemek için nehir kenarındaki sıra sıra dizili restaurantlardan birin oturabilirsiniz ve yanınızdan akan suyun sesiyle eşsiz bir yemek deneyimi edinebilirsiniz. Restaurant fiyatları kalitesiyle doğru orantılı olarak değişmekle birlikte bana kalırsa ortalamaydı. Geleneksel Çek yemeklerini araştırıp gitmek bana kalırsa faydalı çünkü genelde turist grupları için ayarlanan rezervasyonlar nedeniyle bireysel rezervasyonlarda yemekler geç gelebiliyor. Geleneksel çek yemekleri için buraya, aparetafiler için buraya, Çek tatlıları için buraya bakabilirsiniz.

Vltava Nehri‘nin uzayıp gittiği yol üzerinde bulunan bu şehirde nehir üzerinde kano ve rafting yapabilirsiniz. Ayrıca nehrin bazı kısımları o kadar temizdi ki yüzen bir sürü insan görmüştüm ve su çok berraktı. Tekrar tekrar gidilesi bu yer için tam 1 gününüzü ayırsanız yeridir. Yine not düşmek gerekirse ben araba kiralayarak gitmiştim fakat otobüslerle veya trenle gitmek mümkün.  Trenle gittiğinizde öncelikle České Budějovice‘de inip aktarma yapmanız gerekiyor. Yaklaşık olarak 2-2.5 saat süren yolculuğun sonunda geçirilen her saniyeye değen bu yerin tepede bulunan kalesine çıkıp manzarayı ve gün batımını izlemek inanılmaz güzeldi. Benim gibi büyük şehirler yerine küçük kasabaları, küçük şehirleri seven biriyseniz burası gitmeyi asla reddedemeyeceğiniz bir yer. Bu yüzden de fotoğraf çekmelere doyamadan Prag’a geri dönmek bir miktar üzmüştü beni açıkçası.

Prag’dan diğer günübirlik geziler için buraya, yok ben Prag’da kalacağım diyenler için Vltava Nehri turları için buraya ve diğer turizm faaliyetleri için buraya bakabilirsiniz.

info@cekturk.com
+420775177364