Çek Cumhuriyeti’nde Türk Esintileri

Çek Cumhuriyeti’nde Türk Esintileri


Avrupa’nın kalbi, Altın Şehir denilince Çek Cumhuriyeti’nin güzide başkenti Prag  akla gelir. 2015 verilerine göre Çekya’da yaklaşık 10.5 milyon, Prag’da ise toplam 1.3 milyon kişi yaşamaktadır.  Prag ise her sene Türkiye dahil olmak üzere birçok farklı ülkeden 20 milyon civarında turist çekmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde Türk Esintileri de yer almaktadır. Gelin hep birlikte, Çek Cumhuriyeti’nde Türk Esintileri nelermiş, bir göz atalım!

Prag’ın en önemli özelliklerinden biri, 2. Dünya Savaşı sırasında pek zarar görmemiş olup günümüze kadar tarihsel yapısını korumuş olmasıdır. Bu sebeple 1992 yılında UNESCO’nun Dünya Mirasları listesine girmiştir. Kısaca, dünyada görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

  • Prag hakkında her şeyi bulabileceğiniz blog yazımız için tıklayın.
  • Çekya hakkında her şeyi bulabileceğiniz blog yazımız için tıklayın. Çekya hakkında yanlış bilinenler için buraya, Çekya hakkında pratik bilgiler için buraya tıklayın.
  • Çekya turizm, Prag gezi, Çekya eğitim, ticaret, Çekçe çeviri, sigorta hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364
  • Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:
         
Çek Cumhuriyeti’den Kaç Türk Yaşıyor?

2017 yılında, yaklaşık 2.000 Türk Çek Cumhuriyeti’nde yaşamakta, bu rakamın neredeyse yarısı ise başken Prag’da yaşamaktadır.

Tarih boyunca Çekler ile Türkler arasında direkt bir ilişkiye rastlanmamasına rağmen, Çek Cumhuriyeti’nde, özellikle de başkent Prag’da, Türk esintilerini görmek mümkün. Bu yazımızda ÇEK Cumhuriyeti’ndeki Türk esintilerine madde madde değineceğiz.

Çek Cumhuriyeti’nde Türk Esintileri

bitefopinar.blogspot.cz

1. Charles Köprüsü’nde Osmanlı Askeri Figürü

Prag’ın önemli ve en çok bilinen turistik yerlerinden birisi olan Charles Köprüsü (Karlův most), adını Kral 4. Charles tarafından almış ve yaptırılmıştır. Köprüde en çok dikkat çeken Azizleri simgeleyen veya çeşitli konuları anlatan 30 heykel bulunması. Bunlardan belki de en ilgi çekici olanı, köprünün başına doğru gidildiğinde heykellerden birinde tespih çeken Osmanlı askerinin neşeli bir şekilde zindanın başında beklemesi ve yukarıdaki üç Aziz’in zindanın içindeki esirleri kurtarmaya çalışması.  O dönemde Osmanlı’ya karşı duyulan korku ve önyargılar heykelde bu şekilde resmedilmiş.

2. Prag’da Sürgün: Nazım Hikmet Ran

Sürgün hayatının bir kısmını Prag’da geçiren Nazım Hikmet, Cafe Slavia (Kavárna Slavia)’da birçok şiir yazmıştır. Kendi hayatını anlattığı “otobiyografi” şiirini ÇekTürk blog yazımızdan okumak için tıklayınız.

Nazım Hikmet’in sık sık gittiği Prag Cafe Slavia ile ilgili blog yazımız için tıklayın.

prag-nazım-hikmet

3. Astronomik Saat
Prag denilince akla ilk olarak Old Town ve Old Town’daki astronomik saat gelir. 15. yüzyılda yapılan bu saat yaklaşık 600 yıldır ayakta olup, her saat dilimi 12 adet burcu sembolize eder ve saatin üzerindeki astronomik çizimler ortaçağ düşüncesini yansıtır. Astronomik saatin üzerinde dört adet figür olup her birinin anlamı vardır. Bunlardan en ilgi çekicisi şüphesiz ki mandolin çalan Osmanlı figürüdür ve eğlenceyi, zevki sefayı sembolize eder.

Prag Astronomik Saat blog yazımız için tıklayın.

Praha

4. Karlovy Vary ve Atatürk

I. Dünya Savaşı sırasında ağır hastalanan Atatürk, tedavi için o zamanlar Avusturya Macaristan İmparatorluğu sınırları içerisinde olan Karlsbad’a, tedavi görmek üzere getirilir. Günümüzde Çek Cumhuriyeti’nde olan Karlovy Vary, kaplıcalarıyla ünlü bir şehirdir. Burada, “Karlsbad Hatıraları” adlı eserini 30 Haziran – 28 Temmuz 1918 tarihleri arasında kendi el yazısıyla yazmıştır. Eser, Osmanlıca ve Fransızca dillerinde yazılmış ve 156 sayfa olup 6 defter oluşumundadır.

Karlovy Vary blog yazımız için tıklayın.

5. Kemikli Kilise, 
Kutná Hora’da Türk’ün gözünü oyan karga betimlemesi

Prag’a 65 km uzaklıkta bulunan Kemikli Kilise (Kutná Hora), 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Sedlec Manastırı Başrahibi Heinrich, 1278 yılında elçi olarak gönderildiği Kudüs’ten dönerken bir avuç toprağı manastırın mezarlığına serper. İnsanlar zamanla bu mezarlığın kutsal olduğunu düşünmeye başlar ve buraya gömülmek isterler. Daha sonraki yıllarda olan din çatışmaları, iç savaşlar ve 14. Yüzyılda çıkan büyük veba salgını yüzünden birçok kişi bu mezarlığa gömülür ve artık mezarlık yetmemeye başlar. 16. Yüzyılda hala bu mezarlığa gömülmek isteyenlerin sayısı çok fazla olduğundan eski mezarları açıp kemikleri kilisenin içerisine koyarlar. Bir dönem İmparator II. Josef tarafından büyücülük iddiasıyla kilise kapatılır. 19. Yüzyılda kilise ve manastır Swarzenberg Ailesi’nin eline geçer ve Frantişek Rint kilisenin içerisini, daha sonra Mimar Santini kilisenin avizelerini, taçlarını kemiklerle dekore etmeye başlar. Bu arada kilisenin içini dekore etmek için mezarlıktan yeni kemikler çıkarılır. Gelelim, Türk’ün gözünü oyan karga betimlemesine. Kiliseye kemiklerden Swarzenberg Ailesi’nin büyük bir arması yapılır ve işte burada “Türk’ün gözünü oyan karga” betimlemesi dikkat çeker ve Swarzenberg Ailesi’nin 1591 yılında yapılan Raab Savaşı’nda Türkleri yenmesini sembolize eder.

Kutná Hora blog yazımız için tıklayın.
6. Pardubice Türk Şehitliği

Birinci Dünya Savaşı sırasında Galiçya Cephesi’nde savaşan askerlerin salgın hastalık ve tedavi için getirildiği Pardubice Hastanesi’nde vefat edenlerin bulunduğu şehitliktir. Pardubice Türk Şehitliği’ne Liberec ve Josefov kentlerinden de gelen şehitlerimizin nakledilmesiyle toplam şehit sayımız 508 ulaşmış olup, bu şehitlik 2001 yılında restore edilmiştir. Şehitliğimiz, Krometaryom bölgesi şehir mezarlığında bulunmaktadır.

pardubice_sehit_mezarligi

7. Türkoloji Bölümü – Charles Üniversitesi
Avrupa’nın kalbi Prag’da, Charles üniversitesinin bölümlerinden biri de Türkoloji. Charles Üniversitesi Türkoloji bölümü ile ilgili blog yazımızı okumak için tıklayınız.

Turkoloji_charles_universitesi
8. Türkova Sokağı, Prag

Nedendir bilinmez ancak Prag’ın 11. bölgesinde Türkova adlı bir sokak vardır. Çek Cumhuriyeti’nde Türkler’in toplu olarak yaşadığı özel mahalle veya sokaklar olmadığından, ismin bu nedenle verilmediğinden eminiz.

Turkova_Sokak_Prag

9. Türk kahvesi: Turecká káva

Türk kahvesinin Osmanlı döneminden Viyana’ya, onun da etkisiyle Çek Cumhuriyeti’ne geldiği söylenmektedir. Prag’da hemen hemen her cafede Turecká káva (ama en güzelini Cafe Louvre’da) bulmanız mümkündür. Hem de genellikle fiyatı 20 – 40 CZK arasında değişmektedir, genellikle espresso ile birlikte en ucuz kahvedir.

turecka_kava_prag

10. Türk balı: Turecký med

Türkiye’de bazı şehirlerde benzerini bulabileceğimiz olan bu tatlı Çek Cumhuriyeti’nde gelenekselleşmiştir. Lokuma benzemekle beraber, bal – şeker – su – (kabuklu) yemişlerden yapılan bu tatlıya özellikle pazarlarda görmek mümkün.

turecky_med

Wikipedia

Tüm bunların haricinde Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk Büyükelçilik iletişim detayları aşağıda.

  • Prag T.C. Büyükelçilik iletişim bilgileri için tıklayın.

Prag ve tüm Çek Cumhuriyeti’nde turizm hizmetlerimiz (Prag’da Türk rehber, otel /hostel, Vltava Tekne Turu, Orta Çağ gecesi, transferler) için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364

     

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk etkinlik bileti cekturk transfer cekturk ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583   pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images