ÇEK CUMHURİYETİ YÜKSELEN SEKTÖRLER: Lojistik 1


Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın tam ortasında yer alıp, Avrupa ile gerçekleştirilen dış ticarette önemli rol oynamaktadır. Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya’ya komşu olan ülke lojistik sektörü için bu yönüyle büyük önem teşkil ediyor.

Lojistik kapasitesi genel olarak Prag çevresinde konumlandırılmıştır. Prag Havalimanı içerisinde yer alan Airport Logistic Park buna örnek olarak verilebilir. Geniş lojistik merkezlerini ayrıca Brno, Olomouc, Ostrava ve D1 otoyolu boyunca görmek mümkün. Lojistik merkezlerinin Çek Cumhuriyeti’nde daha çok Moravya’ya nazaran Bohemya’da bulunduğunu söylemek mümkün.

Lojistik sektörü için Çek Cumhuriyeti’nde yer alan dört temel demir yolu:

• Berlin (Almanya) – Prag – Brno – Břeclav (Avusturya, Slovakya);

• (Avusturya), Břeclav – Přerov – Karvina (c. Třebová);

• Nuremberg (Almanya) – Cheb, Plzeň, Prague, Olomouc, Karvina (Polanya);

• Berlin (Almanya) – Prag – NO. Budějovice (Avusturya).

Özellikle 2014 yılı Şubat ayında Bulgaristan ile yaşanan lojistik krizi sonrası Çek Cumhuriyeti lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalar için daha da önemli hale geldi. Türkiye’ye 125 bin geçiş belgesi vermesi gereken Bulgaristan’ın, çeşitli uydurma bahanelerle, önce 5 bin ardından 10 bin belge vermesi problemlere yol açmış, pek çok Türk tırı Avrupa’ya çıkış yapamamıştır. Kapıkule ve Hamzebeyli sınır kapıları 8 gün boyunca karşılıklı olarak kapalı kalmış, bu durum ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vermiştir.

Çek Cumhuriyeti’nin 2004 yılında Avrupa Birliği’ne girmesiyle önemli lojistik projeleri ve firmaları, ülkede yer buldu. DHL, HOPI, Maersk,