Çek Cumhuriyeti İnsanları

Çek Cumhuriyeti İnsanları


2013 yılından beri Prag’da, hem de Çek eşi ve ailesi, aynı zamanda arkadaşları sayesinde Çekler’le iç içe yaşayan Bir Türk olarak, Çekler hakkında farklı bulduğum, en azından Türk kültürüne göre farklı olan noktaları sizlerle paylaşmak istedim. Sizin de Çek Cumhuriyeti insanları / Çekler hakkında ilginç bulduğunuz noktalar varsa, bizimle paylaşın ki listemize ekleyebilelim. info@cekturk.com
Çekler Nasıl İnsanlardır?

Öncelikle şunun altını çizmek isteriz ki, bir toplumun insanları hakkında genelleme yapmak neredeyse imkansızdır. Hatta çoğu zaman genelleme yapmak, yanıltıcı sonuçlara sebebiyet verebilir. Her insanın karakteri, yaşayış tarzı ve inançları farklıdır. Ancak Çek kültürü doğrultusunda ve benim gözlemlerim doğrultusunda, Çek Cumhuriyeti insanları hakkında aşağıdaki maddeleri sıralayabilirim.

1. Çek Cumhuriyeti insanları… Her zaman kibar ve saygılı.

Bana sorarsanız Çekler’in adeta sinirleri alınmış gibi. Yaklaşık yedi senedir Çekya’da yaşayan biri olarak birbirine ses yükselten Çekler, trafikte kornaya bastıklarını bile görmedim. Ayrıca toplu bir alanda yanlışlıkla dokunsalar, çarpsalar bile hep özür dilerler.

Veya bir soru sorarken çok kibarlardır, her zaman ama her zaman ‘lütfen’ derler (prosim).

2. Çekler nasıl insanlar derseniz, kesinlikle sportif!

Çekler 7’den 70’ye inanılmaz sportifler… Hiking, biking, climbing… Ne ararsanız var. 🙂 İtalya’ya gidip Roma’yı gezmeden dağlarda bisiklet binenini gördü bu gözler. Çekya’da spor aktiviteleri yazımız için tıklayın.

Tabii ki hepsi değil, bira göbekli amcalar da çok. Ancak parklarda, iş çıkışlarında, hatta pusetli anneleri yürüyüşlerde, koşularda ve bisiklet tepelerinde görebilirsiniz.
3. Çekler pek şık değiller. Biraz da unisex giyiniyorlar.

Çekya için modanın başkenti diyemeyiz, bir Milano veya Paris değil. Çorap üstü sandaletler, iş yerlerinde terlikle dolaşanlar görebilirsiniz. Topuklu ayakkabı deseniz neredeyse hiç ama hiç rastlamazsınız!

Kıyafet mağazalarında ise spor bölümünün çok büyük olduğunu ,unisex ayakkabı ve sandaletlerin çokluğunu görüp hayrete düşebilirsiniz!

4. Sistematik ve Kuralcı… Günlük Hatta ve Çalışma Hayatında Çekler

Çalıma hayatında Çekler’e hayranım diyebilirim. Dakiklikleri, verimli çalışmaları ve iş bölümünün çok güzel şekilde yapılmış olması. Tabii tüm bu güzelliklerde, kültürün yanısıra ülkenin ekonomik durumunun da büyük faydası var.

  • İş hayatı ve sosyal hayatı çok güzel birbirinden ayırırlar. Tabii neredeyse hiç fazla mesai veya hafta sonu çalışma gibi bir zorunlulukları olmadığından, hatta işten sonra iş telefonu / maili diye bir şey de yok…
  • Bütün hafta ‘hafta sonu ne yapacaksın’: konuşulur. Kim daha gezmeli, doğa içinde programı varsa o ‘en cool’dur. Pazartesi işlere dönülünce de ‘hafta sonu ne yaptın’ muhabeti…

Çekya’ da çalışmak ile ilgili blog yazımıza ulaşmak için tıklayın.

Diğer maddeler ve daha fazlası için aşağıdaki YouTube videomuzu izleyebilirsiniz:

Çek Cumhuriyeti insanları ve Çekçe tepkileri ise aşağıdaki videomuzda:

Çekya ticaret, Çekya’da eğitim, turizm, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com 
+420775177364