Çek Sigortası: Sağlık, Kaza, Mesuliyet

Çek Sigortası: Sağlık, Kaza, Mesuliyet


Çek Cumhuriyeti’ne öğrenci, turist, Erasmus+ stajyeri olarak gelmek isteyenlerin dikkatine! Çek sigortası olmazsa olmaz!

 • Çek sağlık sigortası online satın almak için tıklayın.
 • Çekya seyahat sağlık sigortası sorularınız için iletişim: info@cekturk.com , +420 775177364
 • Çek sigorta yazılarımızın tamamına ulaşmak için tıklayın.

Yurtdışına gitmeden önce gerekli evrakları toplayıp vize için başvurduğunuz sürecin zaman zaman oldukça karmaşıklaştığını ve hatta göz korkuttuğunu biliyorum. Bu nedenle, ÇekTürk ekibi olarak size bu süreçte, sağlık sigortası, resmi Türkçe-Çekçe çeviriler, konaklama gibi ihtiyacınız olan tüm konularda profesyonel destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Ben de aynı amaçla kafalarda soru işaretleri yaratan Çek Cumhuriyeti sigortası konusuna sizler için açıklık getirmeye çalışacağım.

Bu süreçte muhtemelen duyacağınız, Çekya’da temelde 3 tür sigorta bulunuyor:

 1. Çekya sağlık sigortası: İster turist, ister öğrenci olun mutlaka yaptırmanız isteniyor.
  Çek sağlık sigortanızı, ÇekTürk güvencemizle online olarak buradan satın alabilirsiniz: www.cekturk.com/sigorta
 2. Çekya kaza sigortası: Sadece Çekya’da staj / çalışma durumunda isteniyor. 
 3. Çekya mesuliyet sigortası: Sadece Çekya’da staj / çalışma durumunda isteniyor. 

1. Çek Sigortası

Sağlık sigortası hakkında en temel kafa karışıklığı yaratan konulardan biri sigorta türünün ismi! Zaman zaman karşınıza seyahat sağlık sigortası olarak da çıkabiliyor ancak “sağlık sigortası” ve “seyahat sağlık sigortası” aslında tamamen aynı şey! Ayrıca “Çek Erasmus sağlık sigortası” diye bir şey de yalnızca halk arasında, hatta Erasmus öğrencileri arasında kullanılıyor diyebiliriz. 🙂 

Sağlık sigortası acil durum ve kapsamlı sağlık sigortası olarak ikiye ayrılıyor:

 • Çek Cumhuriyetinde 3 aydan  az kalacaksanız acil durum sigortası yeterli olurken,
 • 3 ay üzerinde kalmayı planlayanların  kapsamlı sağlık sigortası yaptırması gerekli.

Sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer konu  ise, sigortanızın kapsayacağı tarihler.Burada, sigorta talebinde bulunurken varış tarihinizden bir gün önce ve dönüş tarihinizden  bir gün sonrasını kapsamasına dikkat etmelisiniz!

Gelelim sağlık sigortanızı nasıl yaptıracağınıza.. Sağlık sigortanıza çok kısa bir sürede ÇekTürk aracılığıyla güvenilir bir şekilde ulaşmanız mümkün! ÇekTürk güvencesiyle hizmet veren 3 farklı seçenekten size en uygun olanı seçebilirsiniz:

Çek Sigorta Firmaları

 • UNIQA sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
 • PVZP sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
 • MAXIMA sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.

uniqua-saglık-sigorta-çekya        maxima-sağlık-sigorta    Logo PVZP 160 x 160 px

 • Sigortanızı yaptırdığınızda mailinize ulaşan pdf dosyasını konsolosluğa teslim edebiliyorsunuz.
 • Dahası, öğrenciler için özel bir indirim var! Bunun için başvuru formunda öğrenci olduğunuzu belirtmeniz yeterli olacaktır.

cek-cumhuriyeti-saglik-sigortasi-slavia-maxima-uniqa

Çek sağlık sigortasından bahsettikten sonra şimdi ise Erasmus+ staj hareketliliği ile Çek Cumhuriyeti’ne gelmek isteyenlerin dikkatine! Bahsetmiş olduğum gibi sağlık sigortasını geliş amacınız fark etmeksizin yaptırmanız gerekiyor fakat sizler, Çek Cumhuriyeti’nde çalışıyor olacağınız için sağlık sigortasının yanında kaza ve mesuliyet sigortalarını da yaptırdığınızdan emin olmalısınız!

2. Çek Kaza Sigortası

Aslında adı üzerinde kaza sigortası, öğrencinin görevleriyle ilgili olarak iş yerinde uğradığı zararları karşılar.

3. Çek Mesuliyet Sigortası

Mesuliyet (sorumluluk) sigortası ise öğrencinin yurtdışında kaldığınız süre boyunca sebep olduğu zararları karşılar. Sigortanın kapsamı olası zararların iş yerinde olup olmamasından bağımsızdır.

Son olarak, vize işlemi için sağlık sigortasını mecburen yaptırmak zorunda oluyorsunuz fakat yeşil pasaport ile staj hareketliliğine geldiğim için burada sizler için ufak bir not düşmek istiyorum. Normal şartlarda yeşil pasaport ile herhangi bir işlem gerekmeksizin seyahat edebiliyorsunuz ancak Erasmus+ staj hareketliliği için sizlerin de okulları kaza+mesuliyet+sağlık sigortalarınızı yaptırmanızı talep edecektir. Çoğunlukla hibe sözleşmesini imzalayabilmeniz için sigortalarınızın yaptırılması talep ediliyor fakat okulunuz bu konuda gereken hassasiyeti göstermiyorsa bile sizin göstermenizi tavsiye ederim.

Her ne kadar bizler öncesinde gerekliliğini çok iyi göremesek de hiçbir zaman ne ile karşılaşacağımızı tahmin edemiyoruz, sigortalarımızı tamamlayıp cüzi bir ücret ödeyerek çok daha büyük masraflardan kurtulabiliyorsunuz! Ayrıca Çek sigortası, Çek vizenizi almanız için şart koşuluyor!

cek_cumhuriyeti_saglik_sigortasi

Çek sağlık sigortanız hakkında, ayrıca Türkçe-Çekçe çeviriler, konaklama, Çekçe ve İngilizce kurslar, Çek üniversiteleri konusunda daha fazla soru veya talepleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364

Hepinize güzel seyahatler diliyorum!

universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk dil kursu cekturk

diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk pragda_sertifika_programi_cekturk_SQ2 konaklama cekturk