Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Çek Çalışma İzni Kartı (Employee Card, Zaměstnanecká Karta)


Çek Cumhuriyeti’nde kanunlara uygun olarak ve gerekli kurumlardan izin alarak ÇALIŞMA iZNi KARTI (employee card) alıp, çalışabilirsiniz. ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak size tüm işe alım ve çalışma izni kartı, resmi belgelerinizde profesyonel destek ve danışmanlık vermekten memnuniyet duyuyoruz. Bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364

     

1. Çalışma İzni Kartı nedir?

Çek Cumhuriyeti ÇALIŞMA iZNi KARTI (İngilizce: employee card, Çekçe: zaměstnanecká karta) yeni bir izin türü olup, Çek Cumhuriyeti içinde AB vatandaşı olmayanlar için istihdam amacıyla verilen, biyometrik özelliklerinizi barındıran plastik bir karttır. ÇALIŞMA iZNi KARTI aslında oturma izni ile çalışma iznini içinde barındıran bir kart diyebiliriz.

czecard calisma izni karti cekturk

AB ülkeleri, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşları ve onları aile üyelerinin ÇALIŞMA iZNi KARTI’na, mavi karta ya da çalışma iznine ihtiyaçları yoktur.

ÇALIŞMA iZNi KARTI genellikle 2 yıldan uzun olmamak üzere çalışma süresince verilir (geçerliliği uzatma seçeneği de vardır). ÇALIŞMA iZNi KARTI ile birlikte Çek Cumhuriyeti’nde çalışabilir ve yeni işlere başvurabilirsiniz.

2. ÇALIŞMA iZNi KARTI hangi işler için verilir?

ÇALIŞMA iZNi KARTI, Merkezi İş Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan belirli işler için verilir. Buradan iş ilanlarına bakabilirsiniz.

3. Çek Cumhuriyeti’nde iş bulduktan sonra ne yapacağım?

Size uygun işi bulduktan sonra, işvereniniz ile iletişime geçiniz. Daha sonra  kart için başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapınız. Başvuru formunda bulduğunuz işin numarasını ve açıklamasını da yazmalısınız.

Başvuru formunun çıktısını elle doldurarak ya da online olarak doldurduğunuz dormun çıktısını Konsolosluk’a/Büyükelçilik’e ya da Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Bölümü’ne, başvuru formunuza eklemeniz gereken belgelerle birlikte getirebilirsiniz.

ÇALIŞMA iZNi KARTI’na başvuru için ülkenizdeki Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na/Büyükelçiliği’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer Çek Cumhuriyeti’nde 90 günden fazla vize ile kalıyorsanız ya da çeşitli nedenlerle kalıcı oturum izniniz var ise Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Bölümü’ne başvurabilirsiniz.

4. ÇALIŞMA iZNi KARTI için başvuru formuna eklenmesi gereken belgeler nelerdir belgeler?

ÇALIŞMA iZNi KARTI almak için öncelikle başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

  • Seyahat belgesi (pasaport vb. -Çalışma izni kartı süresinin bitiminden sonra en az 90 gün daha geçerli olmalıdır.)
  • 2 fotoğraf
  • Profesyonel yetkinliğinizi kanıtlayıcı belgeler ( diploma, sürücü belgesi vb.) Orijinal ya da resmi kopya olan belgeler, Çekçe’ye resmi çevirileriyle birlikte sunulmalıdır. Yabancı resmi belgeler apostilli olmalıdır.
  • Konaklama Belgesi (kalacağınız süre boyunca konaklamanızın olduğuna dair belge).
  • Çalışacağınız iş için kontrat, sözleşme (aylık maaşın asgari ücretten az olmayacağını ve haftalık çalışma saatinin en az 15 saat olacağını taahhüt etmeli).
  • Belgeler 180 günden eski olmamalı (seyahat belgesi ve fotoğraf hariç).
  • Seyahat Sağlık Sigorta Belgesi. (Ülkeye giriş ve çıkış tarihleri dahil kalınacak dönemde geçerli olmalı. Talep edilmesi halinde sigorta ödemesinin kanıtı Konsolosluk’a/Büyükelçilik’e gösterilmelidir.
  • Sorulabilecek diğer belgeler: Önemli bir hastalığınız olmadığına dair sağlık raporu. Sabıka kaydı (temiz kağıdı).
  • Konsoluk’a / Büyükelçilik’e ödenmesi gereken fiyat 1000 CZK karşılığı döviz.

5) ÇALIŞMA iZNi KARTI başvurumu gerçekleştirdikten sonra ne yapacağım?

Başvurunuz Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Bölümü’ne iletilecek ve karar aşamasına gelinecektir. Yasal süre olan, başvurunuzdan itibaren 2 ay içinde bilgilendirileceksiniz.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, Çek Cumhuriyeti’ne gelip kartınızı almanız amacıyla 90 günün üzerinde bir vizeye sahip olacaksınız.

6) Çek Cumhuriyeti’ne geldikten sonra ne yapacağım?

3 gün içinde, biyometrik verileriniz ve kartınız için Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı İltica ve Göç Politikası Bölümü’ne gitmeniz gerekmektedir. Kart için 2500 CZK ödenmektedir.

Konaklama yeriniz ile ilgili gerekli belgeler var ise burada sormayı unutmayınız.

Daha sonra, yabancılar polisine giderek kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Bütün bu işlemlerden sonra kartınızı aldıysanız, işvereninize gitmeniz gerekmektedir.

Daha detaylı ve güncel bilgi için portal sayfasını ya da İçişleri Bakanlığı sayfasını kontrol etmenizi öneririz.

Çek Cumhuriyeti’nde “çalışma izni kartı” hakkında sorularınız ve destek için iletişim:
info@cekturk.com

+420775177364
     

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz:

pazar_arastirmasi cekturk ticaret_destegi cekturk ise alim cekturk toplanti_odasi cekturk reklam cekturk  fuar cekturk ceviri cekturk  cekturk-ticaret-lisansi-zivnostensky-list-  muhasebe vergi