Altın Şehir Prag Hakkında İlk İzlenimlerim

Altın Şehir Prag Hakkında İlk İzlenimlerim


Prag’da Erasmus maveramda üçüncü haftamı dün tamamladım ve öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki burayı giderek daha da çok seviyorum!

Erasmus + stajımdan önce Prag’ı hiç ziyaret etmemiştim ama görülmeye değer olduğundan fazlasıyla emindim ki staj için kurum araştırmalarımı yaparken de özellikle gitmek istediğim şehirlerden biriydi. Burada ČeskoTureckoÇekTürk’e teşekkür etmek istiyorum çünkü Erasmus+ staj hareketliliğinin eğitim kadar yaygın olmamasının tek sebebi öğrencilerin kurumu kendilerinin bulması gerekmesi ve bunun genellikle çok kolay olmaması diye düşünüyorum.

Prag’da Erasmus Stajım

Ben de Belçika’da Erasmus + eğitim hareketliliğimi tamamladıktan sonra tekrar benzer bir tecrübe yaşamak için araştırmalara başlamıştım. Fakat dediğim gibi staj yapacak kurum bulmak hiç de kolay değildi. Hal böyle olunca acaba İngilizce’nin yanında Türkçe bildiğim için karşıma bir imkan çıkabilir mi diye araştırdığımda ÇekTürk ile karşılaştım.

ÇekTürk’ün hem her iki ülkedeki iş adamları ve firmalara; hem turistlere; hem de öğrencilere profesyonel hizmetler ve danışmanlık sunması, hem de ÇekTürk’ün ülkemizden  öğrencilere, Prag’da Erasmus + staj imkanını sağlanmasını gerçekten çok değerli buluyorum. Ayrıca öğrencilere online ve güvenilir olarak Çek sağlık sigortası satın alma, Çekçe-Türkçe resmi belge çevirileri, Prag’da konaklama imkanı ve İngilizce-Çekçe kurslar, Çek üniversitelerinde İngilizce lisans ve yüksek lisans şansı sunmaları, bunların hepsi birbirinden değerli hizmetler.

universite university cekturk sigorta insurance cekturk  dil kursu cekturk konaklama cekturk ceviri translate cekturk pragda_sertifika_programi_cekturk_SQ2

Tekrar Prag’a dönecek olursak; defalarca duymuşsunuzdur eminim ama inanın tekrarlamak durumundayım:

Prag’da ulaşım gerçekten çok kolay!

prag-erasmus-stajAvrupa’da toplu taşıma kullanmaya alışkın olmayan biri olarak, ilk gün havaalanından evime ulaşma kısmı beni epey tedirgin etmişti fakat göreceksiniz ki otobüsler çok sık ve metro düzeni de hiç karmaşık değil.

Şimdiye dek bulunduğum Avrupa şehirlerinde pazar günleri ve akşamüstü hayatın bir nebze durduğunu hissediyordum açıkçası fakat Prag’ın bu anlamda bambaşka olduğunu bilmelisiniz! Buraya pazar günü varmama rağmen açık döviz bürosu, market bulmakta hiç zorlanmadım ve sokaklar gün boyu cıvıl cıvıldı. Hal böyle olunca kendimi daha çok “evde” hissettim diyebilirim aslında…

Prag’da Turizm

Prag’ın son yıllarda turizm anlamında ne kadar popülerleştiğini uzaktan bile söylemek mümkündü aslında fakat buraya geldiğinizde de görüyorsunuz ki şehir gerçekten çok fazla turist alıyor. Bu sebeple ünlü meydanları sürekli oldukça kalabalık. Sokaklarda yürürken sürekli bambaşka diller duyuyorsunuz, her milletten insan görüyorsunuz. Prag’da Orta Çağ gecesi, Mozart konseri ile akşam yemeği, Çek geleneksel gecesi, Vltava tekne turu, vintage üstü açık araçlar ile Prag turları ve diğer turizm aktiviteleri için tıklayınız.

Prag’ın bu denli popülerleşmesi ve turist çekmesi beni şaşırtan bir diğer nedene götürüyor; Prag zaman zaman sandığınız kadar ucuz olmayabiliyor! Bu kısmı biraz detaylandırmak faydalı olacaktır sanırım çünkü aslında bilinenin aksini söylemek istemiyorum; şehir diğer Avrupa şehirleriyle özellikle örneğin Batı Avrupa ile kıyaslandığında yeme içme, ulaşım, ev kiraları gibi birçok anlamda çok daha uygun fakat giderek daha fazla turist çeken bu şehirde merkeze yakın küçük bir marketten su aldığınızda 55 Çek Kronu yani yaklaşık 9 TL gibi bir ücret ödemeniz de mümkün olabiliyor. Prag ve İstanbul masraf, maaşlar karşılaştırması blog yazımız için tıklayınız.

Büyüleyici şehir Prag hakkındaPrague-my-first-impression

Prag şehrinin büyüleyiciliğine gelecek olursak… Prag’ın sanılandan çok daha fazlası olduğuna emin olabilirsiniz! Merkezden çok uzaklaştığınızda bile çevreniz hep birbirinden güzel mimarisi olan ve birlikte mükemmel bir uyum içinde olan binalarla çevrili oluyor. Prag gezi rehberi yazılarımız için tıklayınız.

Bu sebeple hala sürekli çevremi izleyerek yürüdüğüm bu güzel şehir Prag’da en sık söylediğim cümlelerden biri : “Umarım burayı hatırlayıp yeniden gelebilirim!” oluyor 🙂

Prag’ın güzelliğinden bahsetmeye devam etmeden önce Prag’da yaz mevsimine değinmek istiyorum. Çok sıcağı ve soğuğu sevmeyen biri olarak hep farklı mevsimleri aynı anda yaşabilmeyi hayal etmişimdir. Bunu sanırım Prag’da buldum diyebilirim. Yazın hava çoğunlukla sıcak, bazı günler fazlasıyla sıcak olabilirken bir diğer gün yağmurla birlikte sonbahara döndüğünüzü hissedebiliyorsunuz burada ve evden çıkar çıkmaz başlayan yağmurla sırılsıklam olsanız bile mutlu oluyorsunuz çünkü  hayatınızda gördüğünüz en güzel manzaralardan biri karşınıza çıkabiliyor…

erasmus-internship-Prague-first-impressions

Prag hakkında genel bilgi videomuz ise aşağıda:

Hakkında ilk izlenimlerimin bu şekilde olduğu Prag’ın bana sunacağı daha bir çok güzellik olduğuna eminim, onu daha da yakından tanımak için sabırsızlanıyorum! Prag ile ilgili tüm soru ve merak ettikleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364