Alternatif Yurtdışı Eğitim ve Çalışma Programları

Alternatif Yurtdışı Eğitim ve Çalışma Programları


Erasmus, Mevlana, Work and Travel gibi adını çok duyduğumuz yurtdışı eğitim ve çalışma programlarını çok isteyip de çeşitli sebeplerden dolayı bu programlara katılamamış olanlar için, daha az bilindik olan fakat sağladığı avantajlar ile bu yurtdışı eğitim ve çalışma programlarına çok benzeyen programlardan bazılarını sizler için derledik.
Free Mover, Mundus, AIESEC gibi Çek Cumhuriyeti’ne de gelme fırsatı sunan yurtdışı eğitim ve çalışma programları aşağıdaki gibi:

Mundus

Yüksek lisans veya yüksek lisans denkliği olan okullarda okuyan tüm öğrencilerin başvurabileceği bu program Erasmus’un farklı bir çeşididir. Fakat Mundus’u Erasmus öğrenim hareketliliği ile karıştırmamalısınız. Mundus programının farkı: Mundus tüm eğitim süreci boyunca iki ya da üç üniversitede okuma ve eğitim sürecinin sonunda da iki yada üç diplomaya sahip olma fırsatı sunmasıdır. Ayrıca tüm eğitim süreci yurtdışında geçer ve eğitim süresi boyunca burs alınır. Hibelendirme ise EMJMD tarafından yapılır. Hibe miktarı ise eğitim sürecinize ve uyruğunuza göre değişir. AB üyesi olmayan öğrenciler daha fazla hibe alır. Burada amaç Avrupa Birliği dışındaki ülkelerdeki başarılı öğrencileri Avrupa ülkelerine çekmek. Ama tabi ki hibe alanında oldukça başarılı öğrencilere veriliyor. Erasmus Mundus Joint Master Degrees hakkında bilgi almak için tıklayınız. Erasmus Mundus Programme hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Jean Monnet

Jean Monnet program ve program bursu, lisansüstü yada akademik çerçevede yapılan araştırmaları desteklemektedir. Lisans düzeyinde son sınıf yada lisansüstü eğitim gören öğrencileri ve akademik personelleri kapsamaktadır. Başvuracak adaylar, araştırma alanını belirledikten sonra çalışma yapmak istedikleri AB üyesi ülkelerden birini seçmelidir. Program süresi ise en az üç ay, en fazla on iki ay sürebilir. Ayrıca araştırma için bağlı olacakları kuruluşlardan kabul mektubunu almak da yine adayların kendi sorumluluğundadır. Eğer yurtdışında akademik kariyer yapmak gibi bir düşünceniz varsa, bu program iyi bir yol olacaktır. Jean Monnet hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.
AGH

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Gönüllülük temelinde olan bu program öğrencilerin çeşitli projelerde bireysel yada grup olarak rol almasını sağlar. Program süresi üç ay ile iki yıl arasındadır. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize masrafları gibi ihtiyaçlarının karşılanmasının yanısıra, ayrıca bir miktar cep harçlığı da verilmektedir. Farklı dilleri ve kültürleri öğrenme imkanının yanısıra, ayrıca bambaşka bir ülkede bir iş ortamı deneyimleme imkanına sahip olunacağı için kişisel deneyim kazanma açısından oldukça zengin bir programdır. Avrupa Gönüllü Hizmeti programı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

AIESEC

Dünyanın en büyük öğrenci kuruluşu olan AIESEC, gençlerin kendi potansiyellerini keşfedebilecekleri ve çalışma becerilerini geliştirebilecekleri uluslararası bir platformdur. Çalışma ortamı ise daha çok sivil toplum kuruluşlarını destekleyen projeler şeklindedir. AİESEC ile yurtdışına giden kişinin karşılanması, kalacak yerinin bulunması, gerektiğinde çalışma ve oturma izinlerinin alınması gibi süreçlerden kişinin o an bulunduğu ülkedeki AİESEC şubesi sorumludur. AIESEC stajları tam zamanlı, STK’larda çalışılan gelişim stajları haricinde maaş almak da mümkündür. Gönüllülük esaslı olduğu için maaşlar düşük ücretlidir fakat gidilen ülkedeki temel harcamaları karşılayacak düzeydedir. AIESEC programı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Youth in Action

Youth In Action, 13-30 yaş aralığında herkesin katılabileceği bir organizasyon olup, ayrıca kar amacı gütmeyen bütün organizasyonlar da proje sahibi olarak bu programa katılabilirler. Bu kapsamda yapılan bir gençlik değişim programına katılıp, yeni insanlar tanıyarak, dil konusunda pratik yaparak, yurtdışında bambaşka kültürleri deneyimlemek mümkündür. Youth in Action programı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Free Mover

Yurtdışında Erasmus deneyimi yaşamak istiyorsanız ama bunun için not ortalamanız yeterli değil ise, benzer bir program olan Free Mover programı ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Free Mover programı ile yurtdışında başka bir üniversitede, okuduğunuz bölümünüzle ilgili bir bölüm olması koşuluyla,  bir dönem veya bir yıl için dönemlik veya yıllık ücret ödeyerek okuyabilirsiniz. Üstelik bu program lisans öğrencilerinin yanısıra, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de kapsıyor. Fakat hangi belgelerin gerektiği gibi bilgiler için gidecek öğrencinin kendisinin üniversite ile doğrudan bağlantıya geçmesi gerekmektedir ve seyahat, konaklama, vize masrafı gibi bütün harcamalardan da öğrencinin kendisi sorumludur.

Anglo-American University Prague

Çek üniversitelerinde ve Macar üniversitelerine lisans, yüksek lisans, master programları hakkında detaylı bilgi, başvuru şartları ve kayıt işlemleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775 177 364
     

İlgilenebileceğiniz Hizmetlerimiz:

universite university cekturk sigorta insurance cekturk  dil kursu cekturk konaklama cekturk diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya