YENİ ČESKOTURECKO EKİP ÜYEMİZ: SABINA TUČKOVÁ

YENİ ČESKOTURECKO EKİP ÜYEMİZ: SABINA TUČKOVÁ


ČeskoTurecko projemiz sürekli olarak büyümekte ve gelişmekte, en son olarak ekibimize yeni bir üye daha katmış bulunmaktayız: Sevgili Sabina Tučková. Kendisi şu anda Prag’da okumakta ve blogumuza daha çok sosyal anlamda destek vermekte. Sabina Türkiye’yi çok iyi tanıyor ve kendisini aşağıdaki satırlarda oldukça açık ve net bir şekilde anlatıyor.

sabka-a-bospor-300x300

Benim adım Sabina Tučková, 24 yaşındayım ve Prag’lıyım. Charles Üniversitesi’nin Sosyal Bilimler Fakültesi’nden mezun olup, şu anda master programımı Balkan, Eurasia ve Orta Avrupa çalışmaları üzerine yapmaktayım. Master programım dahilinde Balkanlar ve Türkiye üzerine odaklandım, zaten 2014 sonbahar / kış dönemimi de İstanbul’da Sabancı Üniversitesi’nde geçirdim. Sabancı Üniversitesi, oldukça etkili bir Türk aile şirketi tarafından kurulmuş olan, İstanbul’un Asya yakasında bulunan oldukça prestijli bir üniversitedir. Sabancı ailesi Türkiye’deki en büyük endüstriyel ve finansal şirketlet grubu olan Sabancı Holding’in sahibidir. Türkiye pazarındaki bir çok firmayı bünyesinde barındırmaktadır.

Avrupa ve Asya sınırındaki egzotik yerlere yaptığım gezilerle bakış açımı, algılayışımı derinleştirmeye ve geliştirmeye çalıştım. Ve tam olarak da bu nedenle Balkanların modern tarihi, dili ve ortak ilişkileri üzerine okumaya karar verdim. Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak ziyaretlerim sonrasında, Türkiye’ye olan ilgim de arttı. İstanbul beni tamamıyle büyüledi ve dört aylık Erasmus programım boyunca daha çok gezmeye itti. Sonrasında da Ocak 2015’te Prag’a geri döndüm. Şu anda ise bu tecrübelerimi ve bu ilgimi ČeskoTurecko projesinde kullanabiliyor olmaktan dolayı çok memnunum.

Prag ve İstanbul’daki eğitim hayatım boyunca, bir takım bölgelerin dillerini de öğrenme şansım oldu: Sırpça, Romence, Rusça ve Türkçe. Akademik hayatımın yanısıra, altı yıldır bir pazar araştırma şirketinde çalışmam ile birlikte, bir çok tecrübe edinme şansım oldu.

En büyük hobim seyahat etmek, özellikle dünya üzerinde bakir kalmış yerlere. Oldukça sık seyahat ederim ancak ait olduğum yer olan Prag’dayken de boş zamanlarımı mutfakta yeni bir şeyler denemeyi, arkadaşlarımla keyifli bir kahve içmeyi, tiyatroya gitmeyi ve doğada çeşitli spor aktiviteleri yapmayı severim.”