Velka Amerika Kanyonu: Çekya’da Bir Cennet

Velka Amerika Kanyonu: Çekya’da Bir Cennet


Velká Amerika Kanyonu.. Arizona’daki meşhur Büyük Kanyon‘un küçük bir minyatürü sanki. Prag’a geldiğimde böyle bir yer olduğundan haberim yoktu, bir arkadaşın resimlerini gördüğümde buraya kesin gitmeliyim dedim. Araba ile yaklaşık 50/60 dakikalık bir yolculuk sonunda varabildik. Fakat Prag’ın ulaşım sistemi ile de oraya ulaşmak mümkün. Zaten belli bir noktadan sonra arabayı bırakıp yürümeniz gerekiyor. Yürüyüş yolunun güzelliği Velka Amerika Kanyonu’nu için beklentiyi yükseltiyor. Zaten kendimi bildim bileli tam bir doğa aşığıyım, bir de böyle bir doğanın içine düştüğümde benden mutlusu yok!

Velka Amerika Kanyonu Nasıl Gidilir?

Yürüyüş yolu dar bir patikadan oluşuyor. Önce yemyeşil ve alabildiğine geniş çimlerin içinde yürüdük. Biz gittiğimizde fazla turist yoktu. Ne fazla kalabalıktan bunalmıştık  ne de tenha bulup çekinmiştik. Gelenler de WhatsApp Image 2017-07-06 at 10.24.57(3)bizim gibi hazırlıksız gelmemişlerdi, sularını yanlarına almışlar ve rahat kıyafetler giymişlerdi. Bizim o gün gitme kararımız biraz spontane geliştiği için yol boyu yorgunluktan, sıcaktan ve susuzluktan ölüyorduk. Fakat gezme aşkı değil mi işte? Vazgeçmiyorsun, geri dönmek istemiyorsun. Yemyeşil çimler bittikten sonra ormanın içinde bir sürü küçük yollar beliriyor. Hangi yola girersen gir aynı yere çıkıyorsun. Fakat biz öncelikle kanyonun diğer küçük kısmına gitmeyi tercih ettik. Yasak olmasına rağmen risk alıp kanyona inen ve oradaki küçük gölet de yüzenler de vardı. Açıkcası kıyafetim müsait olsa ve yanımda gerekli malzemeler olsa ben de o riski alırdım.  😀

WhatsApp Image 2017-07-06 at 10.24.57(1)Kanyonun diğer büyük kısmında ise manzara efsaneydi. Sırf fotoğraf çektirmek için bile susuz ve yorucu yolculuğuma değdi. Prag’a geldiğinizde eğer en az yarım gününüzü ayıracak vaktiniz varsa mutlaka uğramalısınız. Tabi yanınıza su almayı sakın unutmayın!

Çekya gezi ve turizm talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364