VAN VE PRAG BULUŞTU: ÇEK – TÜRK İŞ FORUMU

VAN VE PRAG BULUŞTU: ÇEK – TÜRK İŞ FORUMU


Yazın rekor sıcaklarını yaşadığımız Prag’da dün, Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan değerli misafirlerimiz vardı. Çek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan da Ticaret Müsteşarımız Sn. Necmi Uğurlu’yu kırmayıp, yaz döneminde güzel bir Çek – Türk semineri organize ettiler. Dün 11.08.15 sabahı, saat  9:00 – 11:30 saatleri arasında Prag’daki binalarında, Türkiye’den gelmiş olan Van Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerini çok güzel bir şekilde ağırladılar.

Türkiye’nin Van şehrinden yaklaşık 17 ziyaretçi firmanın katıldığı etkinliğin, başta Czech Invest olmak üzere Çek katılımcıları da vardı. ÇekTürk / ČeskoTurecko olarak, iş ortağım Milan Hnátek ile biz de böyle önemli bir etkinliğe davet edilmiş olmaktan ve Van’dan gelen firmalarımızla birebir tanışmaktan, iş fırsatları üzerine konuşmaktan ötürü onur duyduk.

Van_Prag_business

Etkinlik programı ise aşağıdaki gibiydi:

Czech_Turkish_Business_Seminar

9:30 Moderatör Sn. Olga Zulakova tarafından açılış konuşması
9:35 T.C. Prag Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarımız Sn. Necmi Uğurlu’nun konuşması
9:45 Çek Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan Sn. Morislav Okrouhleho’nun konuşması
9:55 Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Necdet Takva’nın konuşması
10:05 CzechInvest kuruluşundan Sn. Martin Kratochvil’in konuşması
10:15 B2B – Firma görüşmeleri
11:30 Kapanış

Genel olarak seminer boyunca, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında hızlıca ve sağlam olarak gelişen iş ilişkilerinden bahsedilirken, Vanlı iş adamlarımız bu tip iş birliklerine teşvik edildi. Ticaret Müsteşarımız Sn. Necmi Uğurlu’nun buna benzer her seminerde yaptığı konuşmalarda bahsettiği üzere, “Çek ve Türkler arasındaki iş hayatında, birbirimize karşı önyargı var, ancak bu önyargıyı kırmak gerekli ve amacımız iş ilişkilerini iki taraflı olarak geliştirmektir.” Çek Cumhuriyeti’nin Türk iş adamları için de fırsatlarla dolu olduğunu söyleyen Sn. Uğurlu, son 20 yılda Çek Türk iş birliğimizin %35 oranında hızlı bir şekilde arttığından bahsetti. 2013 yılından itibaren ise karşılıklı ticaretimiz 2.4 milyar doları bulmuştur.

Van_İs_Adamlari

Sn. Morislav Okrouhleho’nun sunumunda bahsettiği konular, Çek Cumhuriyeti otomotiv, sanayi, makine sanayi, elektronik alanında gelişmişliği olup, “Çek Cumhuriyeti’nden Avrupa kalitesi Doğu Avrupa fiyatları ile tedarik edilebilmektedir.” dedi Çek Cumhuriyeti’nin ihracatının üçte biri Almanya ile gerçekleşmektedir, Almanya bu sırada başı çekmektedir.

Van3

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ise Van’ın 1 milyondan fazla nüfusu ile Prag’la yarıştığından bahsederken, iş fırsatları anlamında ise en verimli güneş enerjisi tedarik edilebilen şehirlerin başında geldiğinden, yenilenebilir enerji potansiyelinden ve küçükbaş hayvancılığın yaygınlığından bahsetti.

Kendilerine tekrar hoşgeldiniz diyor, Prag’da güzel vakit geçirmelerini ve güzel iş birliklerine imza atmalarını diliyoruz. Vanlı iş adamlarımızın bir çoğu ile konuşma fırsatımız olduğu üzere, kendileri ÇekTürk kuruluşumuza her zaman info@cekturk.com adresimizden ve +420 775 177 364 adresimizden ulaşabilirler.