Çek Cumhuriyeti’nde İş – 9: Türkiye’deki Çek Markaları

Çek Cumhuriyeti’nde İş – 9: Türkiye’deki Çek Markaları


Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin, “Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk Markaları” postumuza gelen yoğun ilgi ve sizlerden gelen sorularla bu yazı dizimizi “Türkiye’deki Çek Markaları” üzerine yayınlama kararı aldık. Burada yaşayan Türkler olarak, ülkemizden bir takım izler görmenin bizi ne kadar mutlu ettiği aşikar. Çek Cumhuriyeti’nde bir süre bulunmuş ve yeniden Türkiye’ye dönmüş olanlarımız için ise tam tersi bir durum söz konusu. Kısa bir süre için de olsa bulunduğunuz ülkeden, size tanıdık gelen izler bulmak memnun edici olsa gerek.

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız. 

Türkiye’de Çek Firmaları

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler uzun bir geçmişe dayanmaktadır. I. Dünya Savaşı sonrasına kadar uzanan bu ilişkilerde sanayi alanında işbirliği öne çıkmaktadır. Örneğin, Uşak Şeker Fabrikası, İstanbul ve Ankara Tekel Bira Fabrikaları, Soma, Afşin/Elbistan Termik Santrallerinin teknik donanımı gibi yatırım projeleri, Türkiye Çekoslovakya ortak yatırım projeleridir. İki ülke arasındaki iş ilişkilerinin gelişmesi, dış ticaretin pozitif ivme kazanması ve yatırım ortaklıkları kurulan proje sayısının artması ilerleyen yıllarda da bekleniyor.

Türkiye Çekya Ticaret

zentiva-luleburgaz-fabrika-ihracat-ussu-yeni-molekul-arge-1Türkiye’nin, Çek Cumhuriyeti’nden ithal ettiği ürünlerin başında; taşıt parçaları, nükleer santral ekipmanları, elektrikli makineler, plastik, demir-çelik, kauçuk gelmektedir ve Türkiye’de 26 adet Çek Cumhuriyeti sermayeli şirket bulunmaktadır. Çek firmaların ülkemizdeki yatırımları 2,5 milyar ABD Dolarına ulaşmış olup en önemli yatırımcılar CEZ, Energo-Pro ve Zentiva’dır.

Zentiva, ilaç üretimine yaklaşık 100 yıl önce başlamıştır. Prag’da yerleşik küçük bir eczaneden başlayıp, bugün Avrupa’nın hızla büyüyen ilaç şirketlerinden biri haline gelmiştir. Türk yerli ilaç sektörünün en büyük şirketlerinden Eczacıbaşı İlaç, 2007 yılında hisselerinin % 75’ini Zentiva’ya devretmiştir.

20140827-egemer-690x265CEZ, yaklaşık 7 milyon müşteriye ve 14 bin 300 MW’ın üzerinde üretim kapasitesine sahip, Orta Avrupa’nın lideri haline gelmiş Çek enerji şirketidir. SEDAŞ’ın 11 Şubat 2009 tarihinde AkCez Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından %100 hissesi satın alınmıştır. AkCez’in ortaklık yapısında, CEZ %27,5’lik payla yer bulmuştur.

Çek enerji şirketi Energo-Pro 1994 yılında Çek Cumhuriyeti’nde kurulmuştur. Türkiye’de yaklaşık 8 milyar Çek Kronu (307,5 Milyon Euro) değerinde 5 hidroelektrik santrali satın almıştır. CEZ’den sonra Türkiye’de enerji sektörüne en büyük yatırımı yapan ikinci Çek firmadır.ray

AŽD; sinyalizasyon, telekomünikasyon, bilgi ve otomasyon teknolojilerinin önemli bir Çek üretici ve tedarikçisidir. Telematik ve diğer teknolojiler dahil olmak üzere büyük ölçüde demiryolu ve karayolu ulaşımına odaklanmıştır. Şirket, bu temel alanlarda ülkemizde faaliyet göstermektedir.

Çek Firması Škoda

Skoda_Cek_marka

 Škoda, 1989 yılında Türkiye distribütörlüğünü yürütmek üzere kurulan Yüce Auto sayesinde, Türkiye pazarına girme şansı bulmuştur. Citigo, Fabia, Rapid, Roomster, Octavia, Superb ve Yeti modellerinin satış, servis ve yedek parça hizmetlerini, Türkiye çapında 34 yetkili satıcı ve 39 yetkili servis ile sağlamaktadır. Türkiye pazarında izlediği kararlı strateji ile hak ettiği konuma doğru ilerlemektedir.

Korado, demir radyatör üreticileri arasında ilk sıralarda gelen Çek bir firmadır. Dünya genelinde 25 milyon müşteriye hizmet veren firma, Türkiye pazarında da ilgi görmektedir. Ülkemizde bir dönem yoğun ilgi gören ve eskilerin çok iyi hatırlayacağı Jawa motosikletleri de tamamıyla Çek üretimidir. Makina ve silindir imalatında sıkça görülen Buzuluk markası da başka bir Çek firmasıdır. Çek Havayolları ile de bir süre için temas kurulmuş olsa da,Çek firmanın kararı üzerine 1 Şubat 2010 tarihinde düzenlenen İstanbul-Prag seferlerine son verilmiştir.

Çek Cumhuriyeti’nde pazar araştırması, ticaret desteği, işe alım, muhasebe ve vergi, reklam, fuar, çeviri gibi tüm konularda sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız.