Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Prag Konseri

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Prag Konseri


Geçen haftaki postumuzda sizleri davet etmiştik! Dün (14 Ağustos 2015) akşam saat 19:30’da Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Prag Smetana Hall’da muhteşem bir konser verdi. Biz de ÇekTürk ekimizden ve arkadaşlarımızdan bir kısmı ile bu konsere katılmaktan büyük mutluluk duyduk.

Türk_Gençlik_Filarmoni_Orkestrası_Prag

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Prag Konseri

ČeskoTurecko / ÇekTürk ekibinin büyük çoğunluğu olarak, bu eşsiz konserde bulunmak bizi çok gururlandırdı.

photo IMG-20150815-WA0020_resized

 CekTurk_Cem_Mansur
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, dünyaca ünlü orkestra şefimiz Cem Mansur tarafından 2007 yılında  kurulmuş ve Türkiye’de bir ilke imza atılmıştır. Yurtdışındaki başarılarında Cem Mansur’a destek vermek amacı ile, ünlü oyuncu eşi Leyla Mansur da konsere katılanlar arasındaydı. Cem Mansur’un yönetmenliğinde yaklaşık 2 saat boyunca gerçekleşen konserin detaylı programı aşağıda gibiydi:

TR_filarmoni_orkestrasi

Türkiye Filarmoni Orkestrası Konseri Alanı

Büyüleyici Obecní dům (Municipal House)’un tarihi binasındaki Smetana Hall konser salonunda yaklaşık 1.500 kişi vardı ve orkestramız konserin bitiminde ayakta alkışlandı. Türk topluluğunun çoğunluğu, en çok Dünyaca ünlü bestecimiz Ulvi Cemal Erkin‘in (1906 – 1975) Köçekçe – Dance Rhapsody eserinden etkilendiğini belirtti.

Ulvi Cemal Erkin, 1930’lu yılların başından itibaren, Türkiye’nin kültürel değişim döneminde, hem eğitim hem de müzik alanında önemli roller oynayan Türk Beşleri’nden biridir.

ulvi_cemal_erkinTürk makamlarına ait dizileri almış, ancak makamlara ait seyirler yerine farklı yürüyüşler ve melodik yapılar kullanarak asıl makamın önerdiğinden farklı renkler ve hisler yakalamıştır. Halk Müziği’nin zengin kaynaklarından yararlanıp, aksak ritimli yapının arasına ya da üstüne taksim gibi serbest ve durgun bir bölme yerleştirerek değişik hava yaratmak Ulvi Cemal Erkin’in sıkça ve başarıyla uyguladığı bir teknikti. Erkin yapıtlarında kolayca benimsenen ve akılda kalan Türk ezgilerini bularak, bunları zevkli bir armoni üzerine oturtmasını, Anadolu’nun kokusunu, rengini ve sesini Batı’nın tekniği ile çağdaş kalıplar içine ustaca dökmesini bildi.

Türkiye_Gençlik_Filarmoni_Prag

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestramızın, özellikle yurtdışındaki başarılarının devamını yürekten diliyoruz. Bu unutulmaz konser için tekrar tebrik ediyor ve bizi böyle en mükemmel şekilde temsil ettikleri için her birine ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

TR_filarmoni