Türkiye Çekya’da Möllky Dünya Şampiyonasında 19-20.8.2017

Türkiye Çekya’da Möllky Dünya Şampiyonasında 19-20.8.2017


 Önümüzdeki hafta sonu, 19-20 Ağustos 2017 tarihlerinde, Prag’ın 60 kilometre batısında kalan Rakovnik’te MÖLLKY DÜNYA ŞAMPİYONASI gerçekleşecek. Türkiye de Fransa’dan sonra bu yıl ikinci kez Çekya’da Mölkky ile Dünya Şampiyonasında yer alacak ve bizleri tekrar gururlandıracak.mollky_sampiyona_prag_cekturk_spor

Peki nedir Möllky?

Tam otuz ülkede federasyonu bulunan ve Finlandiya menşeli bir zeka ve strateji oyunudur. Türkiye’ye ise beden eğitimi öğretmenleri olan Hünkar Ekşi ve Cüneyit Özen tarafından getirilmiştir. Biz de möllky’i Türkiye’ye getirenlerden biri olan Hünkar Ekşi ile ilginç bir röportaj yaptık:

Çekya’da Möllky ve Türk Takımı


Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Hünkâr Ekşi, 17 yıllık beden eğitimi öğretmeniyim. İstanbul Üsküdar da faaliyet gösteren FAZİLET EĞİTİM KURUMLARI’ na bağlı ÖZEL ÜSKÜDAR BAĞLARBAŞI ANADOLU LİSESİ’ nde görev yapmaktayım. Son sekiz yıldır da Müdür yardımcısı olarak görevimin başındayım.

Möllky nasıl bir oyun veya spor? Siz nasıl tanımlıyorsunuz? Nasıl oynandığını ve kurallarını biraz anlatabilir misiniz? Möllky’nin geliştirici yönleri, diğer oyunlardan fakları nelerdir?

Mölkky Finlandiya menşeli bir zeka ve strateji oyunu, biz Mölkky i bahçe bowlingi olarak tanımlıyoruz. Üzerinde 1-12 arasında numaralandırılmış bir lansman (atma çubuğu) ve 12 pin (labut) den oluşan ve her mekânda oynana bilen bir oyun, Takım veya ferdi olarak oynanabilir.

Amaç 50 puana ulaşmak, 50 puana ulaşan ilk takım veya oyuncu oyunu kazanır ancak atış esnasında 50 puanı aşan oyuncu ceza puanı alır ve puanı 25’e düşürülür.

Mölkky strateji ve zekâ oyunudur oyun esnasında odaklanma çok önemlidir bu da çağımızın ve çocuklarımızın odaklanma ile alakalı birçok problemini ortadan kaldırmaya yarar, matematiksel zekâyı çalıştırıp oyun içinde rakiplerine karşı strateji yapmayı ve puansal hesaplamaları gerektirir.

Möllky’i ülkemize taşıma ve gençlerimize tanıtma fikri nasıl oluştu? Bu süreç sizin için nasıl geçti?

Bu oyun diğer bir beden eğitimi öğretmenimiz olan Cüneyit Özen tarafından 2013 yılında, tatil için gittiği bir mekânda tanışması sayesinde bizim ilgi alanımıza girdi. Beden eğitimi derslerinin monotonluğuna biraz daha heyecan katmak için yeni arayışlar içindeydik, bunun yeni bir oyun olmasından dolayı çocuklar üzerindeki etkisinin olumlu yönde olacağını düşündüğümüzden okulumuz öğrencileriyle tanıştırmak istedik. Okulumuz öğrencilerinin severek oynadığı Mölkky ’i diğer okul öğrencilerine de tanıtmak istedik ve bunun için girişimlerimize başladık. Tanıtım seminerleri yaptık ve oyun hakkında tanıtım broşürleri yapıp TÜRKİYE genelinde tüm üniversite ve okullara yolladık. Ciddi anlamda geri dönüş aldığımızı sanıyorum. TÜRKİYE genelinde yaklaşık 200 civarında okulda oynanmaya başlandı. Bunun ardından üniversitelerde öğrenci kulüpleri vasıtasıyla tanıtım yaptık ve ilk olarak ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MÖLKKY KULÜBÜ kuruldu ve diğer birkaç üniversitede oynanmaya başlandı. Son olarak da Türkiye!nin ilk resmi Mölkky spor kulübünü kurduk (MÖLKKY İSTANBUL SPOR KULÜBÜ) ve bundan sonraki aşamada da Federasyonlaşmak ya da bir Federasyon bünyesine girmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Bu yıl Mart ayında 28 takımın katıldığı bir turnuva düzenledik ve turnuvamıza Finlandiya’dan bir takım da katıldı. Bu bizim Dünya Şampiyonası öncesi IMO (International Mölkky Organization) kongresinde ülkemizde yaptığımız faaliyetlerle alakalı yapacağımız sunum yazımız.

mollky_sampiyona_prag_cekturk_spor3

Fransa Möllky Turnuvası

Ağustos 2016 Fransa Mölkky Turnuvasının ardından yurda döner dönmez bir sonraki yılın Mölkky tanıtım faaliyetlerine zaman kaybetmeden başladık. Önceliğimizi Mölkky branşının ülke geneline beden eğitimi öğretmenleri, öğrenci, sporcu ve spor yöneticilerine tanıtımının yapılması ile yayılması için organizasyon şemamızı çıkardık yapılacaklarla alakalı gerekli çalışmalara başladık. Ulusal ve uluslararası yayın yapan TV kanalları ile Mölkky hakkında tanıtım haberleri yapıld. İnternet yayını yapan spor ve haber sitelerinde tanıtım ile bilgilendirme haberleri yapıldı. Mölkky Türkiye olarak 38. Vodafone İstanbul Uluslararası Maratonuna Katıldık ve Dünyada bir ilki gerçekleştirerek Avrupa ve Asaya Kıtalarını birleştiren 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün tam ortasında Mölkky oynadık ve haber yaptık.  Türkiye genelinde faaliyet gösteren 183 üniversite ile iletişime geçerek bilgilendirmek için Mölkky broşürleri gönderdik ve 15 tane üniversitede Mölkky sunumları yaparak öğrencileri bilgilendirdik. Türkiye’nin 81 ilinin neredeyse hepsinde okullara ve beden eğitimi öğretmenlerine ulaştık bilgilendirdik broşür ulaştırdık 200 e yakın okulda Mölkky i oynatmaya başladık. Zaman zaman kendi yaşadığımız şehirde görev yapan sporcu, çalıştırıcı ve spor yöneticileri ile bir araya gelerek Mölkky hakkında seminerler yapıldı. Mart ayı içinde 25 takımın katıldığı açık turnuva düzenledik,  kazananlara ödül ve katılım sertifikalarını verdik

Türkiye’nin önemli spor kulüplerinden olan BEŞİKTAŞ JK. ile irtibata geçip yöneticilerine Mölkky i ve yapacaklarımızı anlatıp kulüpte şube açılması yönünde istekte bulunduk. Tanıtım amacı ile broşür, rozet, şapka yaptırıp dağıttık sosyal medya da hesaplar açıp ülke geneline yayılması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Ve son olarak Türkiye’nin ilk resmi Mölkky kulübünü kurduk: MÖLKKY İSTANBUL SPOR KULÜBÜ. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde de bir Uluslararası Mölkky Turnuvası düzenlemek dileği ile turnuvaya katılan tüm takımlara başarılar dilerim.

mollky_sampiyona_prag_cekturk_spor2

Okul dersleri içerisinde Möllky’e hiç yer veriyor musunuz? Yani öğrenciler pratik yapacak fırsat bulabiliyorlar mı?

Beden eğitim derslerinde yıl içinde Mölkky uygulamalı olarak anlatılıyor ve ardından okul içinde turnuvalar yapılıp dereceye giren öğrencilerimize madalyaları veriliyor.

Çekya’da möllky, önümüzdeki günlerde düzenlenecek Dünya şampiyonası Türkiye için yepyeni bir deneyim olacak. Bu süreci ve hislerinizi bize kısaca anlatır mısınız? Öğrencilerinizi şampiyona için nasıl motive ettiniz?

Geçtiğimiz yıl Fransa’da düzenlenin 16. Mölkky dünya şampiyonasına 9 kişilik ekiple katılmıştık ve 276 takım arasında ilk 50 yi girerek güzel bir başarı yakaladık tabi bu da öğrencilerimiz için ayrı bir motivasyon kaynağı oldu bu sene Çek cumhuriyetindeki müsabakalara 23 kişilik bir kafile ile katılıyoruz ve daha iddialı bir şekilde geliyoruz amacımız daha iyi yerlere gelmek.

Möllky hakkında ilginç / komik anılarınız varsa, bizimle paylaşır mısınız?

Mölkky ile ilk tanıştığımızda ne kadar basit ve sıradan bir oyun diye düşünüyor acaba çocuklara hiç anlatmasak mı diye aklımızdan geçiriyorduk ancak oynadıkça etkilerini ve heyecanını yaşamak hele ki birde Dünya şampiyonasına katılmak inanılmaz bir duygu oldu.

 Mölkky ile ilgilenen / başlayacak kişilere neler tavsiye edersiniz?

İlk başlarda biraz sıkıcı gelebilir ancak kendilerine ve oynayacak oyunculara müsabaka ortamı yaratmaları durumunda çok fazla zevk alacakları aynı zamanda odaklanma, düşünme, strateji yapma ve hesap yapmalarının geliştiğini görecekler birde mekân derdi olmadan her yerde oynanabildiği için arabalarının bagajlarında Mölkky takımlarına yer ayırmalarını tavsiye ediyorum.

Çekya’da Möllky ve şampiyona ile ilgili eklemek istedikleriniz varsa, paylaşabilirsiniz.

Bu sene Çek Cumhuriyeti’ndeki organizasyona 11 ülkeden 117 takım katılıyor biz Türk ekibi olarak 5 takımla katılıyoruz ve takımın birinin ilk bayan takımı olma özelliği var inşallah iyi bir dereceyle ülkemize döner ve hedeflediğimiz Federasyonlaşma sürecini hızlandırırız.

Yayınlanan Mölkky haberlerinden bazıları ise aşağıdadır:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011200741715
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011200741715&sk=photos&collection_token=100011200741715%3A2305272732%3A5
https://www.youtube.com/watch?v=oZaLDhC-8fk
https://www.youtube.com/watch?v=YJVNpWoe7OA
http://www.cnnturk.com/molkky

cekturk_turk_mollky_takimi_cekya_dunya_sampiyonasi2

Türkiye Möllky takımlarımıza Rakovnik Çekya’da Möllky (19-20 Ağustos Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşecek) Şampiyonası’nda başarılar dileriz.

Çekya’da spor yazılarımızın tamamı için tıklayın.


ÇekTürk’e sorularınız, talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364
WhatsApp: +905354182108