Wenceslas Günü

Wenceslas Günü


Bugün, Çek Cumhuriyeti resmi tatillerinden biri olan Aziz Wenceslas (Saint Wenceslas) Günü yani nam-ı değer Svatý Václav günü.

  • Çek resmi tatillerinin tamamına ulaşmak için tıklayın. (Çekya resmi tatil 2020 listesi)
  • Çekya bayramları ile ilgil blog yazılarımız için tıklayın.
  • Çekya’nın tarihi ile ilgili blog yazılarımız için tıklayın.

2

İyi Kral Wenceslas” olarak anılan Bohemya dükünden, daha çok Hristiyanlık dinine yaptığı katkılarla bahsedilir. Çok sevdiği ve saygı duyduğu babaannesi St. Ludmila tarafından yetiştirilen Wenceslas, dük olduğunda kendisinin bütün sözlerini dinlemiş ve arzularını yerine getirmişti. Ancak bu durum Wenceslas’ın annesi tarafından hoş karşılanmayıp, ta ki kayınvalidesi için ölüm emri vermesine kadar varmıştır. 921 yılında babası 1. Vratislav’ın ölümüyle tahta 14 yaşında geçmiş ve hakimiyeti boyunca Hristiyan Kilisesi’ne pek çok destekte bulunmuştur. Ancak Wenceslas’ın hakimiyetinden rahatsızlık duyan kardeşi ona karşı komple kurar ve onu ayin için davet ettiği Boleslav Kilisesi’nde 28 Eylül 935 tarihinde öldürür. Kardeşinin ölümünün 3 yıl sonrasında ise derin pişmanlık duyar. 972 yılında Prag’da inşa edilen ilk kiliseye onun ismi verilir.
3

Ölümünden sonra aziz olarak anılmaya başlayan St. Wenceslas, Çek Cumhuriyeti’nin ulusal sembollerinden biri haline geldi. Öyle ki eski bir efsaneye göre; kritik zamanlarda uyanmayı bekleyen, St. Wenceslas komutasında Çek Cumhuriyeti dağlarından birinin altında uyuyan bir ordu bulunuyor. Halkın zor zamanlarda bu azize dua etmesinin nedenine şaşırmamak gerek.

Şehrin son derece popüler noktalarından biri olan Wenceslas Meydanı’ndaki, Národní muzeum’un (National Museum) hemen önündeki aziz anısına yapılan anıt görülmeye değer. Anıtta at üzerinde zırhlı olarak tasvir edilen aziz ve 4 farklı heykel daha göze çarpıyor. Heykellerden bir diğeri ise uykusunda boğularak öldürülen büyükannesi St. Ludmina’yı temsil ediyor.

Çekya iş – eğitim – turizm – sigorta – emlak hizmetlerimiz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364
Whatsapp: +905354182108