Škoda Auto Üretim Yeri: Mladá Boleslav

Škoda Auto Üretim Yeri: Mladá Boleslav


‘Mladá Boleslav, Škoda’dan ibaret’ desek herhalde yanlış olmaz. Mladá Boleslav şehrinde nereye baksanız, nereye dönseniz, hangi arabaya baksanız ve kiminle karşılaşsanız Škoda Auto markasından bir parça bulmak mümkün. Prag’ın kuzeydoğusunda ve Prag’a  yaklaşık 60 km. yani bir saat uzaklıkta ve yaklaşık 45.000 nüfusa sahip olan şehrin neredeyse tamamını oluşturan birkaç örnek:

Çekya eğitim danışmanlığı, Çekya diploma denklik hizmetleri, Çekçe çeviri, Çekya sağlık sigortası ve daha fazlası için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364

Çekya eğitim yazılarımızın tamamı için tıklayın.

   

Škoda Auto Üretim Yeri Mladá Boleslav Hakkında

10. yüzyılın ikinci yarısında, Bohemya Dükü Boleslav II tarafından kraliyet kalesi olarak kurulmuştur Mladá Boleslav. 16. yüzyılda şehir Moravyan Kilise’nin merkezlerinden bir tanesiydi.  Moravyan Kilise ise dünyadaki en eski protestan mezheplerinden bir tanesidir. 17. yüzyılda yeniden Katolikleştirildikten sonra, şehrin nüfusu azalmış. 17. ve 18. yüzyılda önemli bir Yahudi merkezi haline gelmiş. 19. yüzyılda şehre “Jerusalem on Jizera” ünvanı verilmiş.

Yine 19. yüzyılda, şehir yeni okullarla, tiyatrolarla, müzelerle bölgede önemli bir merkez haline gelmiş. Laurin & Klement (yani Škoda) Otomobil Fabrikası bu dönemde kurulmuş. 1990’lardan beri bu fabrika sayesinde Mladá Boleslav, en zengin Çek şehirlerden bir tanesidir.

Škoda, Çek Cumhuriyeti’nin en önemli ve en dinamik gelişmekte olan şirketlerinden biridir ve büyük araba markası Volkswagen’in ortağıdır.

Digital image

Škoda Auto Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

  • Çekçe adı ŠKODA AUTO Vysoká škola olarak geçmektedir ve bu nedenle kısa adı SAVS olarak geçmektedir.
  • ŠKODA AUTO Üniversitesi, Çek Cumhuriyeti’nin ilk ve tek şirket üniversitesi olarak 2000 yılında kurulmuştur.
  • Öğrencilerinin yaklaşık % 20’si yabancı öğrencilerden oluşmaktadır.
  • ŠKODA AUTO Üniversitesi’nin mottosu, geleceğin yöneticilerini yetiştirmektir.
  • ŠKODA AUTO üniversitesi, öğrencilerine çok iyi bilinen uluslararası şirketlerde, otomotiv sektörü dışında da farklı sektörlerde staj yapma fırsatı da tanımaktadır.
  • Detaylı bilgi ve lisans, yüksek lisans bölümleri için tıklayın. Ücretsiz eğitim danışmanlığınız ve Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için iletişim: info@cekturk.com

 

Škoda Auto Üniversitesi Ziyaretimiz, 2018: 

Geçtiğimiz sene, Çek – Türk ortaklığımıza Mladá Boleslav şehrine, Türk öğrenciler için birlikte çalıştığımız Škoda Auto Üniversitesi’ni ziyaret ettik. ÇekTürk olarak, Škoda Auto Üniversitesi ile birlikte çalışmaktan ve Türk öğrencilere ücretsiz destek ve danışmanlık sunmaktan, ayrıca Çekya eğitim danışmanlık paketleri sunmaktan gurur duyuyoruz.

  • Škoda Auto Üniversitesi’nde eğitim ve ücretsiz danışmanlık, ayrıca Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için: info@cekturk.com

O kadar güzel, tarihi unsurları içeren ancak bir o kadar da modern bir binası var ki, daha okulun içine girmeden, okula hayran olmamak elde değil. Bizim gittiğimiz tarihte ise öğrencilere ve gelecek planlarına yönelik çok güzel, inovatif bir etkinlik vardı. Škoda firmasının yeni araçları tanıtılırken, aynı zamanda akıllı çözümler öğrencilere tanıtılıp, detaylıca tartışılıyordu.

Standları detaylıca gezdikten sonra ise, inovasyon ile ilgili birbiri ardına İngilizce sunumlar yapıldı.

 

Üniversitenin penceresinden zaten Škoda firmasının görünür olması bile, her şeyi özetliyor gibi. Çünkü Škoda Üniversitesi, öğrencilere başta Škoda firması olmak üzere, uluslararası firmalarda çok faydalı stajlar yapma imkanı sunuyor. Lisans eğitimi bile normalde Çekya’da 3 sene iken bu üniversitede 3.5 sene çünkü bir dönem staj yapmayı, iş hayatına katılmayı zorunlu kılıyor.

Hatta bazı öğrenciler için Prag’da bile çalışmak mümkün çünkü 1 saatte Prag’a ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Sadece tez yazıyorlar ise veya çok az dersleri kaldı ise, daha yoğun bir çalışma hayatına atılmak mümkün.

Okulun kendi yurdu bulunmuyor ancak birlikte çalıştıkları çok yakın yurtlar sayesinde yardımcı oluyorlar. Okulun kendi yemekhanesinde ise öyle güzel yemekler var ki, öğrenciler yakınlardaki restoranlar yerine her aman hem ekonomik oluşu hem de mükemmel yemekleri ile bu yemekhaneyi tercih ediyor. O kadar kuyruk vardı ki, yemek yiyemeden çıktığımız için üzüldük.

Okulun altında ise çok güzel bir kronoloji , resmen müze gibi gezebiliyor. Avluları, altındaki kilisesi, modern kütüphanesi ve sıkça düzenlenen etkinlikleri ile bu üniversite ön plana çıkıyor.

    

Škoda Auto Üniversitesi’nde ve diğer Çek üniversitelerinde eğitim danışmanlığı almak için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364