Seyahat Rotanızı Çek Cumhuriyeti’ne Çevirin

Seyahat Rotanızı Çek Cumhuriyeti’ne Çevirin


Turizm-Merkezi-1024x682Orta Avrupa’nın cazibe noktalarından biri haline gelen Çek Cumhuriyeti, özellikle son yıllarda turistlerden gördüğü yoğun ilgiyle gündeme gelmektedir. Türk turistlerin de başta Prag olmak üzere sıkça ülkeyi ziyaret ettiklerine, burada bulunduğum süre boyunca şahit oldum. Farklı bir ülkede yaşayan biri için ana dilinde yapılan konuşmalara kulak misafiri olmanın verdiği mutluluk her seferinde farklı olsa gerek. Özellikle Pegasus Airlines’ın Prag uçuşlarını geçtiğimiz yılın Haziran ayından itibaren eklemesiyle Türk turistlerin sayısında yaşanan artış fark edilebilir boyutlara ulaştı.

Çek Cumhuriyeti Başkenti: Prag

Çek Cumhuriyeti; Romanesk, Götik, Rönesans, Barok, Rokoko tarzlarındaki mimarileriyle tüm dünyada ilgi uyandıran ülke, mevcut turizm potansiyelinin yanında tarih ve tabiat zenginliğine sahiptir. 2012 yılında Dış İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen araştırmaya göre Prag, Avrupa şehirleri arasında en çok ziyaret edilen 6. şehir, dünya şehirleri arasında ise 12. şehirdir.  Yılda 6 milyonun üzerinde turisti ağırlayan ülkede turizm, Çek ekonomisinin önemli gelir kaynaklarından biridir. Çek Cumhuriyeti’nde turizm, toplam hizmet gelirlerin %35 ‘ini oluşturmaktadır.

  • Ece’nin Prag gezi listesi için tıklayın.
  • Prag gezi yazılarımızın tamamı için tıklayın.

insidertourÇekya’nın popüler şehirlerine gelecek olursak (şaşırtıcı bir şekilde yüzdesi tahminlerden düşük olan)  %57.5 ile Prag ilk sırayı alırken, ikinci olarak ise %7.5 ile Karlovy Vary gelmektedir. Ülkeye daha çok Alman turistlerin geldiği saptanmıştır, Türkiye ise bu sıralamayı 31. sıradan takip etmektedir. Genellikle komşu ülkelerden ziyaretçi alan ülkeye girişlerin sadece %5 ‘i hava yoluyla gerçekleşmektedir.

Çekya’da Türk Turistler

Gözlemlerime dayanarak Çekya’nın Türk turistler için avantajlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle ekonomik bir seyahat gerçekleştirmek istiyor ve çeşitlilik arıyorsanız Çek Cumhuriyeti sizin için son derece uygun bir nokta. Tarihi zenginlikleri, kaplıcaları, müzeleri, hiç bitmeyen sanatsal aktiviteleri ile bu ülkede, her mevsimde katılabileceğiniz pek çok aktivite bulabilirsiniz. Türk Lirası’nın Euro karşısında uğradığı hezimeti düşündüğümüzden, seyahatiniz sırasında Çek Korunası kullanmayı bir hayli seveceğinizi düşünüyoruz. Bugünün kuruyla 1 TL’nin 10,368 CZK ‘ ye tekabül ettiği bilgisini paylaşmayı isterim. (Ekim 2017)

Hemen hemen her ülkede olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de turistlerin dikkat etmesi gereken birkaç husus var. Örneğin; para dönüştürdüğünüz yerleri özenle seçmenizi, her yer de döviz bozdurma işlemi gerçekleştirmemenizi öneriyorum. Dövizini dönüştürmeden önce ofisteki görevliye günün kurunu sormalısınız, panolarda yazan rakamlar kimi zaman aldatıcı olabiliyor. Ayrıca her ne kadar en güvenli yöntem olarak görülse de havalimanında para dönüştürme işlemi çok düşük bir kur üzerinden gerçekleştirilmektedir. Cep hırsızlıkların son derece fazla olduğu söylense de özellikle Prag, benim tecrübelerime göre son derece güvenli bir şehir. Yine de kalabalık, turistik bölgelerde vakit geçirirken kişisel eşyalarınıza dikkat etmenizi öneriyorum.

Çek Cumhuriyeti’nde tatilinizi geçirmeyi ve bu muhteşem ülkeyi daha yakından tanımak istiyorsanız, dilediğiniz turizm desteğini ÇekTürk’ten alabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com
+420 775 177 364
Şimdiden iyi tatiller dileriz!