Röportaj: Ekrem Kurosman, Prag Eğitimli THY Pilotu

Röportaj: Ekrem Kurosman, Prag Eğitimli THY Pilotu


“Dikkat dikkat! Kaptanınız konuşuyor!”

Hem de Prag pilot okulu eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra, “Eğitime başladığımda tek hedefim Türk Hava Yolları’na girmekti.” diyip bu hayalini gerçekleştirip THY‘de pilotluk yapan Ekrem Kurosman. Kendisiyle Avrupa’da uçuş eğitimi, Prag’da pilotluk eğitimi, karar aşaması, işin “görünmeyen” zorlukları, temposu, korkulan türbülanslar ile adrenalin dolu uçuşları ve işine olan tutkusu üzerine konuştuk.
Ekrem_Kuruosman_THY_pilot_Prag_pilot_okulu_cekturk

Prag Pilot Okulu Mezunu ile Röportaj:

1) Öncelikle kısaca kendinizden, eğitim ve kariyeriniz geçmişinizden bahseder misiniz?

1980 İstanbul doğumluyum. Liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde bitirdikten sonra, üniversite eğitimimi İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) mühendislik alanında tamamladık. Yaklaşık 6 yıl İstanbul’da çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 2011 yılında Prag’a iş sebebiyle tanıştım. Prag’da yazılım sektöründe çalışırken, aynı zamanda uçuş eğitimini alma fırsatım da oldu. Hem çalıştım, hem eğitim aldım. Uçuş eğitimim yaklaşık 24 ay sürdü. 2015 yılında, Türk Hava Yolları (THY) süreçlerini geçip işe pilot olarak kabul edilince, yurda geri döndüm.

2) Pilotaj için eğiliminiz var mıydı? Pilot olmaya nasıl karar verdiniz?

Pilot olmaya eğilimim çok küçük yaşlardan beri vardı. Türkiye’de zaman ve maddi imkanım olmadığı için pilot eğitim alma fırsatım olmadı hiç. Fakat hobi olarak hep hayatımda oldu. O kadar ki boş zamanlarımda kendime bir ev kokpiti bile yaptım.

Prag’da geldikte sonra iş sebebiyle hem zamanım hem de maddi gücüm olunca, eğitimi almaya karar verdim. Hem çalışıp hem eğitim almak o dönemde bayağı zorlu oldu, fakat sonucun olumu olması beni sonunda rahatlattı.
Prag Pilot Okulu ile Başlayan Türk Hava Yolları Macerası…

3) Şu anda Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilmiş olan Türk Hava Yolları ile çalışıyorsunuz. Bunu nasıl başardınız? Bu kapının açılmasında eğitim aldığın kurumun rolü nedir?

Eğitime başladığımda tek hedefim Türk Hava Yolları’na girmekti. Bu süreç aslında zorlu ve uzun bir süreç. Bir çok sınav ve kontrolden geçiyorsunuz. Bence bunun anahtarı, disiplinli çalışma ve planlamadan geçiyor. Ayrıca doğru zamanlama da çok önemli. Ben okulu bitirdiğimde, THY büyüme dönemindeydi ve o sırada pozisyon açmasının, benim açımdan da sürecimin hızlı sonuçlanmasına faydası oldu.

Eğitim kurumu tabii ki sizin sadece lisans almanız konusundaki süreci takip ediyor ve yardımcı oluyor. Lisans aldıktan sonra THY sınav ve süreçlerinizde tamamen kendi başınızasınız.

Ekrem_Kuruosman_Prag_Pilotluk_Okulu_CekTurk

4) Prag gibi Avrupa’nın tam orta yerinde bulunan bir şehrin sizin için sosyal açıdan ve eğitim anlamında anlamında avantajları veya varsa zorlukları neler oldu? Başka bir seçim şansınız olsa yine Prag’da okumayı seçer miydiniz?

Prag ve Brno (uçuş okulumun merkezi)’nun, Avrupa’nın göbeğinde olması çok avantajlı. Eğer sadece uçuş eğitimi alıyorsanız, boş zamanlarınızda sosyal anlamda hem Prag’da hem Brno’da, hem de Avrupa’da yapacak bir çok sosyal aktivite bulabilirsiniz.

Zorlukları tabii ki vardı. Evden uzak olmak, her zaman size destek olacak insanlar ve arkadaşlar bulamamak zorlukları arasında. Ama süreci kısa dönemli görüp, sadece eğitime konsantre olmak ve sosyal imkanlardan faydalanıp süreci keyfe çevirmen önemli.

5) Prag pilot eğitimi, Prag’ın pilotaj eğitiminde dünyada yeri nedir?

Avrupa Birliği ülkesi olmasından dolayı, alacağınız eğitim sonucu Avrupa’da geçerli EASA lisansınız olacaktır. Avrupa’da en uygun fiyatlı eğitimi yine Prag’da bulabilirsiniz. Ayrıca Çekya’nın yaşam maliyetleri de diğer ülkelere göre oldukça düşük.

6) Sürekli başka şehirlere, ülkelere seyahat etmek aslında uzaktan kulağa mükemmel geliyor. Ama bu sizin için zorunlu bir iş haline dönüştüğünde hiç sıkıldığınız, yorulduğunuz veya şikayet ettiğiniz oluyor mu? Şu güne kadar nerelere uçuşlar yaptınız?  Yaptığınız en uzun uçuş hangisiydi?

En güzel soru bu bence. Uzaktan kulağa çok güzel gelen bir iş olsa da, havacılık aslında çok zorlu. Bunu işin içine girince anlıyorsunuz, tabii ki her iş gibi. Ayın 10 günü evden uzakta kalmak, mesai saatlerinin düzensizliği, durmadan basınç farkına maruz kalmak, bu işin çok yorucu olan kısmı.

Bir 3-4 günlük programdan örnek vermek gerekirse, bu gece uçuşa gidiyorsunuz örneğin, Cidde git-gel yapıp sabah iniyorsunuz.  O gün uyuyorsunuz, ertesi gün sabah 4’te kalkıp İzmir’e git gel yapıp, oradan Antalya’ya yatıya gidiyorsunuz. Öğlen Antalya’dasınız, öbür gün sabah 2:00’de uyanıp 4:00’teki kalkışla Düsseldorf’a gidip yine Antalya’ya dönüyorsunuz. Gece Antalya’da kalıp ertesi gün Antalya’dan dönüp, üzerine bir de Munich git-gel yapıyorsunuz. Akşam İstanbul’a döndüğünüzde gayet yorgunsunuz. Saydığım son dört gün uyku düzenine bakarsanız, uyuduğunuz gece uykusu saati çok limitli. Ertesi gününüz boş oluyor ama bütün gün yatmak istiyorsunuz ve geçirdiğiniz uykusuz gecelerin acısını çıkarmak için evden çıkmıyorsunuz. Söylemek istediğim yoğun dönemlerde çok düzensiz saatlerde uçabiliyorsunuz ve bu da sizin vücut sağlığınızı olumsuz etkiliyor.

Ben Sabiha Gökçem base ve dar gövde de (B737-800) uçtugum için, buradan yaptığım en uzun uçuş Dubai idi.
7) Başınızdan geçen, unutamadığınız ve adrenalin dolu uçuş anılarınız varsa dinlemek isteriz.

En çok adrenalin dolu anlarınız uçuş okulunda oluyor. Hem öğrenci olmanız sebebiyle hem de küçük uçaklarda uçmanızdan dolayı bir çok yeni macera ile karşılaşabilirsiniz. Benim en çok macera yaşadığım an tek başıma Hırvatistan uçuşumun dönüşü idi. Sadece bir arkadaşımı aldığım bu uçuşta Hırvatistan’ın Mali Losinj Adası’ndan dönerken deniz üzerinden dağlara geçerken yaşadığım büyük türbülans sonrası, uçağı kontrol aşamasında zorluk yaşayıp adaya geri dönüp, uçuşu bir gün ertelememiz oldu. Genelde Avrupa üzerinde sıkça olan ve ani gelişen kötü hava durumları size adrenalin dolu anlar yaşatabiliyor.

8) Prag Pilot Okulu eğitimi sonrası, şu anda mevcut sertifikalarınız ve yeterlilikleriniz nelerdir? Kendinizi geliştirmek için neler yapmayı planlıyorsunuz, nasıl bir kariyer planı çizdiniz?

Şu anda EASA lisansı, ICAO lisansı ile B737-300/900 uçak tipi lisansım mevcut. EASA lisansımı Avrupa’dan aldım, tıp eğitimini THY sağladı. Şu aşamada 1000 saatin üzerinde uçuş saatim bulunuyor. Halen Türk Hava Yolları’nda kariyerime devam etmek istiyorum ama tabii ki 1000-1500 saatin üstünde bir FO (yardımcı pilot) olunca, size aslında bir çok yurt dışındaki havayolları şirketleri de kapılarını açıyor.

9) Prag pilot okulu gibi zor bir eğitimi almak isteyen gençlere tavsiyeleriniz neler olur?

Öncelikle iyi araştırılması lazım. Eğer çevrelerinde pilot olanlar vasa onlarla detaylı konuşsunlar. Bahsettiğim mesaisi olsun, eğitim süreçleri olsun, bu işi çok zor hale getiriyor. Tabii ki dünyayı gezmek görmek ve maddi getirisi bu işin avantajları aasında. Bu işe sıfırdan başlayıp, lisansı alıp bir şirkete girmek 2-3 yıllık ve maddi anlamda yüksek gideri olan stresli bir süreç. İyi değerlendirip sabırlı olabilecekseniz, gerçekten gerekli becerilerinizin olduğunu düşünüyorsanız ve zorluklarının farkındaysanız tabii ki başarılmayacak bir şey yok. Ama ekonomik durumları da çok iyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Siz okulu bitirdiğinizde, şirketlerin alım süreci ise çok hızlı ilerleyecektir. Yine de bir uçuş okuluna başlamadan önce şirketlerin işe giriş süreçlerini de araştırsınlar. Örneğin THY için DLR testlerini bir denesinler ve hangi süreçlerden geçeceklerini iyi araştırsınlar.
10) Son olarak THY ile çalışmak isteyenlere tavsiyeleriniz ne olur? THY’nin dünya havayolu sektöründeki yerini nasıl görüyorsunuz? Diğer hava yolları ile kıyaslama yapabilir misiniz?

Türk Hava Yolları, Türkiye şartlarında bu işin en iyi yapılabileceği şirket durumunda. Hem bayrak taşıyıcı olması, hem de maddi gücü şirketi sistemli bir hale getiriyor. Dünya markası olması da onu her zaman çalışabileceğiniz iyi bir referans haline getiriyor. Şu dönemde her ne kadar bir durulma döneminde olsa da, 3. havalimanının açılması ile daha hızlı bir ivme ile büyümesi de beklentiler arasında.

istanbul_ucuncu_havaalani_cekturk

Siz de Avrupa’nın göbeği Prag’da,hem yüksek kalitede hem de diğer ülkelere göre ekonomik (CZK para birimi) bir pilotluk eğitimi almak istiyorsanız, tıklayınız.
Prag pilot okulu, başvurular ve kayıtlar, Çekya eğitim danışmanlığı için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364