Röportaj: Çekya’da Mimarlık Öğrencisi Elif Çekçeki

Röportaj: Çekya’da Mimarlık Öğrencisi Elif Çekçeki


Çekya’nın kuzey şehri (dolayısıyla daha bir soğuk, daha bir karlı yağmurlu şehri;) Liberec, Prag’ın sadece 115 kilometre kuzeyinde bulunan, yani yaklaşık 1,5 saat mesafede yer alan, yaklaşık 105.000 nüfusa sahip, hem Almanya hem Polonya ile komşu olan yemyeşil bir şehirdir. Liberec Üniversitesi ise, Çekya’nın önde gelen üniversitelerindendir.

 

Liberec, aynı zamanda Çekya’nın önde gelen üniversitelerinden Liberec Teknik Üniversitesi ile de bilinir. Liberec Teknik Üniversitesi’nde eğitim, kayıtlar ve Çek üniversiteleri ile ilgili sorularınız için iletişim: info@cekturk.com
Liberec Teknik Üniversitesi’nde İngilizce mimarlık yüksek lisans eğitimi alan Elif Çekçeki ile Türk öğrencilere Liberec hakkında çok yardımcı olacak, fikir verecek röportajımız aşağıda:

Öncelikle kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ben Elif ÇEKÇEKİ. Liberec Teknik Üniversitesi‘nde mimarlık yüksek lisans öğrencisiyim.

Kaç yıldır Çekya’da / Liberec’te yaşamaktasınız? Çekya’ya gelmeye nasıl karar verdiniz? Önceden Çekya veya başka yurtdışı tecrübeniz olmuş muydu?

Yaklaşık 9 aydır Liberec’teyim. Daha önce İtalya ve Fransa’da kısa süre bulunmuştum ayrıca 2014’te Mimarlık lisans öğrencisiyken Ceske Budejovice’de bir üniversiteyle anlaşmaya bağlı olarak inşaat mühendisliği bölümünde 6 ay boyunca Erasmus değişim programında yer almıştım. Yani uluslarlarası bir mimari deneyim kazanmak için buraya gelme kararımı 4 yıl önce vermiştim.

Bir yabancı olarak Çekya’da yaşamanın avantajları ve dezavantajları sizin için nelerdir?

Dezavantajlardan başlayacak olursak ilk olarak “dil” derim. Belki bunu Prag’ta yaşayanlar için değil ama Çekya’nın daha küçük şehirlerinde yaşayanlar için söyleyebilirim. Herhangi bir işimi halletmek için çoğu zaman İngilizce bilen birilerinin Çekçeyi benim için çevirmesine ihtiyaç duyuyorum. Buna karşın benim için karşılıklı “iletişim” kesinlikle bir avantaj. Tanımıyor olsanız bile çevrenizde anlayışlı ve yardımsever insanlar bulabilmeniz çok kolay . Sanırım Çekya’nın hayatıma kattığı en güzel şeylerden biri de, bir rutinimin olmaması, her gün yeni şeylerle karşılaşıyorum ve yaratıcı bir ortamdayım. Birçok farklı ülkeden ve buradan insanlarla tanışma ve arkadaş edinme fırsatım oldu. Ve 3 yıl sonra da olsa geri döndüğümde arkadaşlarımla bir araya gelebilmek beni çok mutlu ediyor. Bu yüzden mutlu olduğunuz bir yerde dezavantajları kolaylıkla göz ardı edebiliyorsunuz ya da problemlerinizin üstesinden gelebiliyorsunuz.
Gelelim Çekya’nın Liberec şehrinde mimarlık eğitiminize…

Eğitim geçmişinizden kısaca bahseder misiniz?

Eğitimin önemini anlayan ve takdir eden bir ailede büyüdüm. Aksaray Atatürk Lisesi’ni birincilikle tamamladım. Ekim 2008’de İtalya / Katanya’da “Comenius” adlı eğitim ve kültür yaşam boyu öğrenme programına katıldım.

2010 yılında Karabük Üniversitesi mimarlık bölümünde eğitim görmeye başladım. Bir sene boyunca İngilizce hazırlık eğitimi aldım. Eğitimin bir parçası olarak ofis ve şantiye olmak üzere Istanbul ve Ankara’da staj yaptım. Bahsettiğim gibi 6 ay boyunca Çekya’da değişim programına katıldım. 2015’te mezun oldum.

Liberec’i ve TUL’u seçmeye nasıl karar verdiniz?

Öncelikle mesleki yeteneklerimi güçlendirmek için yüksek lisans eğitiminin şart olduğunun farkındaydım. Aynı zamanda uluslararası bir eğitimin, hem de Avrupa’nın merkezinde çok kültürlü bir çevrede olması en büyük etkendi.Ayrıca İstanbul’un kalabalığında 2 yıl bana fazla gelmişti ki Liberec sakin ve doğayla iç içe tam bir kaçış yeriydi. Aynı zamanda diğer üniversiteler başvuru sırasında İngilizce yeterlilik belgesi isterken TUL’da böyle bir belge zorunluluğu olmaması benim için büyük bir avantajdı çünkü bu tür sınavlar için ayrıca bir süreç gerekiyordu.
Liberec Üniversitesi – Mimarlık Eğitimi

Mimarlık bölümü için istenenler, karşılamanız gerekenler nelerdir? Başvuru ve kabul edilme sürecinizden bahseder misiniz?

Lisans diplomanız ve bu diplomanın Çekya’da tanınmış olması gerekmekte tabi ki Çek diline çevrilmiş olarak. Daha önceki eğitim ve profesyonel hayatınızda yapılmış olan projelerin yer aldığı portfolyo, ingilizce yazılmış ön mektup, akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek ama bunun için herhangi bir belge istenmemekte. En az 140 iş günü staj ya da tam zamanlı iş deneyimini gösteren iş yerinden alınmış bir belge. Ve en son olarak başvurunuzdan sonra online olarak yapılan bir mülakat.

Mimarlık bölümü için başvuru gerçekten diğer çoğu bölümden farklı ve uzun sürede gerçekleşmekte fakat bu onların görevleri olmasa bile yapılması gereken her adımda sizinle iletişimde olan ve size yardımcı olan insanlar var,. Benim için bu sürecin tek zorluğu uzun olmasıydı.

Technical University of Liberec – Türk Öğrenciler

TUL’dan memnun musunuz? TUL’daki diğer Türk öğrencilerle iletişimde misiniz,onların ve sizin okul hakkında görüşleriniz nelerdir? Diğer Türk öğrencilere tavsiye eder misiniz?

Memnunum ama bölümüm adına bazı eksiklerin olmadığını da söyleyemem. En çok zorlandığım konulardan biri bazı dersler İngilizce dilinde verilemiyor, ancak dönem sonuna kadar bana verilen İngilizce ders notlarından sınav oluyorum. Tul’un sosyal ve konaklama imkânı oldukça iyi. Çünkü istediğiniz her şey çok yakınınızda. Tul’un öğrencilerin adaptasyonu ve kaynaştırma konusunda etkinlikleri çok başarılı. Bir çok Türk arkadaşım oldu ve gördüğüm kadarıyla hepsi memnundu. Bazıları Erasmus öğrencileri oldukları için eğitim sonrası Türkiye’ye döndüler ama buraya dönmek istediklerini söylediler. Tavsiye ederim, yardımcı da olurum.

Liberec’te eğitim alırken bir yandan çalışabiliyor musunuz? Çalışma tecrübeniz olduysa biraz bundan bahseder misiniz?

Ne yazık ki eğitim alırken böyle bir fırsatım yok, mimarlık sadece eğitim olarak değil her alanda özveri ve fedakarlık gerektiren bir alan. Ders zamanları dışında özellikle stüdyo çalışmaları epey zamanımı alıyor. Yaz döneminde bazı atölyelerde çalışabilme ya da staj imkanınız olabiliyor. Alanınız dışında da öğrenciler için her zaman part time iş imkanları var.

Çekya’da ve özellikle Liberec’te okumaya karar vermiş / verecek olan Türk öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Yüksek lisans başvurusu yapacak arkadaşlar için lisans eğitiminden mezun olduktan sonra başvuru yapmalarını tavsiye edebilirim. Dediğim gibi kabul süreci uzun buna bir de vize süreci ve bunun hazırlığı için belgeler eklenince, mezun olmadan başvurunun değerlendirilmesi yapılsa bile vize ve dönem başlangıcı için zaman yeterli olmayacaktır.
Çekya’da Eğitim Haricinde…

Çekya’da, özellikle Liberec’te sosyal hayat, ücretler, yaşam standartlarından bahseder misiniz?

Liberec’te yaşam… Sosyal hayat ve yaşam standartları oldukça iyi buna ilaveten diğer şehirlerle karşılaştırınca fiyatlar daha düşük. Sosyal etkinlik olarak çeşitli alanlar var buz pateni, kayak, buz hokeyi, oyun alanları, konserler gibi. Üniversite şehri olmasının büyük bir avantajı var her şeye kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün. İlgi alanlarınıza göre seçenekler mevcut. Mesela ben yoga ile ilgileniyorum yaşadığım konaklama biriminde yoga dersleri de verilen bir stüdyo mevcut. Spor salonu çok yakın ve öğrencilere indirimli fiyat uygulanıyor.

Başkent Prag ve Liberec şehirlerini kıyaslayabilir misiniz?

Daha önce de değindiğim gibi Liberec daha sakin, doğanın bir parçası adeta, öteki yandan Prag daha kalabalık ve turistik. Liberec’de yerel halkla iç içe, Prag’ta ise bunun aksine çok uluslu bir yapı var. Gördüğüm kadarıyla Prag’ta iş imkanları diğer şehirlere göre daha fazla. Liberec Prag’a 1 saat kadar uzaklıkta, Türk mutfağıyla ilgili alışveriş yapabileceğiniz Türk marketi sadece Prag’ta bulunuyor.

Çekya’daki yaşamınızı Türkiye ile kıyaslar mısınız?

Türkiye’de İstanbul gibi kalabalık ve yoğun bir şehirden sonra Liberec’teki sakin yaşam bana daha iyi geldi. Eğlence hayatı Türkiye’dekine göre daha ucuz ve gelişmiş. Kültürlerinden dolayı daha rahat ve anlayışlı insanlarla karşılaşıyorsunuz. Sosyal ve kültürel açıdan Türkiye ile kıyaslayınca çeşitlilik daha fazla. Kendinize zaman ayırmak ve sosyalleşmek Türkiye’dekine göre daha kolay.
Çekya’da Mimarlık İş Fırsatları

Gelecek planlarınız nelerdir? Çekya’da mimarlık yapmayı düşünüyor musunuz?

Yüksek Lisansı bitirdikten sonra amacım doktora eğitimine devam etmek bir yandan da çalışmak, Çekya ya da başka bir ülkede kesinlikle mimarlık deneyimini edinmek isterim.

Çekya’da mimariyi nasıl buluyorsunuz?

Çok fazla tarihi ve modern yapılara, kübizm, de konstrüktivizm, fonksiyonalizm, Art Nouveau gibi birçok mimari döneme ev sahibi bir ülkeden bahsediyoruz. Bu nedenle her şehirde şaşırtıcı birbirinden eşsiz yapılarla karşılaşmak mümkün. Tarihi yapılarının, İkinci dünya savaşına rağmen bu denli zarar almamış olması, bu mimari dönemlerde ülkeye ait ilk örneklerin bile en iyi şekilde korunduğu bir gerçek.. Şehir ve yapı sorunlarına mütevazi çözümler bulmaları hayranlık uyandıcı. Meydan, konut, villa, galeri, tiyatro ve opera yapılarıyla karşılaştıktan sonra, bunların kültür ve geleneklerinin bir parçası olduğunu ve bütün o birlikte yaşam için daha iyi ortamlar yaratma isteğinin işareti olduğunu düşünüyorum.

Avrupa’da kale bakımından en zengin ülkelerden biri. Bunlardan bazıları Prag Kalesi, Orlik (gölün üzerinde bir yanardağ üzerine kurulu kale), Cesky Krumlow (ortaçağ köyüne adını veren kale).Bunun yanında Modern ve çağdaş anlamda, insanların duygusal tepkilerini kışkırtan ve estetik farkındalık yaratan tasarımlar ve yeni orijinal konseptlerle karşılaşmak mümkün. Bu bakımdan modern mimari anlayışının hemen hemen uluslararası benzer özellikler gösterdiğini düşünüyorum.

Liberec Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alan başka bir Türk öğrenci ve arkadaşımız Evren Boyraz ile röportajımız için tıklayın.

Çekya’nın önde gelen üniversitelerinden Liberec Teknik Üniversitesi ve diğer Çek üniversitelerinde, hatta  Macar üniversitelerinde eğitim almak üzere ücretsiz danışmanlık ve Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364
     

Çekya Üniversite Eğitiminiz İçin Destek Olabileceğiz Diğer Konular:

sigorta insurance cekturk  dil kursu cekturk konaklama cekturk diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya