Prag’da Yurt Sorunsalı

Prag’da Yurt Sorunsalı


Prag öğrenci yurtları ve Prag’da konaklama, bize en çok sorduğunuz soruların başında geliyor. Prag’da Erasmus yapacak bir öğrenci, Çek üniversitelerinde eğitim alacak bir öğrenci veya Prag’da çalışmaya başlayacak bir kişi, kim olursanız olun mutlaka bir konaklama ayarlamanız, hatta öncesinde Çek vizesi için konaklama belgesi (proof of accommodation) gerekir. Prag’da konaklama ve diğer istekleriniz ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com, +420775177364
Prag Öğrenci Yurtları Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

  • Prag’da yurtlar maalesef çok öncesinden doluyor. (Öyle ki, 2019 / 2020 dönemi için şu anda birlikte çalıştığımız yurtların tamamı dolmuş durumda.)
  • Prag’da yurtlarda yer ayırtmanız için, öncesinde depozito ödemesi yapmanız istenir.
  • Depozito ödemenizi yapmanızdan sonra, size Çek vizesi için gereken konaklama belgenizi hazırlarlar. Databox ile Türkiye’deki Çek Büyükelçilkleri’ne gönderirler. Bu da zaman alabilmektedir.
  • Her yurdun sözleşmesi farklı olabilir, imzalamadan önce mutlaka detaylıca okuyun, aklınıza yatmayan bir nokta var ise yurt yetkilisine sorun ki, sonrasında sıkıntı yaşamayın.
  • Prag’da her üniversitenin kendi yurdu olmayabiliyor. Bu durumda üniversitelerin birlikte çalıştığı yurtlar oluyor ve o yurtları önerebiliyorlar. Prag üniversiteleri yazımız için tıklayın.
  • Prag’da yurt fiyatları minimum yaklaşık 4.000 CZK’dan başlar, tek kişilik süit odalarda fiyatlar 15.000 CZK’ya kadar çıkabilir.
  • Prag’da paylaşımlı bir evde oda arıyorsanız ise, birçok Facebook grubu bulunmaktadır. ‘Prague flat share’ gibi anahtar kelimeler ile bu gruplara kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak yine hızlı olmanızda fayda var!
  • Prag’da ev fiyatları yazımız için ise tıklayın. Prag’da ev kiralamak isterseniz, partnerimizin sunduğu hizmet için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

Prag’da Yurt Seçenekleri – ÇekTürk İş Birliği İle

ÇekTürk olarak, Türk öğrenciler için birlikte çalıştığımız yurtlara ulaşmak için tıklayın.

Not: 2019 / 2020 akademik yılı için bu üç yurt da dolmuş durumdadır. Yaz 2019 dönemi için hala müsait yerler bulunmaktadır.
Prag’da Yurt – Prag Üniversite Yurtları

Prag’daki büyük üniversitelerin, Çek teknik Üniversitesi, Charles Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi gibi.. oldukça büyük kapasiteli yurtları vardır. Şehrin farklı yerlerinde olabilirken, bazıları kampüsün içindedir. Tabii kendi öğrencilerine öncelik tanırlar. Aşağıda size yardımcı olması için birkaç örnek verebiliriz:

Fiyatları yaklaşık aylık 3.000 CZK civarından başlamaktadır, tabii ki oda türüne göre ve yurda göre değişiklik göstermektedir.

Prag Öğrenci Yurtları – Prag’da Özel Yurtlar

Devlet yurtlarının yanısıra, Prag’da özel yurtlar da yer almaktadır. Tabii ki fiyatları devlet yurtlarının en az iki katı olarak başlar. Bu alanda ÇekTürk olarak hizmet ve danışmanlık sunmaktayız.

“Prag’da yurt bulma ile ilgili uzun uğraşlarımdan sonra ÇekTürk’e rastladım ve Prag’da özel yurt önerdiler. Yurt ile irtibata geçmemde ve en hızlı şekilde geri dönüş almamda çok yardımcı oldular.

Yurt son derece temiz ve rahat, çalışanları da son derece güleryüzlü ve ilgililer. Emeklerinden dolayı ÇekTürk ailesine çok minnettarım. Prag’a gelmemden sonra bile beni unutmayıp halimi sordukları için de çok teşekkür ederim. İyi ki varsın ÇekTürk!”

Didem Demircan

Prag Devlet Yurtları

Örneğin Çek Teknik Üniversitesi, Charles Üniversitesi gibi devlet üniversitelerinin kendi öğrenci yurtları vardır. Sizler için gezdiğimiz, Çek Teknik Üniversitesi Masarykova yurdu videomuz ise aşağıda. (Birçok yurdu var, Masarykova sadece biri.)

Prag’da konaklama, Prag üniversitelerinde eğitim, Çek sağlık sigortası, Çekçe çeviriler gibi birçok konuda ÇekTürk olarak size destek vermeye hazırız. Bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364