Prag’da Yılbaşı ve Yapılacaklar Listesi

Prag’da Yılbaşı ve Yapılacaklar Listesi


Prag’ın en güzel zamanlarından biridir Aralık ayı; Prag’da Noel, Prag’da yılbaşı veya Prag’da yeni yıl… Aralık ayının tamamında kurulan Christmas marketleri, şehrin her yerindeki birbirinden güzel aydınlatmalar, sokaklardaki sıcak şarap kokusu ve trdelnik, sokak lezzetleri, hediyelikler ve daha fazlası… İster sıcak çikolatanızı ister sıcak şarabınızı yudumlayın ve yılbaşında Pragın ışıl ışıl sokak ve meydanlarının tadını çıkarın!

 

Prag Yılbaşı

Çek ve Türk ekibimizle ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, sizler için Prag’da yılbaşında yapılacaklar listesi çıkardık! En sık sorulan sorularınızdan da yola çıkarak, her zevke ve bütçeye uygun, yılbaşında Prag’da yapılacaklar önerilerimiz aşağıdaki gibidir:
Prag’da Yılbaşında Yapılacaklar Listesi:

Öncelikle ışıl ışıl sokaklar, sıcak şarap ve tarçın kokan meydanlardan, yani Prag’da dış mekanlarda yapılacaklardan başlayalım:

1.Prag’da Christmas marketlerini gezebilir, yöresel tatları deneyebilir ve hediyelik eşya seçebilirsiniz. (Turistik olabiliyor, fiyatları farklı oluyor, dikkat!) Prag’da Christmas marketleri 2018 yazımız için tıklayınız.

2. Genellikle 31 Aralık akşamüstünden başlayarak, Prag’ın köprülerde veya meydanlarında havai fişekleri izleyebilirsiniz. 1.1.2018 saat 18:00’da gerçekleşecek havai fişek gösterisinin sayfasına ve detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

3. Christmas zamanlarının olmazsa olmazı, Prag’da sıcak şarabınızı yudumlayabilir, Prag’ın meşhur tarçınlı rulu tatlılarından yani trdelnik yiyebilirsiniz. Ayrıca Çek lokal tatlılarından “kolač” ve diğer sokak lezzetleri, sosisleri deneyebilirsiniz. (Domuz yemiyorsanız, dikkat etmenizi öneririz.) Prag Noel marketlerinde ne yenir ve ne içilir yazımızı okumak için tıklayınız.

  

Prag Yılbaşı Aktiviteleri
4. Prag’da yılbaşı ağacı ışıklandırmalarını, müzik eşliğinde, çeşitli meydanlarda izleyebilirsiniz. (Günlük programları takip etmeniz ve saatini yakalamanız gerekmekte.

  • Prag marketlerinin İngilizce web sayfasını, konser, ışıklandırma ve diğer program detaylarını incelemek için tıklayınız.
  • Noel pazarlarındaki program detaylarını içeren Facebook sayfası için tıklayınız.

5. Genellikle merkez dışında da olsa, sazan (kapr) balıklarını leğenlerde satılırken Prag sokaklarında görebilirsiniz! Çünkü sazan balığı ve patates salatası, hatta bazen öncesinde balık çorbası, Çek geleneksel Noel yemeğinin olmazsa olmazıdır!

Prag’ın Aralık soğuğunda üşüdüğünüzde, iç mekanlardaki Prag yılbaşı etkinliklerini deneyebilirsiniz:

6. Prag’da Orta Çağ gecesi ile yüzyıllar öncesine gidip, Orta Çağ atmosferinde, dönem dansları, şovları, müzik ve yemekleri ile 2,5 saatlik güzel bir akşam geçirebilirsiniz. (Yılbaşında program 20:00 – 00:30 arasındadır.)
7. Prag’da Çek folklorik gecesi ile Çekya’nın özellikle Moravya bölgesine ait dansları, müzikleri, yemekleri ve içkilerinin keyfini çıkarabilirsiniz. (Yılbaşı programı için bizimle  iletişime geçiniz.)
8. Prag’da Çek kabare şovu ile Orta Avrupa’nın en eski barlarından birinde, Prag üzerine yazılmış şarkılarla çok farklı bir gece yaşayabilir, akordeon eşliğinde yöresel tatların ve kendi yapımları birasının tadına varabilirsiniz.
9. Vltava nehrinde, Prag’da tekne turunda yılbaşı akşamınızı geçirebilir, hem havai fişekleri en güzel şekilde izleyebilir, hem de Prag’a nehirden, başka bir gözle bakabilir ve büyülenebilirsiniz.
10. Prag’ın tarihi bir balo salonunda, Mozart konseri eşliğinde Çek yemeklerinizin tadına varabilirsiniz.

Rezervasyonlarınız, yılbaşı özel programları ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com

   

BONUS: 1 Ocak günü ise yıllardır Prag Belediyesi’nin düzenlediği, genellikle saat 18:00’de başlayan (2017 programını lütfen takip ediniz), müzik eşliğinde havai fişek gösterisini izleyebilirsiniz. 
Prag Old Town Meydanı’ndaki yılbaşı (31.12.2013) hava fişek gösterilerini ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Peki Yılbaşında Çekler Genellikle Ne Yaparlar?

Çekler 31 Aralık günü hatta öncesinde, genellikle Prag dışına giderler, örneğin dağ evi kiralarlar veya “cottage” denen evlerinde şömine ve şarap eşliğinde veya evlerinde geçirirler. Aslında bizim de Türkiye’de çoğumuzun yaptığı gibi diyebiliriz.

Ancak Noel akşamı (24 Aralık akşamı kutlarlar) Çekler için aile zamanı demektir, çok önem verirler ve gelenekleri izlerler. 24 Aralık gecesi aile içinde sazan balığı / şnitzel ve patates salatası ile kutlarlar, hediyeleşirler. 25 Aralık günü ise genellikle akraba ziyaretleri gerçekleştirirler.

* Prag’da önceki senelerden Christmas akşamı örnek yazımız için tıklayınız.
* Diğer Prag’da Christmas ve yılbaşı yazılarımız için tıklayınız.

Prag yılbaşı ağacı ışıklı ve müzikli şovu videomuz aşağıda:

Çekler’in Noel geleneklerini merak ediyorsanız ise:

Prag’da yılbaşı etkinlik rezervasyonlarınız (Prag’da Orta Çağ gecesi, Çek folklorik gecesi, Çek kabare şovu, Mozart konseri, tekne turu) ve turizm talepleriniz (transferler, Türkçe rehber, geziler) için iletişim:
info@cekturk.com 
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108

     

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk tekne turu cekturk transfer cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583   pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  images