Prag’da Yılbaşı Başkadır

Prag’da Yılbaşı Başkadır


Prag’da yılbaşı, daha doğrusu tüm aralık ayını kapsayan Prag’da Noel zamanı, şehrin en büyülü zamanlarından biridir. Aralık ayının tamamı boyunca kurulan Prag Noel marketleri, ışıklandırmalar, süslemeler, yılbaşı ağaçları (en büyüğü her sene Aralık ayının başında tören ile Old Town Meydanı’na yerleştirilir) ve daha fazlası… Prag’ın dapdar sokaklarında ve Orta Çağ atmosferinde, sokaklarda mis gibi sıcak şarap ve tarçınlı rulo tatlıları trdelnik, hediyelik eşyalar, tatlar birbirine karışır.

Yılbaşında Prag’ın tadını çıkarın ve Prag Orta Çağ gecesi, Prag otelleri, Türk rehber, havaalanı transfer gibi turizm istekleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com, +420 775177364, WhatsApp: +420 775177364

 • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
 • Çek Cumhuriyeti Noel gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.
 • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
       

Prag’da Yılbaşı – Yapılacaklar Listesi:

Öncelikle ışıl ışıl sokaklar, sıcak şarap ve tarçın kokan meydanlardan, yani Prag’da dış mekanlarda yapılacaklardan başlayalım:

 1. Prag Christmas marketlerini gezmek
  En bilinenler Prag Christmas marketleri ise: Old Town Meydanı, Wenceslas Meydanı, Namesti Republicy ve Namesti Miru
 2. Sıcak şarap ve trdelnik tatlısının tadını çıkarmak.
  Prag Noel marketlerinde ne yenir ne içilir yazımız için tıklayınız.
 3. Her yıl 31 Aralık tarihinde yani yılın son gününde genellikle akşamüstünden başlayarak, Prag’ın neredeyse her yerinde yapılan havai fişekleri izlemek. En güzeli ise Vltava nehri üzerinden, köprülerden izlemek olacaktır.
 4. Her yılın ilk günü, yani 1 Ocak günü asıl resmi olarak müzikle beraber yapılan, Prag’da havai fişek gösterisini izlemek. 1 Ocak 2019, saat 18:00’de gerçekleşecek olan havai fişek programı detayları için tıklayınız. 1 Ocak 2020 programı çok yakında açıklanacaktır.

  

5. Genellikle merkez dışında da olsa, sazan (kapr) balıklarını leğenlerde satılırken Prag sokaklarında görebilirsiniz! Çünkü sazan balığı ve patates salatası, hatta bazen öncesinde balık çorbası, Çek geleneksel Noel yemeğinin olmazsa olmazıdır! Çekya’da sazan balığı geleneği yazımız için tıklayınız.

Prag’ın Aralık soğuğunda üşüdüğünüzde, iç mekanlardaki Prag yılbaşı etkinlikleri ile zamanın keyfine varabilirsiniz:

6. Prag’da Orta Çağ gecesi ile yüzyıllar öncesine gidip, Orta Çağ atmosferinde, dönem dansları, şovları, müzik ve yemekleri ile 2,5 saatlik güzel bir akşam geçirebilirsiniz. (Yılbaşında program 20:00 – 00:30 arasındadır.)
7. Prag’da Çek folklorik gecesi ile Çekya’nın özellikle Moravya bölgesine ait dansları, müzikleri, yemekleri ve içkilerinin keyfini çıkarabilirsiniz. (Yılbaşı programı için bizimle  iletişime geçiniz.)
8. Vltava nehrinde, Prag’da tekne turunda yılbaşı akşamınızı geçirebilir, hem havai fişekleri en güzel şekilde izleyebilir, hem de Prag’a nehirden, başka bir gözle bakabilir ve büyülenebilirsiniz.
9. Prag’ın tarihi bir balo salonunda, Mozart konseri eşliğinde Çek yemeklerinizin tadına varabilirsiniz.

Rezervasyonlarınız, yılbaşı özel programları ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com

   

Prag Old Town Meydanı’ndaki yılbaşı (31.12.2013 tarihli) hava fişek gösterilerini ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Peki Çekler Yılbaşı Zamanında Neler Yaparlar?

Çekler 31 Aralık günü hatta öncesinde, genellikle Prag dışına giderler, örneğin dağ evi kiralarlar veya “cottage” denen evlerinde şömine ve şarap eşliğinde veya evlerinde geçirirler. Aslında bizim de Türkiye’de çoğumuzun yaptığı gibi diyebiliriz.

Ancak Noel akşamı (24 Aralık akşamı kutlarlar) Çekler için aile zamanı demektir, çok önem verirler ve gelenekleri izlerler. 24 Aralık gecesi aile içinde sazan balığı / şnitzel ve patates salatası ile kutlarlar, hediyeleşirler. 25 Aralık günü ise genellikle akraba ziyaretleri gerçekleştirirler.

Prag Yılbaşı Ağacı Müzikli Şovu videomuz aşağıda:

* Prag’da önceki senelerden Christmas akşamı örnek yazımız için tıklayınız.
* Diğer Prag’da Christmas ve yılbaşı yazılarımız için tıklayınız.

Peki Çekler Noel zamanı neler yaparlar, Noeli nasıl kutlarlar?

Prag’da yılbaşı etkinlik rezervasyonlarınız (Prag’da Orta Çağ gecesi, Çek folklorik gecesi, Çek kabare şovu, Mozart konseri, tekne turu) ve turizm talepleriniz (transferler, Türkçe rehber, geziler) için iletişim:
info@cekturk.com 
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108