Prag’da Üniversite Okumanın Avantajları

Prag’da Üniversite Okumanın Avantajları


Bu yazımda, Prag’da ve çevre şehir / ülkelerde gezi yazılarımdan farklı olarak neden lisans ve yüksek lisans okumak için Prag’ı tercih etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Prag’da üniversite okumanın şartları, ücretlerinin yanı sıra, Prag’da yaşam ve diğer konulara da değineceğim.

  • Prag’da eğitim danışmanlığı için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364 
  • Çek üniversiteleri ve İngilizce lisans, yüksek lisans, doktora bölümleri sayfamızı ziyaret etmek için tıklayın.
  • Çekya’da eğitim yazılarımızın tamamı için tıklayın.
  • ÇekTürk sosyal medya hesapları:
         
universite university cekturk

Prag’da öğrenci olmak bana kalırsa tam anlamıyla öğrenciliği gerektiği gibi yaşamakla açıklanabilir. Orta Avrupa’nın kalbinde olan bu şehir hem her yere yakın olması sebebiyle hem de bunun beraberinde getirdiği kültür çokluğuyla öğrenciler için en iyi seçeneklerden biri sayılabilir. Eğitim kalitesi, İngilizce eğitim ve CZK para biriminden dolayı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ekonomik olması, Çek üniversitelerinin başta gelen avantajlarındandır.

Çek Cumhuriyeti’nde işletme, ekonomi, pazarlama, iletişim, medya, uluslararası ilişkiler, hukuk, psikoloji, mimarlık, mühendislik ve daha fazla İngilizce lisans ve yüksek lisans bölümlerini (film okulu, pilotluk okulu) görüntülemek için tıklayınızÇekya’da üniversite okumak, sorularınız ve kayıt için iletişim: info@cekturk.com

Diğer Avrupa Ülkelerine Kıyasla Çekya’da Eğitim;

Başta Prag olmak üzere, Çek Cumhuriyeti’nde bir çok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır. Hepsi, öğrencilerin yüksek tercihleri doğrultusunda her geçen yıl kendisini 1 adım daha ileriye taşımakta. Çek Cumhuriyeti’nde hem lisans hem yüksek lisans programlarının bölüm açısından fazla olmasının yanı sıra bana kalırsa Prag, yüksek lisans okumak için fazlasıyla iyi bir şehir. İstediğiniz her bölümü bulabilmenin yanında bir öğrenci için elbette fiyat da bölüm kadar önemli. Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce eğitim veren özel üniversitelerin fiyatları, yıldan yıla çok az miktarda değişmekte ve tamamıyla öğrenci dostu, diğer Avrupa ülkelerine göre ekonomiktir. Ayrıca lisans veya yüksek lisans eğitiminize başlamadan önce, Prag’daki köklü bir özel üniversitede İngilizce hazırlık eğitimi almak için tıklayınız.

kutuphane-cekturk-cek-universiteleri-prag-doktora-yuksek-lisans-master  prag_cek_universiteleri-cekturk-yuksek-lisans-doktora  cekte_universite-cek-universiteleri-prag-yuksek-lisans-doktora

Prag’da Üniversite Okumak:

Çek üniversitelerinin yüksek lisans bölümlerinde eğitim kadroları oldukça ileri seviyede. Bütün üniversitelerde İngilizce eğitim görebilme avantajının yanı sıra bütün akademisyenler de çok iyi derecede İngilizce biliyorlar. Türkiye’de lisansınızı eğer Türkçe okuduysanız ve Prag’da yüksek lisans istiyorsanız gözünüz korkmasın. Bana kalırsa akademik İngilizce tam bir kabus fakat Prag’da ve Çek Cumhuriyeti’nde bu sorunu aşmışlar. Eğer ki İngilizce bilmiyorsanız bazı üniversiteler öncelikle sizi hazırlık sınıflarına alıyorlar ve 1 sene boyunca yoğun bir şekilde İngilizce görüyorsunuz. Daha sonra okulun yapmış olduğu sınavla lisans veya yüksek lisans bölümüne geçmeye hak kazanıyorsunuz.  Çek üniversiteleri ve İngilizce lisans, yüksek lisans, doktora bölümleri sayfamızı ziyaret etmek için tıklayın.

Çekya’da Hayat Hep Öğrencilikle, Üniversitede Ders Çalışarak, Kütüphanelerde mi Geçecek ?

Prag fazlasıyla turistik ve uluslararası bir şehir olması sebebiyle her yıl binlerce turistin ve yine her yıl binlerce öğrencinin uğrak yeri. İster Erasmus yapıyor olsunlar isterlerse eğitimlerine burada devam ediyor olsunlar Çek Cumhuriyeti’nde her yıl 43.000 öğrenci eğitimlerine devam ediyor ve bunun büyük bir bölümü de Prag’da. Bünyesinde çok fazla üniversite barındırması sebebiyle buraya geldiğinizde çok fazla yabancı öğrenciyle tanışacağınıza %100 garanti verebilirim. Gerek okulların düzenlediği etkinlikler gerek bireysel yaptığınız faaliyetler olsun her gün yeni bir uluslararası öğrenciyle tanışabilirsiniz ve sosyalleşebilirsiniz. Yalnızca üniversite olmamakla beraber sosyal medyadan da takip edebileceğiniz etkinliklerle yine çok fazla insanla tanışabilir ve sosyalleşebilirsiniz. Prag’da üniversite hayatı, aynı zamanda sosyal faaliyetlerle doldurabileceğiniz bir fırsat!

cekturk-cek-universiteleri-prag-universite-yuksek-lisans-doktora  mezuniyet-cekturk-cek-universiteleri-pragdaki-okullar  cekturk-cek-universiteleri-prag-üniversite-yüksek-lisans-doktora- (300 x 300)

Çekya’da konaklama konusuna değinecek olarak Prag bu konuda diğer Avrupa ülkelerinden aşağı kalır seviyede değil ve oda kiralamak biraz pahalı olabilir. Bu yüzden üniversitelerin büyük çoğunluğu ya kendi yurtlarını ayarlıyorlar veya sizi başka iyi yurtlara yönlendiriyorlar. Bu konuda epey öğrenci dostu olduklarını söyleyebilirim. Türkiye’deki yurtlara nazaran Avrupa’daki yurtlar daha rahat ve daha esnekler. Örneğin eğlenmeyi çok seviyorsunuz ve istediğiniz saatte eve dönebilmek istiyorsunuz. Prag’da yurtların saat sınırlaması yok. İstediğiniz saate girebilir veya çıkabilirsiniz. Prag’da özel yurtlar için tıklayınız. Prag yurtlar ve vizeniz için gerekli konaklama belgeniz için iletişim: info@cekturk.com

Öğrenci-çalışan fark etmeksizin yemek temel bir problem. Seçiciyseniz eğer yemeğinizi kendinizin yapmasından başka çare yok demektir. Prag’da yurtlarda yemek verilmemesi sebebiyle mutfaklarının fazlasıyla modern olduğunu da söyleyebilirim. Gerek özel yurt olsun gerek üniversite yurdu, fazlasıyla teknolojik aletlerle donanımlı ve hepsi çok modern. Çekinmeden mutfak alışverişinde aldıklarınızı muhafaza edebilir ve yine pişirebilirsiniz.

Prag’da Bir Yere Geç Kalmak Mümkün Değil

Prag’da çok gelişmiş tramvay ağının olduğunu %100 emin olarak söyleyebilirim. İstanbul’da yaşayanlar bilir 500T’nin ne demek olduğunu. Şimdi bunun daha hızlı ve tüm şehre yayılmış bir ağ olarak hayal edin. Prag’da bir yerden bir yere gitmek hiç zor değil. Yalnızca tramvay olmamakla birlikte metro ve otobüsler de ulaşım konusunda fazlasıyla ileri teknoloji ve dakik. Her 2.5-3 dakikada bir gelen tramvay ve metrolarla geç kalmak problem olmaktan çıkıyor bu şehirde. Şehrin bir diğer ucunda da yaşıyor olsanız sabah 8:30 dersine en fazla yarım saatte gidebilirsiniz.

Öğrenci olmak için Avrupa’nın kalbinde olan Prag’da üniversite eğitimi almaktan daha iyisini düşünemiyorum!

cek_universiteleri_prag_egitim

Çek üniversitelerinde lisans, yüksek lisans, doktora programları için buraya, Çek Cumhuriyeti’nde zorunlu sağlık sigortanız için buraya, Prag’da konaklama için buraya, Çek Cumhuriyetinde dil kursu için buraya  bakabilirsiniz.
Diğer tüm sorularınız ve istekleriniz (çeviriler,  için bizlere bu numara ve email adresinden ulaşabilirsiniz :
info@cekturk.com
+420 775177364
     

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

sigorta insurance cekturk  dil kursu cekturk konaklama cekturk diploma denkligi cekturk ceviri translate cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya