ÇekTürk Prag’da Mozart ile Yemekte

ÇekTürk Prag’da Mozart ile Yemekte


Geçtiğimiz Cumartesi akşamı, ČeskoTurecko / ÇekTürk’ün Çek ve Türk kurucu ortakları olarak Prag’da eşsiz bir etkinliğe, muhteşem bir konsere davetliydik. Hem de bildiğimiz klasik müzik konserlerinin hiçbirine benzemeyen, ilk defa duyup katılma fırsatı bulduğumuz konser-opera-tiyatro-akşam yemeği kombinasyonu sayesinde ilk defa bir Mozart konserini bu kadar özel bir ortamda, çok yakından izleme fırsatı bulduk: Prag’da Mozart konser-opera-tiyatrosu eşliğinde eşsiz bir akşam yemeği!

mozart_cekturk_yemek_konser_prag cekturk_mozart_yemek_konser_prag

Prag’da Mozart Gecesi ve Akşam Yemeği

Prag’da Mozart konseri ve akşam yemeğinin düzenlendiği tarihi balo salonukonser öncesi pırıldayan kristalleri, mermerleri , devasa aynaları ve altın dekorları ile bizi büyülemeye yetti! Prag’daki, tarihi bir otelin altında yer alan 1927‘den kalma bu süslü ve göz alıcı şık balo salonu, o zamanlar Çek “jet sosyetesi””nin uğrak yeri imiş. Akşamüstü 5 çayları, akşam dans geceleri ile dönemin dış işleri bakanı Jan Masaryk’i (hatta Masaryk ailesinin tamamını ağırladığı söyleniyor), Çekya’daki zamanın Amerikan Büyükelçilerini ve birçok önemli kişiyi de ağırlamış ve kendine hayran bırakmış.

mozart_aksam_yemegi_prag  mozart_konser_prag

Otelin kaç kat altında, döner merdivenlerden inerken sanki (çok klişe ancak) zamanda yolculuk yapıyorsunuz!  Hatta bu mekan o kadar romantik ki, zaman zaman Prag’da evlenme tekliflerine şahit oluyormuş! Bence de evlilik teklifleri için çok güzel ve unutulmaz bir yer.) Akşamüstleri hanımlar kızlarını bu balo salonunda, jet sosyete ile tanışmaya ve adeta uygun bir eş adayı bulmaya götürürlermiş.

ct_mozart_gecesi_balo_salonu_prag_yemek_konser

Komünizm döneminde ise burada “çılgın partiler” yapıldığı, sadece beylerin toplandığı da söyleniyor. 1993 yılında komünizm sonrası tadilat yapılırken, tavanlarda silah izleri bile bulunmuş! Heykeller, kristal ışıklar, devasa altın kaplamalı aynalar ve her şey yeniden yapılmış, kısaca bu balo salonundaki her şeyin orijinal güzellikleri sonuna kadar korunmuş. Parke yerler ise kaliteli bir balo salonuna özgü olarak, saatlerce dans edilse bile ayakları yormayan şekilde, kat kat farklı materyeller ile özenle kaplanmış. 2002 Prag’daki selde bu otel, dolayısıyla yerin altındaki balo salonu da maalesef sular altında kalmış ancak onarılmış. Balo salonunun ortasında süzülen devasa avize ise 4000 parça ve el yapımı.

cekturk_mozart_yemek_prag_konser_opera_tiyatro

Prag Mozart Konseri

Prag’da Mozart gecesi için balo salonunun kapıları 18:30’da konuklara açılıyor, konser ise 19:00’da başlıyor. Haftada genellikle 3 kere düzenleniyor. Balo salonunun en güzel yanlarından biri ise, hala içeride sigara içilen Çekya’da, bu balo salonunda sigara içilmesi yasak. Czech Opera Houses‘tan değerli opera sanatçıları ile National Theatre‘dan değerli beş müzisyen, zamana uygun kostümleri ile sahne alıyorlar:

mozart_gecesi_opera_konser_prag_cekturk

Prag’da Mozart gecesinin hem konser kısmı hem de menüsü 3 bölümden oluşuyor. Her 20 dakikalık konser sonrası, 18. yüzyıldan kalma orijinal tarifler doğrultusunda özenle hazırlanmış menüler size sunuluyor. Bu nedenle bezelye çorbası, dana eti ve ev yapımı elmalı pay gibi dönemin tipik Çek – Avusturya yemeklerini içeriyor. Tabii ki konser esnasında kesinlikle yemek yenmiyor, hatta salonda çıt çıkmıyor!  Aşağıda hem konserden bölümleri hem de menüyü detaylıca görebilirsiniz: 

Prag’da Mozart Gecesi 1. Bölüm: DON GIOVANNI (Don Juan)

Wolfgang Amadeus Mozart, Don Giovanni eserini 1787 yılında Prag’da bestelemiştir. Don Giovanni aşırı çapkın, soylu bir gençtir ve uşağı olan Leporello ile birlikte kızların ve kadınların gönlünü çalmaktadır. Don Giovanni eseri ill ilgili detaylı bilgiye, Prag Klasik Sanat Etkinlikleri Ocak 2017 yazısından ulaşabilirsiniz.

Başlangıç Yemeği Olarak: Çorba

mozart_yemek_prag_konser_corba

Prag’da Mozart Konseri – Opera – Tiyatro: Başlangıç – Bezelye Çorbası, krema ve tereyağında kıtır ekmek ile

Prag’da Mozart Gecesi 2. Bölüm: MOZART’IN EN İYİ OPERALARI

Özellikle bu kısımda, Mozart’ın en bilindik, her birimizin kulağının aşina olduğu eserler yer almaktaydı, nasıl geçti kesinlikle anlayamadık!

Ana yemek

ct_mozart_gecesi_ana_yemek_prag_konser

Prag’da Mozart Akşam Yemeği ve Konseri: Ana Yemek – Şarapta dana yanağı ve patates püresi, sebzeler ile

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: SİHİRLİ FLÜT (The Magic Flute)

Bu üçüncü ve son bölümde en çok etkileyen eser, Papageno ve Papagena’nın buluştuğu mutlu sonda, bu sefer de çocuklarının ismi ile ilgili tartışmaya girdikleri bölümdü. “Pa-pa” isimli eserdi. Aşağıda ise başka bir eserini bulabilirsiniz:

Tatlı

cekturk_mozart_aksam_yemegi_prag_etkinlik_tatli

Prag’da Mozart ile Akşam Yemeği: Tatlı – Elmalı Pay, badem ve vanilya ile

Adı üzerinde, Mozart konseri-opera-tiyatrosu olduğundan dolayı, opera sanatçıları masaların arasında geziniyor, konuklar ile şakalaşıyor ve hatta doğum günü olan bir beyefendiye sürpriz doğum günü operası söylüyorlardı. 🙂 Bir konseri hiç bu kadar yakından izleme hatta “interaktif” bir şekilde katılma şansı bulmamıştım!

Milan da ben de, Cumartesi akşam bu muhteşem Mozart akşam yemeğinden çıkarken, Prag Old Town sokaklarında yürürken hala o zamanların etkisinden çıkamamıştık… Sanırım hafta sonunun devamında da çıkamadık.

prag_mozart_gecesi_etkinlik_cekturkprague_mozart_dinner_cekturk_yemek_konser

Klasik sanat etkinlikeleri sevin veya sevmeyin, bence herkes en az bir kez hayatında Mozart konseri eşliğinde akşam yemeğini deneyimlemeli. Hatta ben birden fazla kez deneyimlemeyi isterim, ilk olarak ailem Prag’a geldiğinde ilk iş kendilerini de götüreceğim. Sonrasında ise klasik müzik, opera ve tiyatro gibi klasik sanat etkinliklerinden hoşlanan, hatta aklında olmayıp da böyle bir geceyi yaşamasını istediğim konuklarımı götürmek ve onlara unutulmaz bir gece yaşatmak isterim.

prag_mozart_gecesi_konser_yemek_cekturk

Siz de hem kendiniz, hem de konuklarınızın Prag’da Mozart ile eşsiz akşam yemeğini tatmasını istiyorsanız detaylar ve rezervasyon için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364
Whatsapp: +905354182108