Prag Göğüs Kanseri Farkındalığı

Prag Göğüs Kanseri Farkındalığı


Göğüs hücrelerinde başlayan, ve akciğer kanserinden sonra dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında göğüs kanserine yakalanacağı bildirilmekle beraber sadece kadınlarda rastlanmaz. Ama kadın vakaları erkek vakalarından yüz kat daha fazladır. 1970’lerden bu yana göğüs kanserinin görülme sıklığında artış olmuştur.

Her yıl 44.000 kadından biri göğüs kanserinden dolayı hayatını kaybetmektedir. En etkili tedavi yöntemi erken teşhistir ve bu durumda yaşam olasılığı yüzde 96’dır.

“YAKINDAN İZLENEN GÖĞÜSLER” (Ostře sledovaná prsa)

İlk olarak 50. Uluslararası Karlovy Vary film festivalinde Kadın İttifakı (Aliance žen) tarafından düzenlenen etkinliklerle insanların göğüs kanseri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Karlovy Vary’den sonra Prag belediye başkanı Adriana Krnáčová büyük destekleriyle Ekim ayı boyunca Prag’ın çeşitli yerlerinde etkinliklerle göğüs kanseri hakkında bilgilendirmeler ve etkinlikler düzenlenecektir.

Tüm neslin göğüs kanseri hakkında bilgi sahibi olmasını,kadın ve erkeklerin hep birlikte  göğüs kanserine karşı savaşmasını amaçlayan bu kampanya boyunca bir çok bilinçlendirme etkinliğinin yanı sıra, göğüs kanserine yakalanmış insanlarla tanışma, kanseri nasıl yendikleri konularında birinci ağızdan bilgi sahibi olmanızı da sağlamaktadır.

Kampanya iki tasarım modülüyle yapılacaktır;
Birincisi : ziyaretçiler eğitmenler tarafından göğüs kanserini kendi kendine muayene etme tekniklerini öğreneceklerdir. Ayrıca göğüs kanseriyle alakalı ürünler, t-shirtler, Avon kozmetik ürünleri ve kahve satışı da gerçekleşecek ve kazanılan tüm gelirler göğüs kanserine karşı savaşta kullanılacaktır.

Fotoğrafçı Helena Szmigelová  tarafından çekilen genç hastaların fotoğrafları da etkinlik boyunca ziyaretçiler tarafından görülebilecek.

İkinci modülde ise “göğüs alçıları” oluşturmak. Bu etkinlikte oluşturulan göğüs alçıları ya göğüs alçısı oluşturulan kadın tarafından alınabilecek ya da Ulusal Tiyatro’da ki sergi duvarına bağışlanabilecek.

NE ZAMAN ? NEREDE ?

Kampanya ;
1-8 Ekim Wencellas Meydanı (Václavské náměstí),
9-15 Ekim Cumhuriyet Meydanında (Náměstí Republiky) bulunan Palladium AVM’nin önü,
16-22 Ekim Prag 6’da bulunan Zafer Meydanında (Vítezném náměstí),
23-29 Ekim de ise George  Podebrady Meydanında (Náměstí Jiřího z Poděbrad) gerçekleşecek.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR ;

Kampanyayı başta Prag Belediyesi olmak üzere, Avon Kozmetik, ČEZ Vakfı, KOMA Modular Ltd., Nespresso, Czech PR, Thun 1794 ve grup LOLA tarafından desteklenmekedir.

logo_bellis_140x140-horz