Prag’da Gezilecek 10 Önemli Müze

Prag’da Gezilecek 10 Önemli Müze


Çekya’da buz gibi havalar geldi çattı, geceleri 5 derecelere kadar düşüyor. Bu havalarda, Prag gezisinde, daha çok iç mekanlarda neler yapabilirim diye soranlar için, sizlere Prag müze listesini özenli bir şekilde hazırladık:
     

PRAG MÜZE LİSTESİ

1- Kafka Müzesi

Tarihte edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Franz Kafka‘yı ağırlamış olan Prag, şimdi de Kafka hayranı turistlerin uğrak merkezi haline gelmiştir. Kafka müzesi de bu anlamda Prag’ın en önemli müzelerinden biri haline gelmiştir. Prag’da Charles Köprüsü‘nün hemen sağ tarafında bulunan ve labirenti andıran iç düzenlemesiyle en sıradışı müzelerden birisidir. Müzenin içerisine girdiğinizde Franz Kafka’nın romanlarındaki aynı kasvetli havayı burada da hissedeceksiniz. Hergün 10.00 / 18.00 arası açık olan bu müzenin giriş ücreti öğrenciler için 120 CZK, yetişkinler için 200 CZK’dır. Giriş biletleri ise müzenin içinden değil, bahçesinde bulunan hediyelik eşya dükkanından alınıyor.

prague-kafka-museum

2- Ulusal Müze

Wenceslas Meydanı’nın üst tarafında bulunan  bu müze 1891’de inşa edilmiştir. Josef Schultz tarafından yapılan bu bina iki ayrı kısımdan oluşmakta ve Prag’ın en güzel binalarından biri olarak kabul edilmektedir.  Binanın yapımında mimari olarak Neo Rönesans etkileri görülmektedir. Bu müzenin içerisinde ise; jeoloji, biyoloji, antropoloji, bölge tarihi, dekorasyon, tarihi, kütüphanecilik, sanat ve müzik ile ilgili eserler sergilenmektedir. Hafta için hergün 10.00/18.00 saatleri arası açık olan bu müzeye Muzeum metro istasyonundan ulaşmak çok kolaydır. Müzenin giriş ücreti ise 150 CZK ‘dır.

Prag-ulusal-müzesinin-içi

3- Komünizm Müzesi

Yine Mustek metro istasyonundan kolaylıkla uluşabileceğiniz bir diğer müze olan Komünizm Müzesi’nde adı üzerinde komünizm rejimine ait eşyalar, belgeler, objeler sergilenmektedir. Ayrıca, içeride gösterilen video gösterisi ile birlikte tarihe tanıklık etmek mümkündür. 9.00’dan 20.00’ye kadar açık olan Komünizm Müzesinde biletler Müzenin girişinde bulunan hediyelik eşya dükkanından alınıyor. Yetişkinler için müzenin giriş ücreti 190 CZK’dir.

prag-komunizm-muzesi-malzemeler

4- Seks Makineleri Müzesi

Old Town Meydanı’na çok yakın olan ve girişi için 18 yaş sınırı bulunan bu müzede geçmiş yüzyıllardan günümüze geçen süre boyunca kullanılan seks makineleri sergileniyor. Üç kattan oluşan bu müzede sadece seks makineleri değil çıplak kadın figürlerin oluşan günlük eşyalar, ya da geçmiş yüzyıllardan kalma Playboy dergiler de mevcut. Müzenin çıkışında ise oldukça ilgi çeken, “seks ölçer” denilen bir koltuk bulunuyor. Bu koltuğa oturmak ve random ölçüm cihazında sizin için ne çıktığını öğrenmek ise ücretsiz. 23.00’a kadar açık olan bu müzenin girişi ise 250 CZK.

prag-seks-muzesi-4-960x5405-  Lego Müzesi

Her yaştan insanın ilgisini çekebilecek bu müzede, sadece legolar kullanılarak şehirler kurulmuş, çeşit çeşit araçlar yapılmıştır. Müze girişinde Lego Technic adı verilen malzemelerle yapılmış çok sayıda ulaşım aracının minyatürleri yapılmıştır. Ayrıca müzede ziyaretçilerin lego oyuncaklarıyla oynayabilecekleri bir alan da bulunuyor. 10:00 – 20:00 arası açık olan bu müzede giriş ücreti ise yetişkinler için 200 CZK, çocuklar için  120 CZK ‘dir.

prag-lego-muzesi-oyun-legolari

6- Kampa Müzesi

Kampa Müzesi’nde Çek, Slovak, Hırvat, Macar, Polonyalı sanatçıların resimlerine ve heykellerine yer veriliyor. Ayrıca günümüz sanatçılarının eserlerinin sergilendiği dönemsel sergiler de yer alıyor. Müze, sanat koleksiyoncusu Meda Mladkova’nın destekleriyle kurulmuştur. Hergün 10.00 / 18.00 arası açık olan bu müze, Charles Bridge’in hemen yanında bulunmaktadır.

fotograf_4316742a49acad46c8512ef1acc224817e214ff3

7- Tuvalet Müzesi

Kolaksiyonda 2000 obje bulunmaktadır. Müzenin amacı, nesnelerin sanatsal ve kullanışlı seviyelerini sunmaktır. 2014 yılında kurulan bu müzenin ve müzenin içeriğini oluşturan koleksiyonun sahibi Renata Sedlackov: “Prag yakınlarında eski bir şatoyu satın almıştık. İçinde gotik ve barok tuvaletler vardı. Bu şekilde tuvaletin tarihiyle ilgilenmeye başladık. Gördük ki özellikle salgına karşı birçok arayış içine girilmiş. Başlangıçta bize garip bir iş gibi geldi. Fakat açık arttırmalarda yeni parçalara rastlayıp aldıkça derinlik kazandı. Arkadaşlar da alıp koleksiyona katmaya başladı.”

339336

8- Yahudi Müzesi

Yahudilerin özel günleri ve cumartesi günleri hariç, hergün 09.00 -16.30 saatleri arası açık olan Yahudi Müzesi Yahudi Mahalesi’nde bulunmaktadır. Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Klausen Sinagogu, Eski Yahudi Mezarlığı ve Merasim Salonu da Yahudi Müzesi‘ne bağlı ve bu müzeye dahildir. Bu müzede  Yahudi kültürüne ve tahine ait çeşitli objeler, kitaplar ve el yazmaları bulabilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 300 CZK, öğrenciler için 200CZK’ dır. 

spanelska-synagoga-exterier

9- Ulusal Teknik Müze

Prag’ın en popüler müzelerinden birisi olan Ulusal Teknik Müze, Prag 7 bölgesinde bulunmaktadır. Arabalar, uçaklar ve diğer geçici teknik sergilerle dolu büyüleyici bir sergiyi sunmaktadır. Teknoloji müzesinde birçok alandaki ürünlerin tarihsel gelişime göre örneklerini bulabilirsiniz. Ulaşım, mimari ve mühendislik, fotoğraf,sinema, kimya, ev aletleri bulardan sadece birkaç tanesidir. Yıllara göre gelişen teknoloji ve teknoloji ürünleri ile ilgili fikir edinebileceginiz ve farklı dönemlere ait bisiklet, fotoğraf makinesi gibi objeleri görebileceğiniz bir müzedir. Giriş ücreti ise 190 CZK’dır. Sadece pazartesi günleri kapalı olan bu müze, diğer günlerde 10.00-18.00 saatleri arası açıktır.

DSCF4706

10- Mucha Müzesi

Wenceslas Meydanına sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu müzede adından da anlaşılabileceği gibi Çek ressam ve grafik sanatçısı Mucha’nın eserleri vardır. Hergün 10.00/18.00 arası açıktır.

IMG_4091_clearResimlerin Kaynakları:
http://www.lodoshaber.com/zamanin-durdugu-sehir-prag, www.harikalardiyari.com/prag-ulusal-muzesi/, www.rotasenin.com/prag-komunizm-muzesi, www.yoldasin.com/aylinin-kaleminden-prag-seks-muzesi/, www.rotasenin.com/prag-lego-muzesi, www.haber1.com/mobil/fotograf/4088/prag-tarih-kokan-guzel-kent/s/24, www.timeturk.com/en-ilginc-muzelerden-biri-prag-da-tuvalet-muzesi/haber-339336, www.prague.eu/cs/objekt/mista/690/zidovske-muzeum-v-praze-spanelska-synagoga, www.savings1account1payday1loan.blogspot.cz/2014/01/praga-retro-vol-iv-narodowe-muzeum.html, www.muchafoundation.org/about/mucha-museum

Prag gezinizde Türkçe rehber, transferler, Orta Çağ gecesi, Mozart gecesi, vintage araç turu ve diğer turizm talep ve rezervasyonlarınız için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364
     

Prag gezinizin tadını çıkarmanızı dileriz! 🙂

Çekya’da İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images