Prag’da Christmas ve Yeni Yıl

Prag’da Christmas ve Yeni Yıl


Çek Cumhuriyeti’nde ilk Christmas ve yılbaşı tatilim, adeta bir Çek peri masalı gibi! Türkiye’de sadece 1 Ocak tatiline alışmış biri olarak öncelikle şunu söylemeliyim ki, oldukça uzun bir tatil. Bu süreçte çalışmayı, iş kontaktlarınıza ulaşmayı unutun. Prag’da Noel ile ilgili tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Prag yılbaşı, Prag Noel ile karıştırılsa da, ikisi bambaşka tarihler, bambaşka tatiller…

  • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Çek Cumhuriyeti Noel gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.
  • ČeskoTurecko / ÇekTürkolarak, Çek – Türk ortaklığımızda 2013 yılından beri Çek ve Türk firmalara, bireylere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

Peki Çekler bu uzun Noel tatilini nasıl geçiriyor?

Rivayete göre Çekya’da Christmas‘ın ilk günü,  altın domuzu görmek isteyenler, Christmas yemeğine kadar tüm gün bir şey yemiyorlar. Geleneksel Çek filmleri izleniyor, evler Christmas süsleri ile dekore ediliyor. Domuzcuğu göremeseler bile beklemeye değiyor, çünkü akşam çok özel bir aile yemeği yeniyor: kapr (sazan balığı) ve bramborový salát (patates salatası).

Tabakların altına ise yemekten önce, bereket getirmesi için balık pulları konuyor. Yıl boyunca cüzdanında taşıyıp, bereket getirmesini bekleyenler de var tabi!

Mumlar ve tütsüler yakılan ve güzelce dekore edilmiş salonlarında, genellikle yılbaşı ağacının yanıbaşında, öncesinde shot içilerek, yemek esnasında ise genellikle şarap içilerek keyifli bir akşam geçiriliyor. Yemek sonrasında ise, Noel ağacının altında uzunca bir Christmas hediyeleşme süreci sizi bekliyor. Ježíšek‘in çanını duyar duymaz (Hediyeleri “Ježíšek” yani İsa bebeğin getirdiğine inanılıyor) yılbaşı ağacının çevresine toplanıp, ağacın altından isminizin yazılı olduğu hediyeleri seçip açmanız ve bunu sırayla, hep birlikte bir aktivite gibi yapılması önemli!

Genel olarak bu tatil süresince Çekler aileleri ile birlikte cukrovi yiyerek, Çek pohádky (peri masalları – fairy tales) izliyorlar, sık sık akraba-arkadaş ziyaretleri yapıyorlar. Prag’da yılbaşı akşamı atılacak havai fişeklerin ise önceden bol bol denemesi yapılıyor!

Nihayet Prag Yılbaşı Akşamı…

Ve nihayet Prag’da yılbaşı akşamı ise, isteyen herkes tarafından saatlerce havai fişek atılarak kutlamalar yapılıyor. Alman ve Rus ağırlıklı olmak üzere bolca turist ve alkol var. Her yerde polis görüp, ambulans sesleri  duymanız ve dilek fenerlerinin havada süzüldüğünü izlemeniz mümkün. Bana sorarsanız daha  çok savaş alanı gibi, aralıksız gürültülü. Old Town Square (Staroměstské náměstí) ve Wenceslas Square (Václavské náměstí), Prag’da en popüler yılbaşı mekanlarından!

Çekya’da, yılbaşı sonrası 1 Ocak‘ta öğle yemeğinde ise geleneksel olarak ekşi soslu mercimek ve yanında genellikle tütsülenmiş olmak üzere herhangi bir et yeniyor. Neden mercimek diye sorarsanız, yeni yılda bereket getireceğine inanıyorlar. Tadı ise bizim bildiğimiz mercimek yemeğinden oldukça farklı.

1 Ocak günü Prag’da saat 18:00’da yapılan havai fişek gösterisini sakın kaçırmayın! Sadece 10 dakika süren bu gösteri, belediye tarafından organize ediliyor ve adete sanatsal bir şov.

Herkese sağlıklı, mutlu, başarılı bir sene dilerken, yeni yıldaki ilk ČeskoTurecko etkinliğimiz olan Alfred Born’un “Turkey and Greece, My Love” sergisinde görüşmek üzere!

Çekya Noel gelenekleri videomuz ise aşağıda:

Prag’da turizm istek ve talepleriniz için (Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, Mozart gecesi, vintage araç turu, Vltava tekne turuTürkçe rehber, transferler vb.) bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364

     

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz

orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk tekne turu cekturk transfer cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583   pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  images