Prag’da Bit Pazarı

Prag’da Bit Pazarı


Prag’da bit pazarı ziyaretlerine ne dersiniz? Özellikle ikinci el, retro ve orijinal ürünlere meraklıysanız, Prag bit pazarları tam size göre! Özellikle Prag’da yaşayanlar için alternatif bir aktivite olabilir. Prag bit pazarlarını bu yazımızda sizler için derledik.

     

Prag’da Bit Pazarı Kültürü

Öncelikle Prag, zaten tarih kokan bir şehir olduğundan dolayı, çoğu yerde antikacı, retro, vintage, ikinci el mağazalar görmeniz mümkündür. Antika ürünler deyince tabii ki akla bambaşka şeyler gelir, antika saatler, mücevherler gibi değerli eşyalar yer alır.

Bit pazarı deyince akla gelen ise daha çok ikinci el, ancak iyi durumda olan kıyafet, kitap, kişisel eşya, takılar, hatta ve hatta kutu oyunları bulabileceğiniz yerlerdir. Prag da tüm bunlar için biçilmiş kaftandır!

Çekçe bit pazarı ‘bleší trh‘ olarak geçer. Google’da öyle de aratma şansınız her zaman var.

Ancak bunlar tek bir sokakta toplanmamıştır. Bambaşka yerlere dağılmış olup, bambaşka adreslerde kurulurlar:

Prag Bit Pazarları ve Adresleri

Kendi gidip gördüğüm üç bit pazarı ile başlamak istiyorum öncelikle:

1. Pražská Tržnice

Belki de Prag’daki en organize bit pazarı budur. Prag 7 bölgesinde, Holešovice’de yer alır. Kıyafet ve diğer eşyaların yanısıra, meyve – sebze pazarı da kurulur. (Ben gittiğimde cumartesi günüydü, umarım hala o şekildedir.)

Adres: Bubenské nábřeží 306, 170 00 Praha 7-Holešovice

2. Terminál Žižkov

Her hafta sonu kurulduğu söylenen (ben gittiğimde Cumartesi idi) bit pazarında, kıyafetler, oyuncaklar, takılar başta olmak üzere birçok şey bulabilirsiniz. 1-2 yeme – içme yeri de vardı. Bira ve sosisli gibi şeyler satılıyordu. Ben Çekçe TABU kutu oyunu ve çok güzel ikinci el küpeler bulmayı başarmıştım bu pazardan. 🙂

Gezmeniz ise yirmi dakika, belki yarım saatten fazla sürmeyecektir.

Adres: Jana Zelivskeho 11, Prague 13000

3. Flea Market on Board the Avoid

Naplavka’da (yani Prag nehir kenarı) Avoid isimli teknede her Cumartesi günü saat 9:00 – 15:00 arasında kurulur. Kıyafetler, takılar ve kitaplar bulmanız mümkündür. Oldukça küçük, sadece birkaç satıcının bulunduğu bir bit pazarıdır aslında. Tramvayla Vyton tramvay durağına inip, nehir kenarına indiğinizde karşınıza çıkacaktır.

O kadar Naplavka’ya gitmişken, Cumartesi günleri Naplavka’da kurulan meyve – sebze pazarını da gezebilirsiniz. Ve leziz, bio ürünler bulabilirsiniz. (Kasım 2020’de covid sebebi ile kapalı, güncel durumu takip etmek gerekir.)

Adres: Náplavka, 128 00 Nové Město

Henüz gitmediğim ancak internetten bulduğum, Prag’ın en ünlü ve en büyük bit pazarı ise aşağıda:

4 . U Elektry (Prag’ın En Büyük Pit Pazarı)

Her Cumartesi ve Pazar günü kurulduğu ve sabah erken saatlerden (6:00) öğlen 14:00’e kadar sürdüğü söylenen bit pazarı. Pazarcıların erken toplanma ihtimaline karşın, öğlen 2’den çok daha önce orada olmanız öneriliyor.

Yeni adresinde park yeri, metro ve otobüs ile de ulaşım mümkün. Hatta şu anda (Kasım 2020) belki de insanların ayakları alışsın diye, kendileri otobüs kaldırıyor diye okuduk. Kendi web sitelerinden tüm detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Adresi: Praha 8, Vysočany, ulice U Elektry

Ayrıca ‘flea market’ temalı Facebook etkinliklerini takip ederek, sadece yılın belli tarihlerinde kurulan pazarları da takip edebilirsiniz.

Prag AVM Kültürü ve Prag’da Alışveriş Merkezleri

İstanbul’un aksine, Prag’da AVM kültürü çok gelişmiş ve yaygın değildir. Zaten şehrin tarihi yapısına, dokusuna çok uymayacağını düşünüyoruz. Ancak yine de Prag’da alışveriş merkezlerini merak edip, gitmek istiyorsanız tıklayın.

Sadece Prag değil Çekya’da gezi  – turizm, Çekya’da eğitim, ticaret gibi tüm talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364