Prag’da Alışveriş Merkezleri

Prag’da Alışveriş Merkezleri


Biz Türkler yurtdışı, özellikle Avrupa tatillerimizde alışveriş yapmaya (ve tabii ki yeni tatlar denemeye, yiyip içmeye) bayılırız. Yaklaşan Kurban bayramı tatilinde ise, Avrupa’da Prag başta olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Türk turistler için en çekici turistik destinasyonlardan biri! Prag – Viyana – Budapeşte turları sırasında veya sadece Çek Cumhuriyeti’ne gelip PragKarlovy VaryČesky Krumlov, Terezin turları yapanlar için, temel sorulardan biri: “Prag’da hangi alışveriş merkezlerine gidebilirim?” 

Sadece Prag’a gelen turistler için değil, aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan (öğrenci – çalışan vb.) Türk vatandaşlarımız için de derlediğimiz Prag’da Alışveriş Merkezleri listemiz, kısa hikayeleri ile birlikte aşağıda:  Prag’da nerelerde alışveriş yapabilirim?

Prag’da popüler Çek kristalleri, Çek taşları için buraya tıklayınız. Prag Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, Türkçe rehber, transferler, Prag otel rezervasyonu ve diğer turizm talepleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com

Prag Palladium Alışveriş Merkezi ve Kotva Alışveriş Merkezi videomuzu aşağıda bulabilirsiniz:

Prag’da Alışveriş Merkezleri

1) Kotva Department Store (Obchodní dům Kotva)

1970-1975 yılları arasında yapımı tamamlanan Kotva Alışveriş Merkezi, Çek bir mimar çift (Věra Machoninová & Vladimir Machonin) tarafından dizayn edilmiş ve sosyalizmde zenginliğin ve bolluğun sembolü olarak amaçlanmış.

O zamanlar Kotva, Çekoslovakya’nın en büyük alışveriş merkezi idi. Komünizm döneminde ürün tedariğinde bir takım zorluklar yaşanmış olsa da, 90ların ortasından itibaren tüm ürünler bolluk içinde müşterilere sunulmuştur. Şu anda daha çok kıyafet ve moda üzerine mağazalar bulunmaktadır.

Websitesi: www.od-kotva.cz/en

Adres: Revoluční 655/1, 110 00 Praha 1

Ulaşım: Metro B: Náměstí Republiky

ÇekTürk Notu: En üst katında bulunan terziyi tavsiye ederiz! Ayrıca takım elbisenizi buradan satın alabilirsiniz.

cijeurope.com

2) Palladium Alışveriş Merkezi

Prag’ın en parlak alışveriş merkezi diye tabir edilir. Önceden askeri kışla olarak kullanılan Palladium, günümüzde birçok farklı çeşitteki dükkanın ev sahipliğini yapmaktadır. Ayrıca Prag şehir merkezine yürüme mesafesinde olduğu için birçok turist bu alışveriş merkezini tercih etmektedir. Belediye Binası’nın (Obecní dům) hemen çaprazında yer alır.

5 katlı olan bu bina, 170 mağazayı ve 30 farklı restaurant ve kafeyi barındırır. Toplu taşıma ile kolayca ulaşabilir hatta metro istasyonundan direkt olarak da girebilirsiniz aynı zamanda 900 adet yeraltı park yeri vardır.

Bazı mağazalar: Benetton, C&A, dm drogerie markt, ECCO, Esprit, Foot Locker, Guess, H&M, iStyle, L’Occitane, Marks & Spencer, Mothercare, Puma, Sparkys, Starbucks, Villeroy & Boch ve daha fazlası.

Websitesi: www.palladiumpraha.cz/en/

Adres:  Náměstí Republiky 1, 110 00 Praha 1

Ulaşım: Metro B: Náměstí Republiky

3) OD Bílá Labuť

Açılış tarihi 18.3.1939 bu bina, Prag’da ki en eski alışveriş merkezlerinden biri. Günümüzde çok ilgi görmemekte nedeni ise modern rakipleriyle baş edememesi. Bílá Labuť plazaların altında yer alır. Eğer tarihi görmek ve geleneksel Çek yemeklerini tatmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Bazı mağazalar:Lidl, Teta, Hervis Sport, Kika ve Koh-i-noor

En eski alışveriş merkezidir.

Websitesi: www.bilalabut.cz

Adres: Na Poříčí 1068/23 111 29 Praha 1

praha.eu

4) Centrum Černý Most

Açılış tarihi 30. 11. 1997 olan bu bina, Kadife devriminden sonra Prag’da ki yeni alışveriş merkezlerinden biridir. Günümüzde hala büyüyen (2013 yılında yenilendi) ve dış mekan dizaynı güzei olan Centrum Černý Most, Metro B hattının son durağında yer alır. Bu alışveriş merkezinin yanında IKEA, aynı zamanda sineması vardır. Kısaca alışveriş ve eğlence için güzel bir yer.

Websitesi: centrumcernymost.cz/

Adres: Chlumecká 765/6, 190 00 Praha-Černý Most

 

5) Metropole Zličín

Metropole Zlicin Prag eteklerinde büyük bir moda ve eğlence kompleksidir ve Cinema City multipleks tiyatro içerir. Zličín metro istasyonun hemen yanında, merkeze 2o dakikalık mesafede yer almaktadır. Araba ile de ulaşılabilinir. 24 saat açık olan Tesco süpermarketi de bu alışveriş merkezinin yakınındadır.

Saatler: Mağazalar 10:00 – 21:00, Interspar 9:00 – 22:00

Websitesi: www.metropole.cz/en

Adres: Řevnická 1, 155 21 Praha 5

Ulaşım: Metro B: Zličín

http://www.strabag-pfs.cz/en/reference/shopping-centres/metropole-zlicin/

6) Atrium Flora

En büyük alışveriş merkezlerinden biri olup, 2003 yılında açılmıştır. 4 katlı olup 120 mağaza, yemek katı, Cinema City multipleks tiyatro ve IMAX içerir. Açık merkez lobisi ile çevresi aydınlık ve havadardır. Aynı zamanda Flóra metro istasyonundan alışveriş merkezine direkt olarak girebilirsiniz.

Atrium Flora’nın üst katında ofisler vardır.

Bazı Ofisler: ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o. (Hatta bu firma da birçok Türk çalışmaktadır), XEROX CZECH REPUBLIC s.r.o., Danone, a.s., Reckitt Benckiser, spol. s r.o.

Saatler: Pazartesi-Cumartesi: 09:00 – 21:00, Pazar: 10:00 – 21:00

Websitesi: http://www.atrium-flora.cz/en/

Adres: Vinohradská 2828/151, Žižkov, 130 00 Praha-Praha 3

Ulaşım: Metro A veya tram 5, 10, 11, 16: Flóra

ÇekTürk Notu: Bu alışveriş merkezinde, öğle aralarında yemeğe gelmiş Türkler’e sıkça rastlamak mümkün çünkü üst katındaki ofislerdeki uluslararası firmalar bulunmakta.

 

7) MY Národní

My Národní, Tesco mağaza zinciri bölümüne aittir. Metro B hattı (durak ismi: Národní třída) ve tramvaylar  ile kolayca bu alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz. Yakın zamanda Quadrium alışveriş merkezinin açılmasıyla birlikte bu iki bina birbirine bağlandı. My Národní binası komünist döneminin önemli bir yapısı olup yenilenememektedir.

Websitesi: www.mystores.cz/en

Adres: Národní 63/26 113 89 Praha 1

presbariery.cz

8) OC Quadrio

Turistler tarafından çok fazla ilgi gören Franz Kafka heykeli burada inşa edilmiştir. 11 metre uzunluğunda ve 39 ton ağırlığında olan bu heykeli görmenizi ÇekTürk ekibi olarak tavsiye ederiz!

Websitesi:  quadrio.cz/en/

Adres: Vladislavova 1390/17, Nové Město, 110 00 Praha 1

Ulaşım: Metro B: Národní třída

 

presbariery.cz

9) Nový Smíchov

Andel metro durağına çok yakın olan Nový Smíchov, şık ve eğlence merkezi olan bir alışveriş merkezidir. Zemin katta büyük bir Tesco Süpermarket ve Datart elektronik mağazası, 150 farklı mağazası aynı zamanda yemek katı ve üçüncü katta Palace Sinema multipleksi yer almaktadır.

Websitesi: cz.club-onlyou.com/Novy-Smichov

Adres: Plzeňská 8, 150 00 Praha 5

Ulaşım: Metro B veya tramvay 4, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 20 : Anděl

ntinve.cz

10) Obchodní centrum Letňany

Bu alışveriş merkezi yeni bir alışveriş konseptini temsil etmek ve Avrupa çapında bir projeyi uygulamak için Tesco Grubu tarafından seçilmiştir. Letňany Shopping Centre dinlenme ve eğlence, spor ve özellikle Prag’da alışveriş için ideal bir yerdir. Aynı zamanda birçok tanınmış marka ve hoş restaurant ve kafeler burda yer alır.

Websitesi:   www.oc-letnany.cz/en/

Adres: Veselská 663, 199 00 Praha 9

 

 

11) MYSLBEK nákupní galerie (Shopping Gallery)

1996 yılında, Prag’ın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak açılmıştır. Eski Mahalle (Old Town) ve Yeni Mahalleyi (New Town) birleştirir. Ayrıca ve yine mağazaları, restoranları ile bilinen yoğun Na Příkopě Caddesi ile diğer tarafta Ovocný trh (Meyve Pazarı) birleştirir.

30 mağaza ve butik ile birkaç restoran bulunmaktadır.

Bazı Mağazalar: GANT, Next, Korres, Mothercare, Intersport.

Saatler: Pazartesi-Cumartesi 09:00 – 20:00, Pazar 10:00 – 19:00

Websitesi: www.ngmyslbek.cz

Adres: Na příkopě 19/21, Prague 1

Ulaşım: Metro A/B : Můstek

akcniceny.cz

12) Galerie Harfa

3 katlı ve 160 mağazaya ev sahipliği yapan Galerie Harfa, toplam 49 bin metre karelik alanla Prag’daki en büyük ticari ve idari merkezidir. Aynı zamanda Vysočany bölgesindeki O2 Arena’ya çok yakındır.

Websitesi: www.galerieharfa.cz

Adres: Českomoravská 2420/15a 190 00 Praha 9 – Libeň

Ulaşım: Metro B: Českomoravská

 

expats.cz

13) Arkády Pankrác

2008 yılında açılmış olup modern bir alışveriş merkezidir. Çevresindeki plaza ve iş yerlerinden oldukça fazla ziyaretçisi bulunmaktadır. Genellikle giyim, sonrasında ayakkabı ve spor giyim mağazaları bulunmaktadır.

Kitapçı, süpermarket, eczane ve yemek bölümleri de bulunmaktadır.

Websitesi: www.arkady-pankrac.cz

Adres: Na Pankráci 86, Prague 4

Ulaşım: Metro C: Pankrác

Arkády Pankrác

http://nakupar.cz/nakupni-centra-v-cr/arkady-pankrac/profil-3/

14) Vinohradský Pavilon (Vinohrady Market Hall)

Vinohradský Pavilon, Prag’ın ilk küçük alışveriş merkezi, tarihi konumu 1902 yıllarına kadar dayanır. 1994 yılında açılmıştır. Günümüzde büyük rakipleri ve konumu yüzünden biraz terk edilmiş durumda. Bodrum katında sınırlı mağaza ve manav vardır.

Saatler: Pazartesi-Cumartesi: 09:30 – 21:00, Pazar: 12:00 – 20:00

Websitesi: www.pavilon.cz

Adres: Vinohradská 50, Prague 2

Ulaşım: Tram 11:Vinohradská tržnice

Vinohradský Pavilon

http://www.fototuristika.cz/article/detail/366?title=Nasajte+neopakovateln%C3%A9+kouzlo+pra%C5%BEsk%C3%BDch+tr%C5%BEnic+a+ble%C5%A1%C3%A1k%C5%AF

Prag Outlet Alışveriş Merkezleri:

1. Fashion Arena Prague Outlet

Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük outlet merkezidir. Ziyaretçiler burada  ayakkabı, takı, iç çamaşırı, deri ürünleri, spor malzemeleri, bavul ve aksesuarları, aynı zamanda kozmetik, oyuncak, kitap veya geleneksel Çek kristali gibi moda markası bulabilirler.

Websitesi: www.fashion-arena.cz

Adres: Zamenhofova 440 108 00 Prague 10 – Štěrboholy

http://www.investmentlocations.eu/locations/8657-2/

Prag’ı ziyaret eden tüm Türk turistlere, ayrıca Prag’da yaşayan Türk vatandaşlarımıza güzel ve keyifli alışverişler dileriz.
Tüm turizm istekleriniz (Türkçe rehber, havaalanı transfer, geziler, Orta Çağ gecesi vb.) için iletişim: info@cekturk.com

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk etkinlik bileti cekturk transfer cekturk ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images