Altın Şehir Prag’da 3 Aylık Erasmus Stajım

Altın Şehir Prag’da 3 Aylık Erasmus Stajım


Bu güzel şehirde dolu dolu geçirdiğim 3 ayın sonuna geldim bile. Altın Şehir Prag ile İlgili İlk İzlenimler adlı yazımı umarım beğenirsiniz. Prag’ın bana sunacağı daha bir çok güzellik olduğunu bildiğimi söylemiştim, tam da dediğim gibi oldu!

Prag macerama geri dönüp baktığımda sizlere öncelikle şunları söylemek isterim: HAYAL EDİN, HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN VE KONFOR ALANINIZIN DIŞINA ÇIKMAKTAN KORKMAYIN!

Altın Şehir Prag Öncesi Belçika’da Erasmus

Ben daha önce Belçika’da Erasmus öğrenim hareketliliğine katıldım ve aslında bu cümleler hayatımda o zaman itibari ile gerçeklik buldu diyebilirim. Bu hareketlilikten gerçekten çok keyif aldığım için önümdeki ilk fırsat olan Erasmus+ staj imkanını değerlendirmek istedim, uzunca dönem staj yapabileceğim bir kurum aradım ve sonunda Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’da 3 ay yaşama fırsatı buldum.

  • Prag’a gelmeden önce, vize için sağlık sigortası yaptırmanız şart. Online olarak ÇekTürk güvencesi ile Çek sağlık sigortası satın alabilirsiniz: www.cekturk.com/sigorta   
  • Türkçe – Çekçe belge çevirileriniz için de ÇekTürk her zaman yanınızda: www.cekturk.com/ceviri
  • Prag’da konaklama en büyük sorunsallardan biri. Prag’da yurtlar ve konaklama belgeniz için ise: www.cekturk.com/pragda-yurt

Bu süre boyunca git gide daha çok alıştığım ve sevdiğim bu güzel şehir Prag’da bir çok güzel anı biriktirdim, tecrübe edindim ve kendimi geliştirme fırsatı buldum. Prag Gezi Notları başlıklı yazımı görüntülemek için tıklayınız.

İlk İş Tecrübem: ÇekTürkerasmus-staj-prag

Daha önce yalnızca oldukça kısa bir dönem staj yaptığım için ČeskoTurecko / ÇekTürk’te stajım benim ilk iş tecrübem oldu diyebilirim.

Bu tecrübe;  çeviri, blog yazma ve iletişim gibi bir çok yeteneğimi geliştirmemi sağlarken aynı zamanda bana oldukça keyifli bir ortamda iş disiplini kazandırdı. Hem mezuniyetimin hemen sonrasında yazımı anlamlandırdı hem de bundan sonraki iş hayatımda bana farklı kapılar açabilecek uluslararası bir deneyim oldu.

Erasmus Arkadaşlarım ile Altın Şehir Prag’da Yeniden Buluştuk!

prag erasmus reunion erasmus-reunion-in-Prague

Prag’ın Avrupa’nın merkezinde konumlanması sayesinde,  daha önce eğitim hareketliliğimde tanışmış olduğum, Avrupa’da yaşayan bir çok arkadaşım ile burada yeniden buluşma fırsatı edindim. Prag’a beni ziyaret amacı ile gelen her bir arkadaşım ile şehri tekrar tekrar ilk görüşüm gibi aynı heyecanla dolaştım diyebilirim.

Minyatür Prag: Český Krumlov

 

Bu süreç boyunca Prag’dan yalnızca iki buçuk saat uzaklıkta olan masalsı şehir Cesky Krumlov’a da gitme fırsatım oldu. UNESCO World Heritage listesinde bulunan Cesky Krumlov zengin tarihi, bu tarihi zenginlik dolayısıyla farklı akımların etkisinde ortaya çıkmış mimari eserleri,bir yanda Vltava nehri bir yanda ise yemyeşil tepeleriyle sizi kesinlikle bambaşka zamanlara alıp götürüyor.

Bu her ne kadar kulağa klişe gibi gelse de, Ortaçağ şehri Cesky Krumlov’da kelimenin tam anlamıyla artık başka bir zamandaymış gibi hissediyorsunuz. Prag dahil, Avrupa şehirlerinin bir çoğu oldukça tarihi olsa da Cesky Krumlov’da tattığım bu hissin yeni ve oldukça eşsiz olduğunu söylemeliyim!

Altın Şehir Prag ve Kişisel Gelişim

Öncelikle yurt dışında yalnız yaşamanın hem yabancı dilde kendinizi geliştirme açısından hem de özgüven açısından sizin için ne kadar faydalı olacağını tecrübe etmiş veya tahmin ediyor olabilirsiniz. Ben bunların yanında Prag ile kendi sınırlarımı bir kez daha keşfettim diyebilirim aslında. Her ne kadar benzeri bir tecrübeyi daha önce edinmiş olsam da, öğrenim ve staj hareketliliği birbirlerinden oldukça farklı. Bu anlamda öğrenim hareketliliğim boyunca çevremde, yaşadığım yerde bir çok Erasmus öğrencisi ile birlikteyken, Prag’da çok daha tek başımaydım diyebilirim.

Oldukça sosyal, insanlar ile olmaktan keyif alan biri olarak açıkçası ilk dönemde biraz karamsar hissettiğimi söylemek zorundayım. Ancak Prag bana bu zamanlarda bile içinde bulunduğum anın kıymetini bilip, olabildiğince fazla tadını çıkarmasını ve en önemlisi yalnız hissetmeden de tek başıma olabileceğimi ve bundan keyif almasını öğretti diyebilirim.

Şuanda bu 3 ayı değerlendirdiğimde içtenlikle söyleyebilirim ki:  iyi ki heves etmişim, iyi ki çaba gösterip bu hayalimi gerçeğe dönüştürmüşüm. Bundan sonra edinilecek tecrübeler, gezilecek yerler, tanınacak insanlar ve kültürler için şimdiden sabırsızlanıyorum!

Prag hakkında genel bilgi içeren YouTube videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz:

Çek Cumhuriyeti’ndeki çeviri, sigorta, konaklama gibi tüm istek ve ihtiyaçlarınız için ÇekTürk ile iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364