Prag’da 10 Popüler Galeri

Prag’da 10 Popüler Galeri


Prag’a artık kış geldi diyebiliriz! Buz gibi ve kapalı havalarda, Prag’da iç mekan aktivitelerine yönelir olduk. Bu aktivitelerden biri de Prag galerileri gezmek. Prag gezisinde, daha çok iç mekanlarda neler yapabilirim diye soranlar için, sizlere Prag galeri listesini, özenli bir şekilde hazırladık:

PRAG GALERİ LİSTESİ

1. Prag Kalesi Resim Galerisi

Prag Kalesi’nin içerisinde, 2.avlu’da bulunan bu galeride İmparator Rudolf II ‘un ünlü koleksiyonundan eserler sergilenmektedir. Prag Kalesi Resim Galerisi’nde her yıl  en az 4.000 fotoğraf sergilenmektedir ve bu resimlerin arasında Titian, Aachen ve Rubens resimleri gibi özgün parçalar da bulunmaktadır ve bu da Prag Kalesi Resim Galerisi’ni, Prag’ın en iyi galerilerinden biri yapmaktadır. Üstelik bu değerli koleksiyonların parçalarını gidip görmek için de herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz! Ulaşım ise şöyledir: Metro line A – yeşil hat < Malostranska , Hradcanska >yakın alanlar –>Tramvay ( Tram no. ) 22 – 23. Hergün  09:0018:00 arası açık olan bu galeri ücretsizdir ve kapılarını bütün sanatseverlere açmış bulunmaktadır.

zj7q7

2. Ulusal Bohem Sanat Galerisi

Çek Ulusal Galerisi’nin bir parçası ve Bohemya’nın Gotik ve Barok dönemlerinden kalma sanat eserlerinin sergilendiği bu galeri esas olarak, Komünizmden sonra çağdaş Çek sanat eserlerine ve uluslararası eserlerine odaklanmıştır. Fakat yalnızca çağdaş eserlere değil, aynı zamanda Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu’ndan eski eserlere de yer verilmektedir. St. Georges Bazilikası içerisinde bulunan Ulusal Bohem Sanat Galerisi, sadece her ayın ilk pazartesi günü açıktır.

Basilica

3. Jiří Ŝvestka Galerisi

Jiří Ŝvestka Galeri 1995 yılından bu yana Prag’ın önde gelen çağdaş sanat galerilerinden birisidir. Genel olarak Uluslararası ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen çağdaş sanatçıların eserlerine yer veriliyor, böylece zaman zaman  Jan Vytiska gibi adı çok da duyulmamış olan sanatçıların uluslararası sahneye açılmalarına da yardımcı olunuyor. Ayrıca, Ioana Nemes gibi Çek Cumhuriyetinin en önemli sanatçılarının eserleri de bu galeride yer almaktadır. Bütün bunların yanısıra, Basel ve New York’taki VOLTA fuarları da dahil olmak üzere uluslararası sanat fuarlarına da katılımı olan bir galeridir. Bu galeri pazar, pazartesi ve salı günleri kapalı olup, diğer günler ise 14.00 – 19.00 arası açıktır.

prague Jiri Svestka Gallery

4. FUTURA Çağdaş Sanat Galerisi

Kar amacı gütmeyen bir sanat kurumu olan FUTURA Çağdaş Sanat Merkezi, Vltava Nehri’nin batı kıyısında Prag’ın Smíchov semtinde yer alan üç katlı bir galeri alanıdır. FUTURA, kurulduğu yıl olan 2003 yılından beri, yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından hazırlanan çok sayıda sergiye ev sahipliği yapmıştır. New York tabanlı kavramsal sanatçı Lawrence Weiner ve Roman multimedya sanatçısı Mircea Contor bunlardan bazılarıdır. FUTURA ayrıca Prag’da ve New York’ta bulunan Brooklyn’de Artist-in-residence Programı yürütmektedir. Pazartesi ve salı günleri kapalı olan bu galeri, diğer günler 11.00 – 18.00 arası açıktır.

Than_Hussain_Clark-2485-600x400

5. DOX Çağdaş Sanat Merkezi Galerisi

Holešovice‘nin semtinde, Vltava Nehri’nin bir virajında yer alan DOX Çağdaş Sanat Merkezi, Prag’ı çağdaş bir sanat merkezi olarak konumlandırmak ve ‘alternatif’ sanat eserleri için bir alan sağlamak amacıyla 2008’de kurulmuştur. DOX Sanat Galerisi, açıldığı günden bu yana sanatseverlerin uğrak yeri haline geldi ve şuan Çek Cumhuriyeti’nin en ileri görüşlü sanat galerileri arasında yer alıyor. DOX Sanat Galerisi, ayrıca istek üzerine rehberli turlar, konferanslar, panel tartışmaları, performanslar ve eğitim programları serisi de sunuyor. Salı günleri kapalı olan bu galeri diğer günler 10.00/11.00 – 18.00/19.00/21.00 saatleri arasında açıktır.

action_photo

6. Leica Galerisi

2002 yılında kurulan Leica, New Town meydanında yer almaktadır. Bu galeride daha çok fotografik eserler sergilenmektedir. Her yıl altı yada 7 kez sergi açan bu galerinin amacı çağdaş fotoğrafçılığın farkındalığını arttırmaktır. Bunların yanısıra, Leica’da, Helmut Newton ve belgesel fotoğrafçı fotoğraf muhabiri olan  Sebastião Salgado gibi ünlü sanatçıların eserleri de sergilenmişti. Ayrıca Leica, uluslararası fotoğrafçılığı aktif bir şekilde teşvik ederken, Çek / Slovakya sanat fuarına da düzenli katılımcı olmaya çalışıyor. Bu galeriye ait olan binada, kafe ve fotoğraf yayınları satan kitapçı da bulunmaktadır. Leica, Cumartesi ve Pazar günleri 14.00-20.00, diğer günler ise 10.00-21.00 arası açıktır.

galerie--vystava-m.-comteho-prague-leica-gallery

7. MeetFactory

2001 yılında uluslararası üne sahip Çek heykeltıraş David Černı tarafından kurulan MeetFactory, uluslararası vizyona sahip ve kar amacı gütmeyen bir çağdaş sanatlar merkezidir. Burasının amacı David Černı’in de savunduğu çağdaş sanatın halk tarafından daha erişilebilir hale getirilmesidir. MeetFactory üç alandan oluşur: Orijinal küratörlü sergileri sunan MeetFactory Galerisi, yeni ve köklü sanatçılar tarafından yapılan tek gösterilere odaklanan Kostka Galerisi ve büyük ölçekli sokak sanatları için Duvar Galerisi. MeetFactory ayrıca uluslararası artist-in-residence programı da yürütmektedir ve her yıl alanında iyi olan 30’dan fazla sanatçıya da ev sahipliği yapmaktadır. MeetFactory haftanın her günü 13.00 – 20.00 arasında açıktır.

tumblr_inline_nc5lv6WgUz1qh4g6i

8. Hunt Kastner Galerisi

Žižkov semtinde bulunan Hunt Kastner Galerisi, Prag’ın göçmen topluluğunun iki üyesi tarafından işletiliyor. Hunt Kastner Galerisi de adını işletmecilerin soyadlarının birleşiminden almış: Kanadalı Camille Hunt ve Amerikalı Katherine Kastner‘den. Esas olarak genç ve ilerici sanatçılara odaklanan galeri hem yerel hem de uluslararası topluluk üyelerini temsil ediyor. Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan bu galeri, geri kalan günlerde 13.00 – 18.00 saatleri arası açıktır.

4-11

9. Kimya Galerisi

Chemistry Gallery, kurumsal olarak, yetenekli sanatçıların sanat eserlerinin , Çek Cumhuriyeti ve denizaşırı platformlarda ticari tanıtımına kendini adamış ileri görüşlü bir kuruluştur. Galerinin ana hedefi ise, çeşitli tür ve ortamları sergilemek, ortaya çıkan sanat eğilimlerine halkın ilgisini çekmek ve sanatçılar ve halk arasındaki etkileşimi teşvik etmektir. Ayrıca, Kimya Galerisi 2009 yılında düzenlenen sekizinci yıllık çağdaş sanat fuarı olan Art Prague‘da, Art Prague Genç Ödülü‘ne layık görüldü. Pazar, pazartesi ve salı günleri kapalı olan bu galeri, diğer günler 11.00- 19.00 saaatleri arasında açıktır.

images

10. Montanelli Müzesi

Şehrin merkezinde güzel ve tarihi bir binada yer alan Montanelli Müzesi, Çek Cumhuriyeti’nin birkaç özel müzesinden biridir. DrAK Vakfı Müzesi tarafından işletilen Montanelli, 2009 yılında açıldı ve 2009’dan bu yana Çek girişimci ve sanat koleksiyoncusu Dr. Dadja Attenburg Kohl tarafından finanse edildi. Kuruluşundan bu yana, Prag’ın çağdaş sanatın başlıca yerlerinden biri olarak etkileyici bir üne kavuşmuştur. Esas olarak Çek Cumhuriyeti’nde az bilinen yeni sanatçıların eserlerini sergileyen müzenin açılışı sergisi Alman yapım sanatçısı ve film yönetmeni Rebecca Horn‘un ve büyük sürrealist ressam ve heykeltıraş Dorothea Tanning‘in de aralarında bulunduğu ünlü sanatçı. 21 uluslararası kadın sanatçının eserlerini de kapsamıştır. Pazartesi günleri kapalı olan Montanelli Müzesi, diğer günler 14.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır.

a3758_museum-montanelli-substantia-nigra-autor-daniel-pesta-6

 

Fotoğrafların Kaynakları:
www.kralovskacesta.cz/en/tour/objects/art-gallery-of-prague-castle.html
http://babinet.cz/clanek-2427-prazska-vikarka-v-novem-havu.html
www.prague-stay.com/lifestyle/review/763-jiri-svestka-gallery
www.dox.cz/en/exhibitions/the-soul-of-money
www.contemporaryartdaily.com/2015/11/than-hussein-clark-at-futura/
www.lgp.cz/cz/kontakt/kontakt.html
www.meetfactory.tumblr.com/post/97891049789/meetfactory-gallery-platos-third-eye-119
myartguides.com/art-spaces/galleries/hunt-kastner-artworks/
http://www.thechemistry.cz/about/
http://www.celebritytime.cz/erotika-vasen-kosmos-v-museum-montanelli-art.html

Prag’da gezi, Prag’da Türkçe rehber, Prag Orta Çağ gecesi, Çek gecesi ve diğer turizm etkinlikleri için iletişim:

info@cekturk.com
+420 775177364

Çekya’da İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images