Prag

Prag


Prag hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda yer alıyor. 2013 yılından beri Çekya’nın Prag’da yaşayan ve bir Çek ile evli biri olarak, tüm püf noktaları sizinle paylaşacağım. Prag’da yaşam, Prag masrafları, Prag’da eğitim, Prag Erasmus, Prag gezilecek yerler gibi her konuya değindiğimiz, sizler için derlediğimiz bu yazı umarız sizler için faydalı olur. 
Sıfırdan, yani Çekya hakkında Türkçe blogumuzu hiç takip etmemiş, Çekya’yı ve Prag’ı hiç bilmeyen biri okuyormuşcasına bu yazıyı detaylıca yazacağım ki, tek bir başlık altında ülke hakkında tüm önemli bilgilere erişilebilsin.

Prag Hakkında Her Şey!

  • Prag’ın İngilizce adı Prague, Çekçe ismi ise Praha‘dır.
  • Prag şehri, Avrupa’nın incisi veya Avrupa’nın kalbi olarak bilinir. Hatta Prag, ‘Hitler’in bombalamaya kıyamadığı şehir’ olarak bilinir.
  • Prag için ‘açık hava müzesi’ de denir. Tarihi dokunun yüzyıllar byunca korunması, restorasyonların orijinaline uygun olarak titizlikle yapılması konusunda Çekler oldukça iyiler.
  • Yılda yaklaşık olarak 9 milyon turist çektiği bilinmektedir.
  • Prag mimari anlamda, temel olarak iki farklı mimari tarzın kombinasyonudur denebilir. Prag şehrinde barok ve gotik tarz mimariye rastlayabilirsiniz. Şehri ilginç kılan noktalardan birisi de budur.
  • Yılda yaklaşık 10 milyon turist çeker.
  • Prag para birimi Çek kronudur. Aslında Prag para birimi diye bir şey yoktur, Çekya para birimi desek, daha doğru olur. Prag’da para bozdurmak ve güvenilir Prag döviz büroları için tıklayın.
Prag’da Yaşam

Prag şehrinde yaşam aslında oldukça konforlu ve kolaydır denebilir. Bunun ise birden fazla sebebi vardır:

İlk olarak Prag çok kalabalık bir şehir değildir. Prag nüfusu yalnızca 1.3 milyondur, yani birçok başkente göre nüfusu oldukça uygundur denebilir. Prag’ın büyüklüğü de bence ideal olduğundan, şehrin bir ucundan diğer ucuna arabayla en fazla yarım saatte ulaşılabilir.

Prag toplu taşıma ve ulaşım da oldukça kolaydır. Trafik iş saatleri haricinde neredeyse hiç yoktur. Prag toplu taşıma sistemi ise Çekya’da komünizm zamanında oldukça güzel yerleşmiştir denebilir. Prag’ın hemen her köşesine metro ve tramvay gitmektedir, gitmeyen yerlere de mutlaka sık sık otobüsler kalkmaktadır. Prag toplu taşıma oldukça dakik olup, hiçbir aksama yaşanmamaktadır.

Prag şehrinde çalışmak ve iş bulmak konusunda ise; Siemens, IBM, Oracle, HP, SAP gibi çoğu uluslararası firmanın bulunması konusunda yaancıların en çok çalıştığı Çek şehridir. Genel olarak Çekya’da iş bulmak oldukça kolay olup ,işsizlik oranı AB’deki en düşük rakamdır. Çekya’da çalışmak yazımız için buraya, Çekya maaşlar yazımız için buraya tıklayın.

Prag yaşam hakkında genel bilgi içeren videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Prag Harita

Prag toplam 22 bölgeden oluşmaktadır. Prag 1 ve 2 bölgeleri turist bölge olup, şehrin dışına çıktıkça tarihi doku azalıp, hatta komünizm döneminde yapılmış olan ‘panelak’ denen yüksek ve geniş ve maalesef ‘çirkin’ binalara da rastlayabilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi

Prag gezisi için, daha doğrusu tadını çıkarmak için bence 3 tam gün ayırmak önemlidir. Eğer zamanınız dar ise, 2 tam günde de en önemli yerler daha yoğun program ile gezilebilecektir. Eğer üç günden daha fazla gününüz var ise; Atatürk’ün zamanında tedavi gördüğü spa ve içmeler şehri Karlovy Vary turu, 2. Dünya Savaşı’nda çok büyük acılara şahit olmuş Nazi kampı Terezin turu veya Almanya Çekya sınırında olan tarihi ve ufak şehir Dresden turu yapabilirsiniz. Prag Türk rehber, transferler veya Prag dışı gezileriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

Prag havaalanı ismi önceden Prag Ruzyne Havalimanı idi ancak 2021 yılında, Çekoslovakya’nın son ve Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Václav Havel ismi verilmiştir. Şehrin dışında kalan Prag havaalanından şehir merkezine ulaşım detayları için tıklayın.

Prag’da eğer merkezde veya merkeze yakın kalıyorsanız, tüm turistik bölgeleri yürüyerek gezebilirsiniz. Yalnızca Prag Kalesi’ne çıkmak için, tırmanmak istemeyenler tramvay kullanabilmekte.  Prag Kalesi yazımız için tıklayın. Prag Kalesi gibi, Prag’ın en ilgi çeken turistik yapılarından biri ise Prag Old Town Meydanı’nda bulunan Astronomik Saat’dir. Prag Astronomik Saat yazımız için tıklayın. Prag gezilecek yerler, restoranlar, müzeler, cafeler, parklar, yemekler ve daha fazlasını bulabileceğiniz yazımız için tıklayın.

Prag’da para bozdurma konusu oldukça sıkıntılıdır. Kazıklanmamaya dikkat edin ve ÇekTürk olarak sizler için hazırladığımız, güvenilir Prag döviz büroları için tıklayın.
Prag’da alışveriş

Prag alışveriş ve Prag avm konusu bize oldukça sorulmakta. Prag’ın güzel tarafı, AVM kültürünün çok yaygın olmaması, olan az sayıda avm’nin ise çoğunun şehir dışında bulunmasıdır. O nedenle AVM’ler şehrin güzelliğini bozmaz.

Prag avm listesi yazımız için buraya, Prag’da alışveriş yapabileceğiniz pasajlar için buraya tıklayın.

Prag’dan ne alınır? sorunuzun cevabı ise hediyelik eşya olarak Çekya’ya özgü granat taşı (lal taşı olarak da bilinir), el yapımı kuklalar, kristaller, seramikler ve biradan yapılan kozmetikler olabilir.

Prag’da Ne Yenir?

Prag’da ne yenir veya Prag yemekleri konusundan ziyade, Çek yemekleri ile ilgili genel bilgi vermek isterim. Çek yemekleri denince akla ilk olarak et ve patates, bazen de yanına bahane yemeği gelir. Özellikle kırmızı et tüketimi oldukça fazladır denebilir.

Prag’da yenecekler arasında svičkova, gulaš, hiç denemediyseniz ördek veya tavşan eti, kızarmış peynir ilk akla gelenlerdir. Prag tatlısı olarak bilinen trdelnik tatlısını ise sokaklarda standlarda bulabilirsiniz. Trdelnik nerede yenir önerimiz için ise tıklayın.

Prag tatlısı trdelnik videomuz ise aşağıda:

Prag Gece Hayatı

Prag’ın gece hayatı oldukça canlıdır, barlar ve gece kulüpleri birçok yerdedir. Özellikle son yıllarda bekarlığa veda partisi konseptiyle diğer ülkelerden Prag’a gelen ve gece hayatının tadını çıkaran turist sayısı oldukça fazladır. Prag gece hayatı ile ilgili yazımız için tıklayın.
Prag Hava Durumu

Bize çok sorduğunuz üzere; Prag’da deniz yoktur, Çekya’nın da zaten denize kıyısı yoktur. Bu nedenle Çekya’da karasal iklim yaşanır. Çekya hava durumu bu sebeple kışları oldukça soğuk (kuru soğuk) ve çoğunlukla karlı, bahar ve sonbaharlar genelde serindir. SOn yıllarda küresel ısınmayla birlikte özellikle Prag’da ve çevresinde kar yağışı ve eksi dereceler az görülür olup, daha çok yüksek şehirlerde veya dağlarda kar olabilmektedir. Örneğin içinde bulunduğumuz 2020 senesinde, Çekya’da dağlarda bile kar bulunmadığı, bu nedenle Çekya’da kayak merkezleri için suni kar yapıldığı biliniyor.

Prag’da bahar mevsimi odlukça güzel ve keyifli yaşanır. Şehirde bolca park ve yeşillik bulunduğundan, ağaçların çiçekler açtığını görebilir ve yemyeşil parklarda, Prag manzarasıyla keyif yapabilirsiniz. Yaz ayları ise son yıllarda bazen 30 derecelerin üstüne çıkarak, rekor sıcaklık olarak 37-38’leri gördüğü çok nadir de olsa günler yaşanır. Ancak normalde 20-30 derece arasında seyreder, karasal iklimden dolayı geceleri 10 – 15 derecelere kadar düşebilir. Bu nedenle Prag’a yazın bile gelseniz mutlaka ince bir mont, yağmurluk, şemsiye ile gelin deriz. Hava durumu belliolmuyor.

Prag hava durumu videomuz ise aşağıda:

Prag Eğitim Avantajları

Genel olarak Çekya’da eğitim almak hem yüksek kalitede hem de diğer Avrupa ülkelerine çok daha ekonomiktir. Bunun sebebi de 2004 yılından beri Avrupa Birliği’nde olmasına rağmen kendi para birimi olan Çek Kronu (CZK, Kč) kullanmasıdır. Bu nedenle okul fiyatları çoğunlukla 2.000 – 7.000 EUR yıllık ücret olarak  değişir. Tabii Prag İngilizce tıp fiyatları 8.500 – 14.000 EUR yıllık ücret olarak görülür. Prag eğitim danışmanlığı için bize ulaşın: info@cekturk.com

Çekçe eğitim ise ücretsiz olup, Çekçe’nin bir senede ileri seviyede öğrenmesi oldukça zor bir dil olduğunun altını çizeriz. Çekçe eğitim ücretsiz mi yazımız için tıklayın.

Prag eğitim konusunda videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz:

Çekya’da En Popüler Hizmetlerimiz

Prag turizm istekleriniz ve Çekya eğitim, ticaret, emlak gibi tüm konularda bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

Prag Hakkında En Popüler Blog Yazılarımız:

  • Prag ekşi sözlük yorumları için tıklayın.
  • Acil durumlarda ulaşabileceğiniz, Prag Türk Konsolosluğu iletişim bilgileri ve adresi için tıklayın.

Çekya ve Prag eğitim, turizm, ticaret, çeviri, sigorta gibi
hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364