Prag Üniversiteleri Hakkında Her Şey

Prag Üniversiteleri Hakkında Her Şey


Prag üniversiteleri başvuruları akademik yıl için Ocak ayında başlar. Prag üniversite başvuruları ise çoğunlukla bahar aylarında kapanıyor. Çek üniversiteleri sayfamız ve İngilizce lisans, yüksek lisans, doktora bölümleri listemiz için tıklayın.  Prag’da veya Çekya’nın diğer şehirlerinde üniversite eğitimi için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364

     

Prag’da eğitim ile ilgili videomuzu aşağıda bulabilirsiniz:

ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, Prag üniversiteleri, hatta Çek üniversiteleri ile iş birliği içinde olup, Türk öğrencilere ücretsiz destek sunmaktan ve ayrıca Çekya eğitim danışmanlık paketleri vermekten mutluluk duyuyoruz.


Çekya’ya En Çok Türk Öğrenci Gönderen Firmayız.

Prag Üniversiteleri Başvuru Tarihleri:

Çek üniversiteler çoğunlukla Ocak ayında başvurular açılıyor, en geç yaz aylarına kadar da bitmiş olur. Bazı okulların Mart sonu başvuruları kapanır, bazıları ise Temmuz ayına kadar sürebilir. Ancak Türk öğrenciler için vize alma süreci de olduğundan, en az 3 ay öncesinden vizeye başvurmanızı öneririz.

Çok nadir de olsa, bazı Çek üniversite ve bölümler, bahar döneminden yani ara dönemden de öğrenci kabul edebilmekteler.

Prag’da Eğitim ve Prag’da Üniversite ile ilgili genel bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz:

Prag Üniversiteleri Eğitim Ücretleri:

Çek Cumhuriyeti’nde üniversitelerde İngilizce eğitim, devlet üniversitesi bile olsa ücrete tabidir. Yıllık eğitim ücreti 600 EUR olan da var, 10.000 EUR olan da. Avrupa ülkeleri arasında Çek Cumhuriyeti hem kaliteli hem de ekonomik eğitim sunması ile ön plana çıkar.
Çekçe eğitim ise ücretsizdir. Ancak tabii ki öncesinde yoğun olarak Çekçe öğrenmeniz gerekir.

  • Prag’da Çekçe hazırlık eğitimi için tıklayın.

Prag Üniversiteleri Başvuru Koşulları:

Çek üniversiteleri tarafından genellikle en çok bakılan konular, İngilizce üniversite eğitimi için başvuruyorsanız, İngilizce dil seviyeniz ve motivasyonunuz olacaktır. Diploma, transkript, pasaport gibi genel belgeleri saymıyoruz bile. Ancak tabii ki bazı Çek üniversiteleri ve bölümlerin giriş sınavı, Skype mülakatı olabilmektedir genel fikir vermek gerekirse.

Prag Lisans Eğitimi, İngilizce:

Prag’da (veya yurtdışında) eğitim almadan önce, her zaman önceki eğitiminiz olan lise eğitim diplomanızın denkliği istenir. Bu denkliği Çek üniversiteler veremez, resmi kurulma verebilir. Ve bu kurumlar sizden Çekya’ya gelip sınavlara girmeniz istenebilir.

Ancak ilk sene boyunca denklik almanıza fırsat veren bölüm ve üniversiteler de vardır. Bize ulaşabilirsiniz.

  • Çek Cumhuriyeti diploma denkliği ile ilgili detaylar için tıklayın.
  • Prag, Çekya İngilizce lisans bölümleri için tıklayın.
Prag Yüksek Lisans Eğitimi, İngilizce

Prag’da (veya yurtdışında) eğitim almadan önce, her zaman önceki eğitiminiz olan lisans eğitim diplomanızın denkliği istenir. Bu süreç, lise diploma denkliğine göre çok daha kolay bir süreçtir, sınavlara girmeniz istenmez, Çek üniversiteler verebilir.

  • Prag, Çekya İngilizce yüksek lisans bölümleri için tıklayın.

Prag İngilizce ve Çekçe Hazırlık Eğitimi

Çek üniversitelerine başvurmadan önce, İngilizce seviyenizi yetersiz buluyorsanız (genellikle B1, B2 seviyesi isteniyor), öncesinde bir sene veya bir dönem boyunca Prag’da İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Detaylar için tıklayın.

Madem Çekçe eğitim ücretsiz, Çekçe eğitim alayım diyorsanız, öncesinde tabii ki bu zor Slav dilini öğrenmeniz gerekir. Bir sene boyunca Çekçe hazırlık eğitimi detayları için tıklayın.

  • Çekçe ile ilgili blog yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

Çek Vizesi Sürecinde ÇekTürk Destekçiniz!

Prag üniversiteleri başvurularınız, detaylı bilgi ve kayıtlar için iletişim,
Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için:

info@cekturk.com
+420775177364