Prag Ulaşım Rehberi

Prag Ulaşım Rehberi


Prag’da ulaşım bize en sık sorulan soruların başında geliyor. İster Prag’da turist olun, ister Prag’da öğrenci; her durumda Prag toplu taşıma araçlarını kullanmaya er ya da geç ihtiyacınız olacak. Prag ulaşım detayları, Prag metro – tramvay – otobüs gibi toplu taşıma araçlarını ve hatlarını, biraz da tarihçesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Prag’ın yerlileri (Pražák 🙂 şehir içinde çalışıyorlar ise genellikle işe giderken araba kullanmayı tercih etmezler. Bunun birinci sebebi, Prag’da toplu taşıma sistemi o kadar gelişmiş ve medenidir ki; insanlar kitabını, gazetesini alarak iş yerlerine metro ve tramvay ile ulaşmayı tercih ederler. İkinci sebebi ise Prag’da park yeri sorunsalıdır.
Komünizm zamanında, Prag’da neredeyse her evin önünde toplu taşıma gitmiş! Yani komünistler çalışmış. 🙂 Ancak az da Prag’ın şehir merkezi dışında kalan bölgelerde metro veya tramvay ulaşmamış yerler hala var. Tabii ki bu bölgelerde sık sık otobüs hatları mevcut.

Aslında Prag şehir içi gezinizde, birçok yere kolayca yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. (Prag gezilecek yerler yazımız için tıklayın.) Ancak toplu taşımaya bir şekilde ihtiyaç duyanlar için; örneğin kaldığı yere ulaşmak amacıyla veya gezerken tepedeki Prag Kalesi’ne ulaşmak için, hatta bazen soğuk havalarda tramvay keyfi yapmak isteyenler için:

Prag Şehir İçi Ulaşım Haritası

Prag metro bileti nereden alınır?

Prag metro hatları ile başlayalım. Prag’da şu anda üç farklı metro hattı bulunuyor:

  • Prag metro hattı A (yeşil hat)
  • Prag metro hattı B (sarı hat)
  • Prag metro hatttı C (kırmızı hat)

Prag D metro hattının (mavi hat) için çalışmalara başlandı ve açılışı 2027 yılında planlanıyor. Kırmızı hatta bulunan Pankrác metro durağından başlayıp, yeni dört metro durağına ulaşımı sağlayacak: Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, ve Nové Dvory.
Prag metro bileti olarak özel bir bilet bulunmuyor. Ancak Prag’da genel toplu taşıma bileti satın almak istiyorsanız, bunun farklı yolları mevcut:

  1. Metro duraklarının içinde bulunan otomatlardan (CZK atmanız istenir. Prag’da para bozdurmak için tıklayın.)
  2. Bazı tramvay duraklarında bulunan otomatlar
  3. SMS ile online olarak
  4. Yıllık bilet ise kuruma gidip satın almanız gitmeniz gerekir. Çünkü fotoğraf ve diğer bilgilerinize ihtiyaç duyarlar.

Prag tramvay bileti nereden alınır?

Prag tramvay bileti olarak özel bir bilet değil ama, Prag tramvay – metro – otobüslerinde kullanabileceğiniz toplu taşıma biletinizi aynı metro bileti gibi alabilirsiniz. Prag ulaşım ücretleri ise aşağıdaki gibi: (2019 fiyatları)

Prag aylık ve yıllık toplu taşıma bilet fiyatları ise aşağıda:  (2019 fiyatları)

Prag Ulaşım Kartı Örneği (90 dakikalık): 

Prag 22 Nolu Tramvay Efsanesi

Prag’ın en uzun tramvay hattı olan 22 numaralı tramvayda evsizlerin uyuduğu, ısındığı, müzisyenlerin müzik çaldığı ve keyifli vakitler geçirildiği söylenir. Evsizlere, sarhoşlara ve müzisyenlere ben de birebir rastladım diyebilirim. 🙂

Prag’da 22 nolu tramvay yaklaşık 20 kilometre yol gider ve üzerinde 45 durak bulunur. İlk ve son durakları: Bílá Hora – Nádraží Hostivař’dır.
Prag’da toplu taşıma resmi web sitesi (DPP) ve hat bağlantılarını görüntülemek için tıklayın. Ben Prag’da ulaşım için Google Maps kullanıyorum ve oldukça efekti buluyorum. Ancak birçok farklı mobil uygulama da mevcut.

Prag Ulaşım ve Prag Bilet Kontrolü

Eğer tek geçişlik bilet aldıysanız, metroya inerken girişinde, otobüse veya tramvaya bindiğinizde ise içerideki makinelere okutmanız şart! Günlük ve üç günlük biletleri de bir kez makineye okuttuktan sonra hep yanınızda taşımalısınız ki, kontrolör geldiğinde gösterebilin.

Ancak günlük, üç günlük veya aylık, yıllık aldıysanız, Prag’da bilet kontrolü yapan memurlar var, lacivert üniformalı kişiler. Eğer biletinizi okutmadıysanız veya aylık / yıllık kullanımınız yok ise, size ceza kesiyorlar. (Bundan 3 sene önce sanıyorum 800 CZK gibi bir ücret idi, ancak değişmiş olabilir.)

Prag havaalanı ulaşım yazımıza ulaşmak için ise tıklayın.
Prag Şehir Dışı Ulaşım – Otobüs Terminali

Prag ana otobüs termali Florenc’te yer alır. Kırmızı ve sarı metroların aktarmalı olduğu hattır. Otobüs ve tramvaylar da buraya ulaşır.

Prag – Karlovy Vary, Prag – Dresden, Prag – Česky Krumlov gibi günübirlik gezilerinizin yanısıra, tabii ki daha uzak mesafelere de gitmeniz mümkün. Prag’da Flixbus ve Eurolines otobüs firmalarından otobüs bileti online satın almak için tıklayın.

Prag Tren İstasyonu

Prag’da ana tren istasyonu, İngilizcesi  ‘Prague Main Train Station’ olan Praha hlavní nádraží‘dir. Tarihi bu binadan, hem Çekya içi hem de yurtdışı trenleri kalkar. Biletlerinizi tren garından direkt alabilirsiniz, ancak riske atmamak için öncesinde online almanızı öneririm. Örneğin devletin işlettiği Česke drahy’den satın alabilirsiniz: www.cd.cz/en/ Veya Student Agency özel firmanın işlettiği hatlardan.

Prag Hakkında Genel Videomuz ise aşağıda:

Prag gezi yazılarımızın tamamına ulaşmak için tıklayın.

Prag gezileriniz, Prag’da eğitim, Prag döviz büroları, Prag turizm talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364