Prag Sokak Lezzetleri

Prag Sokak Lezzetleri


Prag sokak lezzetleri yazımıza hoş geldiniz! Bu yazımızda, hep merak ettiğiniz Prag yemekleri, atıştırmalıklar, Prag’a özgü yemekler, Çek lezzetleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

  • Çek yemekleri yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayın.
  • Prag gezi listesi, Prag’da görülecek yerler, Prag’da gezilecek yerler, Prag’da cafeler, Prag’da restoranlar ve diğer önerilerimi içeren blog yazım için ise tıklayın.
  • Prag Türk rehber, Prag havaalanı transfer, Prag Orta Çağ gecesi, tekne turu gibi turizm hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364 
  • Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:
         

Prag’da Ne Yenir ve Prag’da Ne İçilir?

Prag yemek kültürü denince ilk akla gelenler aslında et ve patatestir. Orta Avrupa soğuk bir iklime sahip olduğu için, daha ‘ağır’ diyebileceğimiz, kışın soğuk havalarda enerji verebilecek olan yemeklerdir.

Prag’da ne meşhur derseniz, sokak lezzetlerinin başında Prag tatlısı olarak da bilinen trdelnik gelir. Sosisli sandviçler, mücvere benzettiğimiz langoš, şişe dizilmiş patates cipsleri, hatta Noel zamanında mis kokulu sıcak şarap… Aslında hem trdelnik hem langošun Macar lezzetleri olduğu söylenir. Sosisli sandviçler ise bildiğimiz kadarıyla, curry wurst başta olmak üzere daha çok Alman kültürüne özgüdür, sosis ve bira ikilisi. Ancak Çekya’da da sokak marketlerinde bulabileceğiniz lezzetler arasında yer alır. Gelelim Prag yemekleri, daha doğrusu Prag sokak yemekleri listemize:

Prag Sokak Lezzetleri Nelerdir?

Langoš: Bu isim daha çok Macarca olup, Çekçe ismi bramboraky‘dir. Aslında mücvere benzer, kabaktan değil de patatesten yapılır. Üzerine genelde peynir rendesi serpilir, ketçap ile tüketenler oldukça çoktur. Bana sorarsanız, biraz yağlı ve ağır bir atıştırmalıktır.

Patates cipsleri: Bir diğer sokak lezzeti ise şirin patates cipsleri. Soyulmuş patatesi tahta çubuğa takıp kesme makinasında bir döndürüyorlar sonra şekildeki gibi açıp kızgın yağda kızartıyorlar. Ayak üstü çıtır çıtır yiyerek dolaşıyorsunuz.

http://www.tresbohemes.com/2017/04/top-3-street-foods-try-prague/

Kızarmış peynirli hamburger: Çekçe ismi ‘Smažený sýr’ olan kızarmış peynir, aslında hemen hemen her Çek restoranında bulunur. Hatta yanında ya haşlanmış patates, ya patates kızartması ile servis edilir, seçiminize göre. Sokakta ise bazı standlar ve büfeler, hamburger ekmeği arasına koyup, istediğiniz sosu da ekleyerek (örneğin ketçap veya tatar sos) hamburger olarak satabilirler. Bu hamburgerin Çekçe ismi ise: Smažený sýr v bulce.

Sosisli sandviç: Daha çok Amerikan kültürüne ait diyebileceğimiz hot dog, aslında Almanya’da ‘curry wrust’ olarak oldukça bilinen bir sokak lezzetidir. Sosisli sandviçin Çekya’ya özgü olan kısmı ise, ‘rohlik’ denen ince uzun, tipik Çek ekmeklerine delik açarak yapılması olabilir. Bu rohlik denen Çek ekmeklerinde servis edilen sosislinin Çekçe ismi ise: párek v rohlíku.

Wikipedia

Pražská šunka (Prague ham)

Trdelnik tatlısı: Belki de Prag sokak lezzeti denince ilk akla gelen trdelnik tatlısını en sona sakladık! Üzerine tarçın ve şeker serpilerek sıcak servis edilen bu tarçınlı rulo tatlısının orijinali aslında sade, yani içine hiçbir şey konmadan yenendir. Ancak son yıllarda turistlerin de ilgisini çekmesiyle birlikte, içine Nutella ve dondurma konanları da ortaya çıktı, fiyatları da yükseldi. Trdelnik ile ilgili yazımız için tıklayın. Trdelnik nerede yenir? yazımız için tıklayın.

Prag Sokak Lezzetleri – Yeme İçme Fiyatları

Prag para birimi EURO değil, Çek Kronu’dur. Kısaltması ise CZK veya Kč’dır. Dolayısıyla birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuzdur denebilir. Dolasıyla Prag yemek fiyatları da daha ekonomik olabilir. Gerçi Prag merkezde genelde turistik fiyatlar olacaktır, kazıklanmamakta dikkat edin!

Genellikle bu tür sokak lezzetleri 50 – 100 CZK arasında değişecektir. Yani 2 EUR – 4 EUR arasında. Ancak tabii ki yediğiniz yere, porsiyon miktarına göre değişebilir.

Prag yemek tavsiye, Prag yemek yenecek yerler, Prag yemek yerleri , Prag yemek mekanları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Prag’da Kahvaltı

Çekya kahvaltı kültürü yok denebilir çünkü ülkenin Türk kahvaltısı gibi kendine has bir kahvaltı çeşidi bulunmuyor. Bu nedenle de gideceğiniz restoran ve cafelerde İngiliz, Fransız kahvaltısı gibi seçenekler bulabilirsiniz.

Çekler genellikle kahvaltı etmiyor, örneğin sadece kahve içerek evden çıkanlar çok. Bazıları ise bir dilim ekmek, sosis – salam – peynir gibi şeyler yiyebiliyorlar. Bir kısmı tatlı kahvaltı yani meyveli yoğurt,

Prag’da kahvaltı mekanları yazımız için tıklayın.

Prag’da gezilecek yerler, müzeler, cafeler, restoranlar ve daha fazlası için tıklayın.

Prag Türk rehber, Prag havaalanı transfer, Prag Orta Çağ gecesi, tekne turu gibi turizm hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364