Prag Para Birimi

Prag Para Birimi


Prag para birimi, özellikle Prag’a turistik amaçla gelecekler veya öğrenciler için en sık sorulan sorulardan biri. Çoğu zaman Çekya para birimi Euro sanılsa da, aslında kendilerine ait bir para birimleri vardır ve kısa vadede pek de değiştirmeyi düşünmüyorlar gibi durmaktadır. 🙂

     

Prag para birimi EURO değil

2004 yılından beri Çekya Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasına rağmen, Çekya para birimi Çek Kronu. Özellikle birçok turist buna şaşırıyor. Yanında EURO ile geliyor. Evet Prag’da turistik bölgelerde, özellikle bazı restoran – cafe gibi yerlerde bazen Euro kabul edebiliyorlar. Ancak her yerde bunu beklemeyin tabii ki. Bir de Euro kabul eden yerlerde de, kendi kurlarına göre, düşük kurdan çevirebilirler ve para kaybınız olabilir. Buna da dikkat edin.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında da, hala kendi para birimini kullanmakta olan Macaristan, Polonya gibi ülkeler mevcut. Ve o ülkelerde de Çekya gibi, henüz bir değişiklik üzerine görüşülmüyor.

2009 yılında, kardeş ülke dedikleri Slovakya EURO para birimine geçti ve bir takım ekonomik sıkıntılar yaşadı. O nedenle de Çekya’nın Euro para birimine geçmesine çok sıcak bakılmadığı söyleniyor.

Prag Prag Birimi Çek Kronu, Tarihi ve Genel Bilgi:

1993 yılında Çekya ve Slovakya’nın ayrılması ile birlikte, Çek Cumhuriyeti de kendi para birimine (Çek Kronu) geçmiştir. Öncesinde, Çekoslovakya’da ise Çekoslovakya Kronu (koruna československá) kullanılıyordu. Ülke içinde kısaltması Kčs, uluslararası kısaltması ise CSK.

Sonrasında, Çekoslovakya barışçıl bir şekilde bölündükten sonra, Çek Kronu ve Slovak Kronu (Slovenská koruna) olarak ve Çekoslovakya Kronu ile aynı değerde olarak ayrılmıştır. Yani; 1 Kčs = 1 Kč = 1 Sk. Ancak kısa zaman sonra, Slovak kronu, Çek kronuna karşı değer kaybetmeye başlamıştır.

Çek Kronu, Çekçe’de ‘Česká koruna’ olarak geçer. Kısaltması ise ülke içinde  (koruna česká), uluslararası platformalarda ise CZK olarak geçer.

Çekya bozuk paraları:

1, 2, 5, 10, 20 ve hatta 50 CZK olarak bozuk paraları bulmanız mümkün. 20 ve 50 Çek Kronu, daha önceden kağıt para halindelermiş.

Bozuk paralara Çekçe ‘mince’ denir. Bozukluk için ise Çekçe’de drobné kullanılır.

Çekya kağıt paraları:

100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 Kron olarak toplamda 6 Çek kağıt parası vardır. Aşağıda göreceğiniz üzere, her bir kağıt para farklı renklerde olduğu için, ayırt etmek oldukça kolaydır.

Kağıt paraya Çekçe ‘bankovka’ denir. Çoğul hali ise ‘bankovky’ olur.

Prag’da Para Bozdurmak

ÇekTürk ailesi olarak bizim önerebileceğimiz, kendimizin de yakınlarımızın da gittiği yerleri öğrenmek istiyorsanız, Prag’da döviz bozdurmak yazımıza tıklayın.

Önerdiğimiz iki Prag döviz bürosu da de Prag merkezinde olup, Prag gezisi esnasında uğrayabileceğiniz yerlerdedir. Biri meşhur Prag Old Town Meydanı’na 1-2 dakika yürüme mesafesinde, diğeri meşhur Wenceslas Meydanı’na 1-2 dakika yürüme mesafesinde bir sokakta. İkisi de gezi yolunuzun üzerinde denebilir!

Çek Kronu Türk Lirası Döviz Kurları

Kasım 2020 tarihindeki verilere göre;

  • 1 Kč = 0,37 TRY
  • 1 Kč = 0,037 EUR
  • 1 TRY = 2.69 CZK
  • 1 EUR =26.88 CZK

Prag’da eğitim, Prag turizm, ticaret ve tüm istekleriniz için bize her zaman ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364