Prag Öğrenci Masrafları

Prag Öğrenci Masrafları


Biz ÇekTürk’e en sık sorduğunuz soruların başında Prag öğrenci masrafları geliyor. Prag’da aylık öğrenci giderleri nelerdir, Prag aylık yaşam masrafları nelerdir? gibi sorularınız tükenmek bilmiyor. Biz de sorularınızı yanıtlayabilmek için, bu yazıyı yazmaya karar verdik. Umarız yazımız sizler için faydalı olur.

ÖNEMLİ NOT: Bu rakamlar Ekim 2020 için yaklaşık fiyatlar olarak geçerlidir. Öğrencilere fikir vermek amaçlıdır. Fiyat değişikliklerinden ve çıkabilecek ek masraflardan ÇekTürk sorumlu tutulamaz.

Prag Aylık Masraflar

Prag’da aylık 400 EUR, bir öğrenci hayatı için yeterli denmektedir. Tabii devlet yurdunda 2 kişilik odalarda kalan (yani kişi başı 150 EUR civarı ödeyenler) için. Özel yurtlarda kalırsanız zaten sırf özel yurdun kişi başı fiyatı 350 EUR gibi ücretlerden başlayacak, tek kişilik – hatta stüdyo daire tarzı özel yurt odaları ise 700 EUR ve üzeri olacaktır.

Hatta Çek vizesi için de her ay için gösterilmesi istenen miktar 400 EUR’dur. (Yani bir yıllık vizeye başvuruyorsanız, en az 4.800 EUR hesabınızda göstermeniz gerekmektedir.) Çek vizesi danışmanlığı için bize ulaşın: info@cekturk.com

Gelin Prag öğrenci masrafları detaylarına birlikte madde madde bakalım:

Prag Öğrenci Masrafları 2020

Bir öğrencinin aylık masraflarını, Prag’da en az 400 EUR gibi düşünebilirsiniz. Çekya’nın diğer şehirleri için tabii biraz daha düşük olabilir. Daha detaylı bilgi ise aşağıda:

1. Prag’da Konaklama Masrafları

 • Devlet yurdunda, iki kişilik paylaşımlı odada kişi başı fiyat aylık 150 EUR’dan başlar.
 • Özel yurtta iki kişilik paylaşımlı odada  yaklaşık kişi başı 350 EUR’dan başlar.
 • Ev tutmak isterseniz, Prag’da stüdyo daireler bile 400 EUR’dan başlar.
 • Prag’da yurt yazımız için buraya, Prag’da ev kiraları yazımız için buraya tıklayın.

Prag yurt araştırması ve emlak hizmetleri için bize ulaşın: info@cekturk.com

2. Prag’da Toplu Taşıma Masrafları

Prag’da öğrenci için yıllık toplu taşıma masrafı, eğer ISIC kartınız var ise çok ama çok uygundur.

 • Aylık 130 Kč (yaklaşık 5 EUR), 90 günlük 360 Kč (yaklaşık 13 EUR), yıllık ise 1.280 Kc’dır (yaklaşık 47 EUR). tabii ki en uygun yıllık olandır. Sürekli kullanıyorsanız, sınırsız olan Prag’ın her yerinde ve her saatinde kullanabilirsiniz. Taşıma kartınızı hep yanınızda bulundurmanız ve kontrolörler geldiğinde kartınızı göstermeniz
 • Prag toplu taşıma fiyatlarına, resmi web sitesinden ulaşmak için tıklayınız. (Öğrenci fiyatları sayfası)

Prag’da ulaşım yazımız için tıklayın. Prag ulaşım kartı almak için desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

3. Prag’da Simkart, Konuşma ve İnternet Masrafları

Kaldığınız yurtta ve okulunuzda mutlaka internet olacaktır. O nedenle bu madde telefonunuzla ilgili olacaktır.

Örneğin bizim Çekya’ya gelen öğrencilerimizin en çok tercih ettiği Vodafone’dur. Vodafone’un aşağıdaki gibi, ISIC kartlılar için 2 farklı paketi vardır:

 • 15 GB internet, Çekya içinde sınırsız konuşma ve SMS paketi: 499 Kč (yaklaşık 18 EUR)
 • Sınırsız internet, Çekya içinde sınırsız konuşma ve SMS paketi: 599 Kč (yaklaşık 22 EUR)

4. Market Alışverişi ve Kişisel İhtiyaçlar

Prag’da market alışverişi denince ilk akla gelen markalar Albert, Billa, Lidl gibi marketlerdir. KAufland ve Penny market de ayrıca ucuz fiyatları ile bilinir. Müşteri kartları çıkarabilir ve avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Prag’da kozmetik alışverişi denince ise ilk akla gelenler Teta Drogerie ve DM olacaktır. Müşteri kartları çıkarabilir ve avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Prag’a Gelmeden Önce Çıkabilecek Masraflar

1. Okul Başvuru Masrafları 

 • Çekya’da her okulun başvurusu ayrı olup, başvuru ücretleri de farklıdır. Ancak genellikle 20 – 50 EUR arasında değişir.
 • Okula başvurmak için belgeler sizden çoğunlukla Çekçe istenir, genellikle İngilizce de kabul görür. Türkiye’de bir norm sayfa başı çeviri ücreti yaklaşık 80 TL’dir.
 • Bazen de başvuru belgelerinizi posta yolu ile okula veya bize (bizden Çekya eğitim danışmanlığı alıyorsanız, her işleminizi sizin adınıza yapıyoruz.) yani Prag’a göndermeniz gerekebilecektir. Hangi firma ila çalıştığınıza göre (PTT veya DHL express) ücretler çok farkedecektir.

2. Çek Vize Başvuru Masrafları

Uzun dönem vize için ek bir başvuru masrafı istenmez ancak vize için gerken belgelerin çevirisi ve sonrasında noter onayları derken bir takım masraflar çıkacaktır. Çekya vize danışmanlığı detayları için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

3. Çek Sağlık Sigortası Fiyatı

 • Sigorta: Çek vizeniz çıktıktan sonra konsolosluğa vizenizi teslim almaya giderken, mutlaka tüm kalış sürenizi kapsayacak şekilde Çekya sağlık sigortası göstermeniz gereklidir. Bu sigorta sadece Çek firmalarından kabul edilir.
  Ancak TR CZ 111 belgeniz var ise, belirli bir süresini bu şekilde karşılayabilirsiniz.TR / CZ 111 belgesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
  Çekya sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi için tıklayın. Çek sigorta şirketleri ve online satın alma formları aşağıdaki igibi:

4. Yurt depozitosu

Kurumdan kuruma değişmekle birlikte yurt için, genellikle en az bir aylık ücreti depozito olarak alırlar. Yurt ile görüşmek gerekir. Prag yurt araştırması için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

5. Okul eğitim ücreti veya depozito ödemesi: Çekya’da okulların hemen hepsi en geç yaz döneminde ücretin ödenmesini ister. Bazıları vize çıktıktan sonra ücreti alır. Genelde taksit imkanı sunulmaz, nadiren iki taksit yapılıp, ikinci dönemin başında ödenir.

Çek Teknik Üniversitesi‘nin yaptığı bir hesaplama göre ise;

 Çekya’da eğitim danışmanlığı, diploma denklik, başvuru şartları, belgeler ve Çekçe çevirileri, konaklama, Çekya sağlık sigortası ve daha fazlası için bize hemen ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364