Prag Noel Pazarları: Ne Yenir, Ne İçilir?

Prag Noel Pazarları: Ne Yenir, Ne İçilir?


Nihayet Prag Noel pazarları, hem de hepsi kuruldu! Meşhur Old Town Square ve kocaman Wenceslas Meydanı’ndaki marketler de Aralık itibariyle artık açık, ışıl ışıl ve mis gibi tarçın, sıcak şarap kokuları ile turistleri kendine çekiyor.

  • Çek Cumhuriyeti, Prag gezi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Çek Cumhuriyeti Noel gelenekleri yazılarımız ve Prag Noel pazarları yazılarımız için tıklayınız.
  • ČeskoTurecko / ÇekTürkolarak, Çek – Türk ortaklığımızda 2013 yılından beri Çek ve Türk firmalara, bireylere profesyonel hizmetler sunmaktayız. Çekya’da eğitim, ticaret, turizm, sigorta, çeviri gibi isteklerinizin tamamı için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364, WhatsApp: +905354182108
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

Peki Prag Noel pazarlarında, hatta genel olarak tüm Çek Noel pazarlarında hangi geleneksel tatlar denenmeli?

1. Svařák: Sıcak Şarap (Mulled Wine)

Sıcak şarap, Çek noel pazarlarının bir klasiği! Tarçın, karanfil, portakal veya limon soyulmuş sıcak şarap, kesinlikle bir Noel atmosferi yaratmak için birebir. Zaten tüm Çek Noel pazarlarında sıcak şarap, tarçın kokusu ile, en güzel şekilde karşılanırsınız.

 

2. Trdelník: Tarçınlı Rulo Tatlı

Çek’in meşhur sokak tatlarından trdelnik tatlısını, yıl boyunca da Prag’da hemen hemen turistik her yerde bulabilirsiniz. Prag’ın meydanlarına ve sokaklarına yayılan o tarçınlı mis gibi kokunun da kaynağı trdelnik! Trdelník yazımızı okumak için tıklayınız.

Şeker, tarçın ve ezilmiş badem veya diğer fındıklarla kaplanmış çıtır hamur işi Christmas marketlerinde sıcak bir şekilde ve kıtır kıtır olarak satılıyor. İster Nutellalı, ister kremalı, ister dondurmalı (daha çok yazın) ister sade yiyebilirsiniz. Sıcak şarap ve trdelnik kombinasyonu da bizce çok hoş oluyor!

  

3. Medovina : Ballı Alkollü İçki (Mead)

Bu tatlı alkollü içecek, sıcak şaraptan daha az popüler, ancak hala açıkça Christmas Marketlerde bulabilirsiniz. Su ve baldan yapılmış kıvamlı bir tatlıyı andıran bu içecek, lezzetiyle sizi büyüleyecek! Christmas Marketlerinde genellikle çeşitli aromalarla zenginleştirebileceğiniz bu içeceği; vanilya, muskat ve tarçın hatta son yıllarda meyve suyu ile tatlandırılmış halini Christmas Marketler’de bulabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

4. Grog : Çek Rumlu Çay

Çekya’nın soğuk günlerinde içinizi ısıtacak bir diğer içecek daha! Rom ve sudan oluşan bu sıcak alkollü içeceği yılın normal vakitlerinde de Prag’daki birçok kafe ve pubda bulabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi, Christmas Marketlerinin tadını çıkartırken elinizde içinizi ısıtacak bir Grog, sizi rahatlatacaktır. Anında sıcak, enerjik ve keyifli bir tat bırakan grog, genellikle limon parçaları ile servis edilir. Afiyet olsun!

5. Klobása :  Kızarmış Çek Sosisleri

Aslında Orta Avrupa’nın neredeyse her Noel pazarında bulabileceğiniz kızarmış sosisler, Çekçe adı ile klobásayı Noel pazarlarında denemenin lezzeti bambaşka! Yanına hardal veya ketçap ile yiyebilirsiniz.   

eatingpraguetours.com

 

7. Punch

Aslında orijinal tarife göre punch, beş farklı içerik ile hazırlanırdı: su, alkol, şeker, limon ve baharatlar. Bir süre sonra başka bir bileşen, meyve suyu eklendi. Bu incelikte Olomouc versiyonunu tatmak hoşunuza gidiyorsa, Olomouc Noel pazarları için hazırlanıyor ve yıllardır aynı şekilde yapılan geleneksel yumruk satın alabiliyor ve gerçek teknik sadece birkaç kişi tarafından biliniyor. Olomouc’ta Noel pazarında sıcak bir şeyler yudumlayabilir veya daha sonra eğlenmek için bir şişe su içebilirsiniz.

8. Griotka (Vişne Likörü, Griotte)

Griotka, vişne suyundan yapılan, koyu kırmızı renkli bir likör. Bu tatlı ve meyveli likör, buz gibi kış günlerinde içinizi ısıtmanın yanısıra, ağzınıda tatlı bir lezzet bırakıyor.

9. Jablečný mošt (Sıcak elma suyu)

Çekya’nın lezzetli, tatlı elmalarından hazırlanan elma suyu, Noel zamanında sıcak da içilmekte ve pazarları gezerken, içinizi ısıtmanıza yardımcı olmakta!

10. Cukrovi: Çek Noel Kurabiyeleri

Çekler’in evlerinde her Aralık ayında yüzlerce yaptığı, haftalarca yediği, bir çok tatlı form (formička) ile yapılabilen, geleneksel Çek kurabiyelerini Noel pazarlarında tadabilirsiniz! Cukrovi ile ilgili yazımız için tıklayınız.

11. Pečené Kaštany: Kestane Kebap 🙂

Aslında bildiğimiz, kestane kebap! Çekler de tüketiyor, hem de sokak lezzeti olarak Noel pazarlarında yerini alıyor.

mapio.net

Umarız “Prag Noel Pazarları: Ne Yenir, Ne İçilir?” yazımızı beğenmişsinizdir. Prag Christmas Marketleri / Prag Noel pazarları ile ilgili daha detaylı bilginin yer aldığı blog postumuz için tıklayınız.

Prag’da turizm istek ve talepleriniz için (Orta Çağ gecesiÇek gecesiMozart gecesivintage araç turuVltava tekne turuTürkçe rehbertransferler vb.) bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108