PRAG KLASİK SANAT PROGRAMI: ŞUBAT 2017

PRAG KLASİK SANAT PROGRAMI: ŞUBAT 2017


Değerli Sanatsever,

Prag Şubat 2017 klasik sanat programıyla tekrar sizinle beraber olmaktan dolayı çok mutluyum. Ocak 2017 Prag klasik sanat programı ile ilgili yollamış olduğunuz geri bildirimler için de sizlere ayrıca çok teşekkür ederim. Umarım bu güzel enerjiyi Şubat ayında da devam ettirebiliriz.

Prag Şubat Ayı Klasik Sanat Programı

Şubat Ayı Klasik Sanat Programı

Şubat Ayı Klasik Sanat Programının tamamını indirmek için tıklayınız.

Şubat ayında odaklanmak istediğim nokta klasik sanat etkinliklerinde ”kadın” karakterinin ne gibi özellikler taşıdığıdır. Bir çok klasik sanat etkinliğinde ”kadın” karakteri çeşitli şekillerde ele alınmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Violetta Valery (La traviata operası -1853): Sevdiği erkek için sahip olduğu maddi ve manevi herşeyi veren, eli açık ve düşünceli karakter.
 • Cio-Cio-san (Madama Butterfly operası -1904): Uzakta olan denizci eşini büyük bir sabırla bekleyen ve en sonunda çocuğunun mutluluğu için kendi çocuk sevgisinden bile vazgeçen fedakar karakter.
 • Odette (Kuğu Gölü balesi -1876): Sevdiği erkek tarafından ihanete uğradığını sanıp, ölmek isteyen, sevgisine ve sevgilisine bağlı karakter.
 • Mimi (La boheme operası -1896): Fakir olan sevgilisinin durumuna aldırış etmeyip, sevgilisini büyük bir aşk ile seven duygusal karakter.
 • Aida (Aida operası -1871): Sevdiği erkek ile beraber ölebilmek için kendi özgürlüğünü feda etmiş aşkına bağlı karakter.
 • Floria Tosca (Tosca operası -1900): Sevdiği erkeği özgürlüğüne kavuşturmak için bütün zorluklara göğüs germiş güçlü karakter.
 • Rusalka (Rusalka operası -1901): Sevdiği erkek ile beraber olabilmek için ”insan” olmayı göze alan su perisi karakteri.
Marie Fajtová - Violetta Valery (La traviata) (narodni-divadlo.cz)

Marie Fajtová – Violetta Valery (La traviata) (narodni-divadlo.cz)

Alžběta Poláčková - Rusalka (Rusalka) (narodni-divadlo.cz)

Alžběta Poláčková – Rusalka (Rusalka) (narodni-divadlo.cz)

Buraya kadar olan karakterlerde de görebileceğiniz gibi çoğu klasik sanat etkinliğinde ”kadın” karakteri sabırlı, fedakar, eli açık ve düşünceli olmak gibi dönemin yerleşik opera ve ahlak anlayışına uygunluk gösteren özellikler taşır. Fakat konu ”Carmen” karakterine geldiğinde bu durum değişir.

 • Carmen (Carmen Operası -1875) : Özgür, otoriter, sevdiğinde kıskanç ve sevdiği erkek tarafından sevilmediğini hissettiği anda da çok sevdiği sevgilisinden nefret edebilecek ve aşkı yüzünden erkeğin çektiği acıları görmemezlikten gelebilecek kadar kendi karakterine bağlı karakterdir. Böyle bir karakter erkekler tarafından acımasız veya vurdumduymaz diye tanımlanabilir fakat ”Carmen” operasında anlatılmak istenen bundan daha derindir. Eser temel özelliklerinden dolayı prömiyerinin yapıldığı 1875 yılında olumsuz tepkilerle karşılanmış ve eleştirmenler tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiştir.

Şubat 2017 Ayının Favori Etkinliği

Henri-Lucien Doucet - Carmen (1884) (wikipedia.org)

Henri-Lucien Doucet – Carmen (1884) (wikipedia.org)

Carmen

 • Türü: Opera
 • Librettist: Henri Meilhac & Ludovic Halevy (Fransızca)
 • Besteci: Georges Bizet
 • Prömiyer: 3 Mart 1985 / Opéra-Comique / Paris-Fransa
 • Etkinlik Yeri: Ulusal Tiyatro (Národní divadlo)
 • Tarih/Saat: 1-27 Şubat 2017, 19:00
 • Süre: 2 saat 55 dakika (20 dakika ara)
 • Üstyazı: Çekçe & İngilizce

Carmen “L’amour est un oiseau rebelle – Habanera’‘ (Aşk bir asi kuştur) Aryası:

Carmen, tütün fabrikasında çalışan özgür ruhlu bir çingenedir. Çalıştığı fabrikada mola verildiğinde arkadaşlarıyla birlikte fabrika dışına çıktığında etrafta toplanmış erkeklere yukarıdaki ”Aşk bir asi kuştur” aryasını söyler ve kendisini sevmeyen bir erkeği seveceğini belirtir. Kalabalık kendisine büyük bir hayranlıkla ilgi gösterirken orada bulunan on başı Don Jose Carmen’e ilgi göstermemektedir ve bu durum Carmen’in ilgisini çeker. Carmen bu aryasını bitirdiğinde sahneden ayrılmadan önce Don Jose’nin yüzüne elindeki çiçeği fırlatır ve Michaele adlı köylü kızla nişanlı olan Don Jose’nin kendisine bakmasını sağlar. Carmen tütün fabrikasında çıkardığı kavga sonucunda bir kişiyi bıçak ile yüzünden yaralar ve Don Jose tarafından tutuklanır fakat yaptığı cilvelerin sonunda Don Jose’nin elinden kurtulup kaçar. Bunun üzerine ise Don Jose ceza alır. İki ay hapiste kalan Don Jose, hapis günlerinde Carmen’in kendisine attığı çiçeği saklayarak, Carmen’e olan aşkını düşünmektedir.

Roberto Alagna - Don Jose & Elīna Garanča - Carmen (Carmen) (bbc.co.uk)

Roberto Alagna – Don Jose & Elīna Garanča – Carmen (Carmen) (bbc.co.uk)

Bir gün boğa güreşçisi olan Escamillo ekibiyle birlikte alana girerken Carmen ile flört eder fakat Carmen Escamillo’nun ilgisini reddeder. Escamillo’nun geldiği gün Don Jose hapisten çıkar ve Carmen’i ne kadar çok sevdiğini dile getirir. Carmen de Don Jose’ye kendisi gibi özgür bir çingene hayatı yaşamasını talep eder ve Don Jose ise o an askeri birliğe dönmesi gerektiğini söylediğinde Carmen’in büyük sevgisi birden büyük nefrete dönüşür. Tam o anda teğmen Zuniga Carmen’i tutuklamak için sahneye gelir ve Don Jose Carmen’i korumak için rütbe olarak kendisinden yüksek Zuniga ile düelloya girişip Zuniga’yı yaralar. Bu olaydan sonra Don Jose askerlik rütbesini kaybeder.

Sonrasında Carmen Jon Jose’nin aşkına olan güvenini kaybeder çünkü Don Jose Carmen ile birlikte yaşamı bir kez reddetmiştir ve Carmen, Escamillo ile aşk yaşamaya başlar. Don Jose kıskançlıktan çılgına döner ve boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın önünde Carmen’in kendisi ile birlikte gelmesi için yalvarır. Carmen bunu şiddetli bir şekilde reddeder ve Don Jose’nin vermiş olduğu yüzüğü yere atar. Don Jose çılgına dönmüştür ve yalvarmalarının fayda etmediğini görünce bıçağını çekerek Carmen’i öldürmekle tehdit edip Carmen’in kararını değiştirmesini bekler. Fakat Carmen kararından dönmez ve Don Jose Carmen’i bıçaklayıp öldürür. Boğa güreşine gelen seyirciler arenadan çıkarken Don Jose, Carmen’in ölüsünün yanında diz çöküp üzüntüden kahrolmaktayken perde yavaş yavaş kapanır…

Carmen operası, bağımsız kadın karakteri ile birlikte;

”Sevgi ile nefret arasındaki ince çizgi” kavramını sanatseverlere anlatmaya çalışmıştır.

İyi seyirler,

Saygılarımla.

ÇekTürk NOTU:

Çek Cumhuriyeti’nde klasik etkinlik biletlerinizi, ÇekTürk güvencemizle satın almak için tıklayınız.
İletişim:
info@cekturk.com
+420775177364