Prag Kalesi

Prag Kalesi


Prag Kalesi, Prag’da gezilecek yerler arasında en başta gelen yerlerdendir. Uzaktan bile gördüğünüzde Prag Kalesi’nin ihtişamı yeter. Özellikle gece Prag Kalesi ışıkları ile bambaşka büyülü bir hal alır. Bu yazımızda Prag’ın kocaman kalesi hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız. Prag rehber, transfer, Orta Çağ gecesi için iletişim: info@cekturk.com

Prag Kalesi Hakkında Genel Bilgi

Prag Kalesi’nin Çekçe ismi Pražský hrad, İngilizce ismi ise Prague Castle olarak geçer. Tek bir kale binasından çok, bir komplex olup, Avrupa’nın en büyük kale kompleksidir. Ayrıca Prag’da gezilecek yerlerin başında gelir, en çok turist çeken yapılarından biridir.

Kale, UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Çekya’daki diğer UNESCO Dünya Mirası listesini merak ediyorsanız tıklayın.

Yapımına 9. yüzyılda başlanan kale, Romanest stilden Barok stiline dönüşüm geçirmiştir. Bohemya ve Kutsal Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır.

Prag Kalesi Nerede ve Prag Kalesi Ulaşım

Prag merkezinde nehir kenarından yükseklerde göreceksiniz ve hemen o an kaleye tırmanmak isteyeceksiniz! Ancak kaleye tırmanmanıza hiç gerek yok, çünkü Prag’da toplu taşıma oldukça yaygın  Prag Kalesi’ne metro ile veya tramvay ile gidebilirsiniz.

Yürüyerek gitmek isterseniz ise örneğin Charles Köprüsü’nden 15-20 dakika arasında sürecektir. Veya Petrin Tower’a çıkarsanız, en tepeden yürüyebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

1. Prag Kalesi’ne Tramvay ile Ulaşım

22 nolu tramvaya binerek, Prazsky Hard (Prag Kalesi) veya Pohorolec Durağı’nda inerek 5-10 dakika arasında yürüyebilirsiniz. Bu duraklardan birinde inerseniz, yokuş tırmanmanıza gerek olmayacak, aşağı doğru ineceksiniz.

Veya yine 22 no’lu tamvaya binerek Malostranske Namesti Durağı‘nda inebilir, Thunovska Sokağı’na yürüyerek, kale merdivenlerine ulaşıp yukarı tırmanabilirsiniz.

2. Prag Kalesi’ne Metro ile Ulaşım

Prag A Metro (yeşil hat) hattına binerek Malostranska İstasyonu‘nda inebilir ve buradan geçen tramvay yolunu takip ederek 100 metre sonra Eski Kale Merdivenleri’ne ulaşabilirsiniz.Yine 22 no’lu tramvaya binerek Kralovsky Letohradek Durağı‘nda inebilir ve kalenin bahçesine girebilirsiniz.

Prag ulaşım rehberi yazımız için tıklayın.

Prag Kalesi’nde Gezilecek Yerler:

1. Aziz Vitus Katedrali / Katedrála svatého Víta

Prag Kalesi Katedral ve Prag Kalesi kilise olarak da bilinen Aziz Vitus Katedrali yapımına 1344’te başlanmıştır ve yapımı 600 yıl sürmüştür. Prag’da bulunan bu kilise, bir Roma Katolik kilisesidir. Gotik tarzda inşa edilmiştir. Genellikle Prag Kalesi’nde gezilecek yerler arasında ilk başta gelir, çok etkileyicidir. İçinde bir çok ulusal hazine ve Bohemya krallarının mezarları da bulunur.

2. Eski Kraliyet Sarayı / Starý královský palác

Prag Kraliyet Sarayı, 9. yüzyılda yapımına başlanmış olan tarihi bir binadır. Gotik tarzda inşa edilmiştir ve zamanında İmparator Charles IV için yapılmıştır. Sarayın içine girmeyi planlıyorsanız, Vladislav Salonu’ndan çok etkileneceğiniz kesin.

gezipgordum.com

3. Prag Kalesi Altın Yol / Zlatá ulička

Kale duvarının içi kısmında yer alan bu renkli minicik kapılı, minik evler, adeta masal kitaplarından fırlamış gibidirler. Zamanında bu minik evlerde zanaatçılar, kuyumcular oturmak ve çalışmaktalarmış. Sokağın ismi de bu nedenle Altın Yol zaten. Bu yoldaki evler aslında II. Rudolf’un muhafızları için inşa edilmiş.. Şu anda ise mağazalar yer alıyor.

Altın Yol’da yer alan mavi şirin Kafka Evi’ni de aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. (Prag Kafka evi altın yol no. 19) Ancak Prag Kafka Müzesi bundan farklı. Prag’da gezilecek 10 müze blog yazımız için tıklayın.

gezipgordum

4. Aziz George Bazilikası / Bazilika svatého Jiří

Prag Kale bazilikası, 920 yılında kurulduğu iddia edilen bir bazilikadır. Hatta 10. yüzyılda inşa edilmiştir.

Prag Kalesi’nin üçüncü avlusundan aşağı doğru devam edince, Aziz George Bazilikası (Bazilika Sv. Jiří) karşınıza çıkmaktadır. Bohemya dükü 1. Vratislaus‘un 920 yılında bu bazilikayı kurduğu ve ilk  şehidi düşeş Ludmilla‘nın buraya 925 yılında defnedildiği söylenmektedir. Kilise daha sonra 1142 yılında büyük bir yangın geçirmiş onarımlar sonucu ise bugünkü halini almıştır.

gezipgordum

5. Kraliyet Bahçeleri / Královská zahrada

Prag Kalesi’nde bulunan Kraliyet Bahçeleri, 1530’da I. Ferdinand tarafından kurulmuştur. Bu bahçeler İngilzic tarzında düzenlenmiştir ve yüzlerce yaşlarında olan ağaçlar yer alır. Ayrıca şehir manzarası da çok güzeldir.

6. Resim Galerisi

Prag Kalesi Starbucks neden bu kadar popüler oldu anlamış değiliz ancak çok fazla soru geldiği için ona da yer vermeden edemedik. Prag’da birbirinden güzel tarihi cafeler ve mekanlar varken, Starbucks’a gitmenizi biz önermeyiz. Ancak karar size aittir tabii.:)

Kale haritası aşağıda:

Prag Kalesi Açılış Saatleri

1 Nisan – 31 Ekim arası (Yaz Dönemi)

  • Prag Kale Kompleksi açılış saatleri: 6.00 – 22.00
  • Tarihi binalar:  9.00 – 17.00

1 Kasım – 31 Mart arası (Kış Dönemi)

  • Prag Kale Kompleksi açılış saatleri: 6.00 – 22.00
  • Tarihi binalar: 9.00 – 16.00

Prag Kalesi’ne giriş ücretli mi?

Prag Kalesi kompleksine giriş ücretli değil, ancak içeridekilere giriş yapmak isterseniz, belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Prag Kalesi bilet fiyatları için, kalenin kendi resmi sayfasının sayfasına ulaşmak için tıklayın. Prag Kalesi giriş ücreti 2020 de yer alacaktır.

Prag Türk rehber, havaalanı transfer, Prag Orta Çağ gecesi, Prag otel rezervasyonu, Çek gecesi, Prag tekne turu ve diğer turizm istekleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364