Prag Kahvaltı Mekanları

Prag Kahvaltı Mekanları


Prag’da nerede kahvaltı edebilirim? Prag kahvaltı mekanları, Prag kahvaltı seçenekleri neler? soruları biz ÇekTürk’e sıkça sorduğunuz sorulardan birisi. Biz de bu sorularınızı Prag’da kahvaltı blog yazımızda elimizden geldiğinde detaylı cevaplamaya karar verdik.
Öncelikle şu önemli noktaya parmak basalım:

Çek kahvaltısı diye bir şey yok! 🙂 Dolayısıyla Prag kahvaltı keyfinden beklentilerinizi minimuma indirin.

Yani Çek Cumhuriyeti’ne veya başkent Prag’a özgü bir kahvaltı çeşidi yok, hatta doğru düzgün kahvaltıları yok. 2013 yılından beri Prag’da yaşayan ve Çek eşinden dolayı güzel bir Çek aileye sahip olan ben, bir gün Çek annemin / babamın veya Çek arkadaşlarımın şöyle adam akıllı bir kahvaltı yaptığını görmedim, duymadım. Eşim Milan tabii ki benden mükellef Türk kahvaltısına alıştı ve şimdi vazgeçemiyor, her gün benden çok, litre litre Türk çayı içiyor. Ancak sanırım o başka bir yazının konusu olacak.  😉

Diğer Çek arkadaşlarıma gelirsek, kahvaltıda genellikle 1-2 dilim ekmek ile sosis veya jambon, Müsli tarzı tatlı kahvaltı, meyveli yoğurt ve meyve benzeri şeyler yiyorlar. Fransız usulü croissant ve kahve yapanlar da mevcut. Aslında kişiden kişiye, aileden aileye değişiyor. Genelde kahvaltı etmeden, sadece kahve içerek evden çıktıkları için, Çekya’da öğlen saat 11:00’de bile öğle yemeğine çıkanları görebilirsiniz!

Simit Sarayı Prag şubesi henüz yok belki, Almanya’da, Belkçika’da veya Türklerin çok olduğu diğer ülkelerde olduğu gibi. Prag Türk kahvaltısı da henüz yok, en azından bizim bildiğimiz kadarıyla. Duyar isek, bu güzel haberi sizinle paylaşırız tabii ki. 🙂

Prag Kahvaltı Mekanları

1. Cafe Louvre

Bu tarihi cafe, 1800’lü yıllardan kalma olup, bizim kahvaltısını en çok beğendiğimiz yerdir. Yemekleri de oldukça leziz olup, ön tarafı pastane olduğundan, tatlılarını da es geçmeyin deriz! Hem de şehir merkezinde olduğu için, ulaşım oldukça rahat olacaktır. Hafta sonları, cafe açılmadan Prag’da kahvaltı kuyruğuna girenleri görürseniz, şaşırmayın!

Kahvaltı menüsüne bir de ‘Çek kahvaltısı’ eklemiş cafe: portakal suyu, jambon, Çek peynirleri, haşlanmış yumurta ve krem peynir içeriyor. Cafe Louvre Prag kahvaltı menüsü için tıklayın.

2. Cafe Savoy

Başka bir tarihi cafe olan Cafe Savoy, Prag’da en iyi cafeler arasında yer alıyor. Özellikle hafta sonu, kahvaltı için yer bulunmuyor! Haftalar öncesinden ayırtmak gerektiğini bile duymuştum! Lokasyon olarak da güzel bir yerde bulunduğundan, hem turistler hem lokallar için ilgi çekici bir cafe.

İngiliz kahvaltısı, Fransız kahvaltısı gibi seçenekler de bulunan Cafe Savoy Prag kahvaltı menüsü için tıklayın.

3. Marthy’s Kitchen

Merkezden çok az uzakta kalan (tramvay ile ulaşabilirsiniz), ancak turistik Namesti Republiky’i gezecekler için atlanmaması gereken tatlı mı tatlı, bir o kadar da küçücük bir cafe burası. Hafta sonları kahvaltı kuyruğu olabiliyor.  Marthy’s Kitchen kahvaltı menüsü için tıklayın.

4. Home Kitchen Cafe

Birden fazla şubesi olan (sanıyorum 4 şubesi var) Prag’daki bu cafede, Türkiye’den gelen arkadaşlarımla kahvaltı etme fırsatım olmuştu. Reçel, jambon, peynir gibi birçok sezonsal içerik ile mis gibi kahvaltılar hazırlamışlardı. Home Kitchen Prag kahvaltı menüsüne ulaşmak için tıklayın.
5. Cafe Amendine

Tatlı bir Fransız cafesi olan Cafe Amendina, tatlı dekorasyonuyla sizi büyüleyecek. Sadece kahvaltı için değil, şirin bir cafe olarak da gidebilir, tatlılarını da ayrıca deneyebilirsiniz. 9:00 – 14:00 arasında hafta sonları brunch menüsü de bulunuyor. Nehre ve Karlovo Namesti’ye yakınlığı ile, merkezden çok da uzak sayılmaz, birçok noktadan yürüyerek ulaşılabilir.

Doğal olarak Croque Monsique, Croque Madame gibi Fransız usulü kahvaltıları bulunan Cafe Amendina Prag menüsü için tıklayın.

6. Creperie Mirakulum

Kesinlikle bir kahvaltıcı değil. Ancak kahvaltıda (veya günün her saatinde) krep yemeyi seviyorsanız, turistik bölgenin dışında kalan bu lokal krepçiye uğrayabilirsiniz. Krep çeşitleri çok fazla, hem tatlı hem tuzlu yapıyorlar. Ayrıca kahvaltılıkları da mevcut. Prag krepçi web sitesi için tıklayın.

7. Cafe Mistral

Prag Old Town Meydanı’ndan yürüme mesafesinde olan, bu nedenle de biraz turistik olabilen bir cafe. Ayrıca çocuk köşesi de mevcut. Web sitesi için tıklayın.

8. Sandviç ile geçiştirmek isteyenler için: Bageterie Boulevard

Örneğin Prag’da kahvaltı saatinizi sadece bir sandviç veya take away ile geçiştirmek istiyorsanız, veya kahvaltınız elinizde örneğin nehir kenarında bir banka veya herhangi bir parkta oturup keyif yapmak isterseniz, taptaze sandviçler yapan Bageterie Boulevard’ı önerebiliriz. Birçok farklı yerde şubesi bulunan bu sandviççinin baget çeşitlerin görüntülemek için tıklayın.
Prag’da Kahvaltı Notları

  • Prag kahvaltı yerleri alsında sadece kahvaltıcı olmayıp, öğlen ve akşam yemeği de sunan, çoğu cafe gibi olan yerlerdir. Türkiye’deki kahvaltıcılar gibi düşünmeyin.
  • Prag kahvaltı fiyatları, menü ise en az 120 – 150 CZK’den başlar diyebiliriz.
  • Prag’da nerede kahvaltı yapılır? sorusunun cevabı ise tek bir mekan değil. Yani Türkiye’deki Rumeli Hisarı kahvaltıcıları gibi sıra sıra kahvaltıcıların dizildiği bir yer beklemeyin.

Prag Yemekleri ve Çek Mutfağı İle İlgili Yazılarımız:

  • Prag sokak lezzetleri konusuna gelirsek ise, tarçınlı rulo tatlısı trdelnik yazımız için tıklayın.
  • Prag yeme içme ve gezi yazım için tıklayın.
  • Çek yemekleri yazı dizimiz için tıklayın.
  • Çek birası yazımız için tıklayın.
Umarız Prag’da kahvaltı yapılacak yerler yazımızı beğenmişsinizdir. Sizin de eklemek istediğiniz Prag’da kahvaltı mekanları varsa, bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz: 

Prag gezi, Prag Türk rehber, Prag havaalanı transfer, Prag Orta Çağ gecesi gibi tüm turizm istek ve talepleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364