Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım


İsmini Çekoslovakya’nın son, Çek Cumhuriyeti’nin ise ilk cumhurbaşkanı, komünizme karşıtlığıyla bilinen siyasetçi Václav Havel’den almış olan Vaclav Havel Havaalanı, Prag şehir merkezinden 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Prag havaalanı – Prag şehir merkezi ulaşım ise, bize en çok sorulan sorulardan biri! Prag havaalanı – otel transfer, Prag’da Türkçe rehber, Orta Çağ gecesi, Prag otel rezervasyonu ve diğer turizm istekleriniz için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420 775177364

(Prag’daki meşhur Václavské náměstí / Wenceslas Square de aynı şekilde ismini Václav Havel’den almıştır.)
Prag Havaalanı Ulaşım

Prag Václav Havel Havaalanı‘nda 3 adet terminal vardır ve seyahatler için aktif olarak kullanılan terminaller Terminal 1 ve Terminal 2’dir:

  • Prag havaalanı Terminal 1’den Schengen anlaşması dışında kalan ülkelerin,
  • Prag havaalanı Terminal 2’den  ise Schengen ülkelerinin uçuşları gerçekleşmektedir.

Prag havaalanına vardıktan sonra, nasıl gideceğinize de bağlı olarak, Prag şehir merkezine ulaşımınız yaklaşık 40-50 dakika civarında sürmektedir. Ulaşım oldukça kolaydır ve otobüs, taksi, airport express, shuttle gibi bir çok seçenek bulunmaktadır.

Prag Václav Havel Havaalanından Otobüsler:

Prag havaalanından, Prag şehir merkezine en hesaplı şekilde ulaşmak istiyorsanız, toplu taşıma  kullanmanızı öneririm. Havaalanından Prag şehir merkezine direkt olarak giden otobüs bulunmuyor, metro aktarması yapmanız gerekiyor fakat bunun gözünüzü korkutmasına hiç gerek yok. Prag’da ulaşım gerçekten çok kolay!

Prag’da havaalanı gelen yolcular kapısından çıkış yaptığınız anda otobüs duraklarını karşınızda göreceksiniz. Buradan, şehir merkezine doğru giden 100 ve 119 numaralı olmak üzere iki adet otobüs mevcut. Otobüse binmeden önce durakta göreceğiniz sarı makinelerden bilet almalısınız. Biletinizi otobüse biner binmez basmalısınız! 30 dakika ve 90 dakika olmak üzere alacağınız biletleri bu süre içerisinde birden fazla toplu taşıma için kullanabiliyorsunuz. Havaalanından merkeze geliş için 90 dakikalık bilet uygun olmakla birlikte fiyatı 32 Koruna’dır.

 

100 Numaralı Otobüs

100 numaralı otobüs ile metro B (sarı hat) üzerinde ilk durak olan Zličín’e havaalanından yaklaşık 15-20 dakika içerisinde ulaşırsınız.

Zličín durağından metroya binip sarı hat üzerinden Náměstí Republiky veya Můstek duraklarında indiğinizde, şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Bu iki duraktan tarihi Old Town meydanı yaklaşık 4 dakikalık yürüme mesafesi uzaklığındadır.

Bu otobüs 05:45 – 23:39 saatleri arasında çalışmaktadır. Şehir içinde gece ulaşım ise, gece otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Prag havaalanı ulaşım – 119 Numaralı Otobüs:

Saat 04:15 – 00:10 arasına çalışan bu otobüsü kullanarak yaklaşık 20 dakika içerisinde metro A hattının (yeşil hat) ilk durağı Dejvická metro durağına ulaşabilirsiniz.

A hattı üzerindende Staroměstská (Old Town) durağında inerek, merkeze ulaşmış olursunuz. A hattı üzerinden aktarma yapmak istiyorsanız; Můstek durağı üzerinden B hattına, Muzeum durağı üzerinden C hattına ulaşabilirsiniz.

prag-otobüs-metro-bilet    prag-toplu-tasima-bilet  airport-express-prague-bus

510 Numaralı Gece Otobüsü:

23:47 – 3:57 arası çalışan bu otobüse binip Štěpánská durağında indikten sonra 51 numaralı tramvayı kullanarak şehir merkezine gece ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Airport Express (Shuttle)

Prag-havaalanı-ulaşım-transfer

https://gezipgordum.com/

Otobüs AE olarak da bilinen bu otobüs ile 60 Koruna ödeyerek yaklaşık 33 dakika içerisinde merkez tren istasyonu, C hat üzerinde bulunan Hlavni Nadrazi durağına ulaşabilirsiniz.

Bu otobüsler 05:00 – 21:00 arasında çalışmaktadır. Saatlere ve detaylara ulaşmak için tıklayın.

Prag’da Taksi

Havaalanından merkeze ulaşım için en kolay ve en pahalı olan seçenektir. Taksi ile yaklaşık olarak 50 dakika içerisinde merkeze varmanız mümkündür. Fiyatlar ise 650- 850 Koruna arasında değişebilir. Taksi ile seyahatinizi daha hesaplı hale getirmek için haavalanında bulduğunuz taksiye binmek yerine, taksinizi önceden aramış olmanız tavsiye edilir.

Prag Havaalanı Ulaşım – Otelinize Özel Transferleriniz

Size özel araçlar ile havaalanı – otel transferlerinizi gerçekleştirmemiz için iletişim: info@cekturk.com
Prag havaalanı – otel transferleri detayları için tıklayınız.
PRAG’DA TOPLU TAŞIMA İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

Prag ulaşım rehberi blog yazımız için tıklayın.

  • Prag’da toplu taşımaya bindiğiniz anda (otobüs ve tramvaj) veya metro girişlerinde biletinizi  mutlaka okutmanız gerekli. Çünkü bilet kontrol memurları her an her yerde karşınıza çıkıp, okunmuş biletinizi sorabilirler.
  • Toplu taşıma biletinizin geçerli olduğu zamana dikkat edin. 30 dakikalık ise, sadece 30 dakika toplu taşımada bulunabilirsiniz, 35. dakikada sizi bir memur yakalar ise, cezaya maruz kalabilirsiniz.
  • Kontrol memurları eğer biletiniz yok ise / okunmamış ise size para cezası kesmektedirler. (En azından 2014 yılında 800 CZK idi bu şekilde idi).
  • Prag’da turist iseniz ve şehir merkezinde kalıyorsanız, zaten bir çok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak yürümek istemiyorsanız, tabii ki günlük biletleri de alıp, tramvayla keyifli turlar yapabilirsiniz. Seçim sizin!

Prag’da ulaşım hakkında sorularınız, otel – havaalanı transferleriniz ve tüm talepleriniz (turizmeğitim) için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

İlgilenebileceğiniz Diğer Çekya / Prag Gezi Hizmetlerimiz

 turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk tekne turu cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images