Prag Gezi Notları

Prag Gezi Notları


Bu yazımda size yaklaşık 1 aydır yaşadığım şehir Prag’da görülecek – gidilecek yerler, yapılacak şeyler, Prag’da toplu taşıma ve ulaşım, Prag’da para bozdurma gibi Prag gezi hakkında önemli konulardan bahsedip sizin Prag gezinizin daha da güzel olmasına yardımcı olmaya çalışacağım! Umarım Prag Gezi Notları yazımı beğenirsiniz. 🙂

Prag Gezi Notları

erasmus-internship-Prague-first-impressions

Öncelikle Prag gezi yazısına, Prag’a gelmeden önce yapmanız gerekenlerden başlayacak olursak, bildiğiniz gibi Türkiye’den Çekya’da gelmek için Schengen vizesine ihtiyacımız var. Ben daha önce sürekli Çekya’nın bu konuda zorladığını ve sürecin çok uzun sürdüğünü duymuştum. Yeşil pasaport nedeniyle Prag’daki stajıma da vizesiz gelebileceğimi öğrendiğim için vize çıkartmadım ama süreci araştırmış bulundum. O sebeple size şunu söyleyebilirim ki; söylenenler hem doğru hem değil. Şöyle ki, uzun dönem(90 gün üzeri) kalışlarda D tipi vize gerekiyor. Belgelerinizi tamamladığınızda cevap almanız için yasal süre 60 gün, oldukça uzun. Ancak burada daha önce D tipi vize almış biri olarak şunu eklemeliyim ki, Çekya’nın vize için talep ettiği evraklar ne çok fazla ne de edinmesi zor belgeler. Prag’ı turist olarak ziyaretlerinizde ise durum çok kolaylaşıyor çünkü belgeler tamamlandığından 15 gün içinde vizenizi alabiliyorsunuz!

Çekya…

Gelelim Çekya’ya.. Bilindiği gibi Prag, Avrupa’nın en ekonomik baş kentlerinden biri sayılabilir fakat burada uyarmakta fayda var diye düşünüyorum. Şehir çok fazla turist aldığı için merkezde yeme içme veya konaklama zaman zaman sandığınızdan daha pahalı olabilir. Burada para birimi Çek Kronu (CZK) ve 1 TL yaklaşık 6.3 Çek Kronu ve 1 Euro ise yaklaşık 27 Çek Kronu değerinde. Türkiye’den gelmeden paranızı Çek Kronu yapmak ne kadar kolay bilmiyorum, para biriminin bulunduğu döviz bürosu bulmak sanıyorum ki oldukça zor olacaktır.Tavsiyem, paranızı Euro olarak yanınızda bulundurmanız ve toplu taşıma bileti almak için havaalanında çok az bir miktar bozdurduktan sonra istediğiniz geri kalan miktarı merkezde bozdurmanız olacaktır. Prag’da döviz bozdurma için önerdiğimiz döviz bürolarını ve dikkat etmeniz gerekenleri okumak için tıklayınız.

  • Çekya hakkında her şeyi bulabileceğiniz blog yazımız için tıklayın.
  • Çekya hakkında yanlış bilinenler yazımız için tıklayın.

Prag Gezi Notları – Prag’da Toplu Taşıma

Gezip görmeye gelmeden önce toplu taşıma hakkında da sizi bilgilendirmek istiyorum.Muhtemelen daha önce duymuş olduğunuz gibi Prag’da ulaşım gerçekten çok kolay.Aslına bakarsanız şehir sandığınızdan büyük olabilir,en azından sunduklarıyla size öyle hissettirecektir çünkü yapılacak şey gezilecek yer bitmiyor, şehrin neresinde olursanız olun güzel bir yer keşfedebiliyorsunuz. Buna özellikle değinmek istedim çünkü buraya geldiğinizde konaklayacağınız yerin konumu düşündüğünüz kadar önemli olmayabilir.Gece boyu ulaşım devam ettiği için istediğiniz yere gidebilir veya bulunduğunuz yere yakın yeni mekanlar da keşfedebilirsiniz.

Ulaşım için biletlerinizi bazen sokakta fakat olmasa bile her metro istasyonunda göreceğiniz sarı makinelerden alabiliyorsunuz. Fiyatlar ise süreye göre belirleniyor; 24 Çek Kronu(30 dakika), 32 Çek Kronu(90 dakika), 110 Çek Kronu(24 saat), 310 Çek Kronu(72 saat).

Prag’da metro ile ilgili genel bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz: http://czech-transport.com/index.php?id=38 Prag’da metro ve tramvay hatları için ise aşağıdaki görsel size yardımcı olacaktır:

cekturk-prag-erasmus-tavsiyeler-ipuclari-metro-map-1

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, gece belirli bir saatten sonra metro ile ulaşım yok fakat tramvaylar ve gece otobüsleri (adı üzerinde!) gece boyu çalışıyor.

Prag’da gezilecek yerlere turist klasiklerinden başlıyorum öncelikle.

1. Old Town Meydanı:

old town-prague-things-to-see

Bu küçük meydanın bir yanında Astronomik Saat ile ünlü Eski Belediye Binası diğer yanında meydana eşsiz bir atmosfer katan Tyn Kilisesi ile sizi büyüleyeceğini söylemem gerekiyor.

2. Prag Eski Yahudi Mahallesi(Josehov):

Yahudi Müzesi

Yahudi Müzesi

Tarihte Yahudilerin yaşadığı bu gettoda Yahudi Mezarlığı, Azize Agnes Manastırı, Eski-Yeni Sinagog ve İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu gibi görülmeye değer bir çok önemli yapıt bulunuyor.

3. Prag Kalesi:

aziz vitus-prague-gezilecek-yerler

Aziz Vitus Katedrali

Prag’ın simgelerinden biri olan kalede ziyaret edebileceğiniz Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol gibi bir çok önemli yer bulunuyor.

4. Vaclav Meydanı:

Burası şehrin en ünlü meydanlarından biri.Cadde boyunca bir çok restoran,mağaza ve otel ile karşılaşıyorsunuz ve caddenin yukarısında Vaclav Heykeli ve hemen yakınında Ulusal Müze bulunuyor.

5. Charles Köprüsü:

charles-tourist-what-to-see

Prag’daki turist klasiklerinden bahsedip buraya değinmemek olmaz.Vltava nehrini ve Prag Kalesi’ni buradan gün batımında izlemenin keyfini kesinlikle tatmalısınız.

Prag’da görmeniz gereken diğer yerler:

Paris Caddesi
Barut Kapısı
Dans Eden Ev
Franz Kafka Müzesi
John Lennon Duvarı
Petrin Tepesi ve daha fazlası…

Prag’da keyifli vakit geçirmek için ise önerilerim:

Letna Parkı:

Letna'dan manzara

Letna’dan manzara

Bira bahçesi ile ünlü bu parkta doğanın ve manzaranın keyfini çıkarmalısınız.

Naplavka:

Dans Eden Ev’in hemen alt kısmında yer alan nehir kenarındaki bölgeye veriliyor bu isim.Hava güzel olduğunda buradaki açık alanda bulunan küçük publara gidebilir veya yalnızca nehir kenarına oturup bu özgür atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.

Riegrovy Sady:

riegrovy-park-chill-prague

Bu büyük parkta güneşlenebilir, bir çok spor aktiviteleri yapabilir, mükemmel Prag Kalesi manzarasının keyfini çıkarabilir ve meşhur bira bahçesine göz atabilirsiniz.

Jazz Kulüpleri:

Jazz müzik seviyorsanız Prag’da gitmeniz gereken birbirinden güzel bir çok jazz kulüpler bulunuyor.

Açık Hava Sineması:

Prag’ı yaz döneminde ziyaret ediyorsanız bir akşamınızı şehrin bir çok yerinde farklı günlerde gösterim veren açık hava sinemalarından birine ayırabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi sevenlere:

Son olarak fotoğraf çekmeyi sevenlere bir tavsiyem, Prag’dan en güzel fotoğraf sizin olsun istiyorsanız Old Town meydanındaki U Prince restorana kesinlikle uğramalısınız! Buradan Old Town meydanına tepeden bakıyorsunuz.Manzara mükemmel ve şehrin kalabalığını izlemek oldukça keyifli!

Çekya, Prag gezi yazılarımızın tamamını görüntülemek için tıklayınız.

Prag’da Yapılabilecek Aktiviteler ise:

Tüm rezervasyonlarınız, Prag ve Prag dışı Çekya’daki tüm turizm talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364
WhatsApp: +905354182108