Prag Ekonomi Üniversitesi Kampüs Ziyaretimiz

Prag Ekonomi Üniversitesi Kampüs Ziyaretimiz


Prag Ekonomi Üniversitesi ‘ni Nisan 2019’da ČeskoTurecko / ÇekTürk kurucuları olarak ziyaret etme fırsatı bulduk. Türk öğrenciler için birlikte çalışmaya başladığımız, Prag’ın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Prag Ekonomi Üniversitesi’nde eğitim ve ücretsiz danışmanlık, ayrıca Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için iletişim: info@cekturk.com

Prag Ekonomi Üniversitesi Genel Bilgi

  • 1953 yılında Prag’da kurulmuştur.
  • İngilizce ismi, University of Economics, Prague‘dır. Çekçe ismi Vysoká škola ekonomická v Praze ve kısaltması ise VŠE olarak bilinir.
  • Prag Ekonomi Üniversitesi, dünya sıralamasında oldukça üst seviyelerdedir. Ekonomi bilimlerinde dünyanın ilk 250 üniversitesi arasında, sosyal bilimlerde dünyanın ilk 400 üniversitesi arasındadır. Repütasyonu en yüksek Çek üniversitelerinden biridir.
  • VŠE yaklaşık 20.000 öğrenciye eğtim sunmaktadır. Business, ekonomi, IT bölümlerinde en büyük üniversitedir.
  • 700’den fazla akademisyen ve uzman yer alır.
  • Kendi büyük yurdu ise 4.500 kişi kapasiteli olup, hem kampüsü hem yurdu şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Spor alanlar da mevcut.
  • VŠE hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

 

Prag Ekonomi Üniversitesi – Kampüs Ziyaretimiz, Nisan 2018:

Prag Ekonomi Üniversitesi’ni Çek partnerim Milan ile birlikte sizler için birebir ziyaret edip, hem fakülteleri gezip hem de sizlerin merak ettiklerini ve bize sorduklarını okuldaki yetkili konağımıza iletme fırsatı bulduk.

Öncelikle VŠE kampüsünü Türkiye’de bildiğimiz kampüsler gibi düşünmeyin. Çek üniversitelerine girişte kontrol veya turnike bulunmuyor. Bu da güvenlik problemi olmadığını gösteriyor.

Prag Ekonomi Üniversitesi’nin lokasyonu mükemmeldir. Prag ana tren istasyonundan (Praha hlavní nádraží) yürüyerek sadece 3 dakika sürer, yalnızca 300 metre mesafededir. Yani şehrin büyük merkezine Wenceslas Meydanı’na ise yalnızca 15 dakika yürüme mesafesindedir, yaklaşık 1.2 km mesafededir.

En büyük fakültelerinden biri olan ekonomi fakültesini de ziyaret etme şansı bulduk. Okul günü ve saatlerinde olduğu için birçok öğrenci ders arasında kantinde oturuyor veya bir dersten diğer derse koşuyordu.

Yine bizdeki devlet üniversiteleri gibi asla düşünmeyin. Prag Ekonomi Üniversitesi binalarının için yepyeni, adeta bir özel üniversite kalitesinde görünüyor ve spor salonları, kocaman yurtları ile de öğrencilerine kolaylıklar sunuyor.

Prag’da üniversite ve Prag’da eğitim videomuz ise aşağıda:

Çekya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Prag Ekonomi Üniversitesi’nde, veya diğer Çek üniversitelerinde eğitim almak ve ücretsiz danışmanlık, Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364