Prag Çocuk Köşesi Olan Restoran ve Cafeler

Prag Çocuk Köşesi Olan Restoran ve Cafeler


Prag’da çocuk oyun alanı, Prag’da çocuk köşesi olan restoran ve cafeler, son zamanlarda Çek – Türk bebeğimiz Leon sağolsun gündemimizde! 🙂 Özellikle de yürümeye başladıktan ve iyice hareketlendikten sonra, Prag’da çocuklar için yeni cafe ve restoranlar bulmak, keşfetmek ve Leoncuk oynarken bizim de yediğimiz içtiğimizden keyif aldığımız yerler bizim için çok önemli hale geldi.

Bize de sıkça sorulduğu için ve sanıyoruz bu alanda henüz Türkçe kaynak bulunmadığı için, sizin için Prag çocuk cafe ve restoranlarını derleyerek bu yazıda paylaşmak istedik. Eklemeleriniz, önerileriniz olursa bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com 

Ayrıca bu ve diğer konularda paylaşımlarımız için bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz: ČeskoTurecko Instagram ve ČeskoTurecko / ÇekTürk Facebook .

Prag Çocuk Cafeleri – ÇekTürk Ailesi Olarak Bizim Denediklerimiz 

1. Cafe Pointa

Çocuktan önce de gitmeyi çok sevdiğimiz cafelerden biri. Yemekleri de gayet güzel oluyor, öğle yemeği menüleri de mevcut – bilenler bilir ki bu Çekya’da bir klasik. 🙂 Ayrıca Noel zamanı süslemelerle, ışıklandırmalarla çok hoş oluyor. Seneler önce Çek bir arkadaşımızın fotoğraf sergisi de bu cafede olmuştu

* Ücret: Çocuk köşesi zaten çok minik ve ayrı bir ücreti bulunmuyor. Sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz.
* Menü: Hem içecek, hem yiyecek menüsü, tatlıları ile oldukça iyi bulduk.
* Adres: Na Valech 2, 160 00 Praha 6 – Letná
* Web sitesi: https://www.cafepointa.cz

2. Restaurant Šalanda

Evimize yakın olması sebebiyle keşfettiğimiz, hem yemeklerinin hem de servisin çok iyi olduğu, defalarca gittiğimiz ve çok sevdiğimiz Çek restoranlarından biri. Menüsü de diğer Çek restoranlarına göre oldukça zengin diyebiliriz.

* Ücret: Çocuk köşesi için ayrı bir ücret bulunmuyor çünkü restoran o kadar büyük ki, herkes çocuk köşesi için gelmiyor. Çocuk köşesinin hemen yanında, çocuğunuz gözünüzün önünde olacak şekilde masalar mevcut. Bazı hafta sonları ise iki farklı çocuk köşesi kuruluyor.
* Adres: Na Strži 2097/63, Praha 4 – Pankrác
* Web sitesi: https://www.restauracesalanda.cz/cs/salanda/pankrac/

3. Skákal Pes

Sıkça çevremizden duyduğumuz ancak yeni keşfettiğimiz cafelerden biri. Hatta “kids concept store” olarak geçiyor çünkü sadece cafeden ibaret değil, girişinde ufak bir mağazası var ve bebek / çocuk kıyafetleri satılıyor. Hatta bir bölümünde ikinci el kıyafetler de bulabilirsiniz.

Ayrıca bu cafenin ismi bize çok tatlı geldi çünkü çok bilindik bir Çekçe çocuk şarkısının sözlerinden alıntı olarak ismi konmuş. “Skákal pes, přes oves,¨přes zelenou louku. Šel za ním myslivec, péro na klobouku. Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále. Řek bych vám, nevím sám, hop a skákal dále.”

* Ücreti: En fazla 3 saate kadar 80 CZK ücret, eğer kardeşi varsa ona 50 CZK olarak ücretlendiriliyor.
* Menü: Birkaç tatlısı mevcut, tuzlu olarak ise biz gittiğimizde sadece humus menüsü vardı.
* Adres: Francouzská 15, 120 00 Praha 2 Vinohrady
* Web sitesi: https://skakalpes.cz/en/233-2/

4. Hotel Juliš

Prag’ın yerli halkı için merkezi diyebileceğimiz Wenceslas Meydanı’nda bulunan Juliš Hotel’in en üst yani 8. katında. Tavsiye üzerine gitme fırsatımız oldu ve çok beğendik. Hatta sonrasında iki kez daha gittik, biri arkadaşlar ve çocuklarıyla.

* Ücreti: 50 CZK bir saat için, ikinci çocuk ücretsiz. (Ayrıca otelin üst katındaki havuza gelenlerden cafe için ayrıca ücret alınmıyor.)
* Menü: Sadece içecek menüsü (sıcak içeceklerin yanısıra meyve suları, smoothiler de bulunuyor.)
* Adres: Wenceslas Square 22
* Web sitesi: https://www.hoteljulis.cz/en/ea-hotel-julis/children-s-playroom

5. Chaloupka Cafe

Yakın zamanda (Mart 2023) gitme fırsatı bulduğumuz, bizim evden çok uzak olmayan çocuk cafelerinden biri olduğu için tercih ettiğimiz yelerden biri.

* Ücreti: Saatlik ücreti 120 CZK (Sonraki saatler için daha uygundu, bulunca ekleyeceğim.)
* Menü: http://chaloupkaherna.cz/cenik.html
* Adres: Antala Staška 16, Praha 4 Krč
* Web sitesi: http://chaloupkaherna.cz/

6. Mistral Cafe

Arkadaşlarımızla brunch için Mart 2023’te gittiğimiz bir mekan. Aslında öncesinde de kahve içmeye birileriyle orada buluşmuştuk, Old TOwn Meydanı’na çok yakın olduğu için biraz turistik, hemen her yerde İngilizce duyarsanız şaşırmayın.

*Ücret: Çocuk köşesi için ek bir ücret alınmıyor çünkü zaten sadece çocuklara özel bir cafe değil. Çocuk köşesi çok kuytuda kalıyor. Bizim rezeravasyonumuz
*Menü: Brunch olarak yumurtaları (egg benedict’e bayıldık, ayrıca omletleri var), bowlları mevcut. Ayrıca tatlılardan cheesecake, banana bread, tarçınlı rulo, browni gibi çeşitleri vardı en azından biz gittiğimizde.
Adres: Valentinská 11, Staré Město, Praha 1
* Web sitesi: https://www.mistralcafe.cz/

7. Cacao cafe

Namesti Republiky’e çok yakın bulunan bu cafeye, çocuk olmadan da gidiyorduk çünkü sadece çocuklara özgü değil.

* Ücret: Çocuk köşesi için ek bir ücret alınmıyor.
* Menü: Zengin denebilecek bir menüsü var, sadece kahve yanı olarak değil sandçiv / tost seçenekleri var.
* Adres: V Celnici 1031/4, 110 00 Nové Město
* Web sitesi: https://cacaoprague.cz/en/

8. Pizza Coloseum Pankrác 

Pankrac’ta bulunan Arkady Pankrac AVM’de bulunan bu pizza restoranında geniş bir büyük bir çocuk köşesi olduğunu gördük. Ancak içerisinde bir ekran olmasına hiç anlam veremedik. Kapatmalarını rica ettiğimizde ise, açık kalmak zorunda, ebeveynler şikayet edebiliyor cevabını aldık. Televizyon köşesi koymalarını anlarız ancak oyun alanında bulunması, tüm çocukların dikkatinin sadece ekranda olması bize çok tuhaf geldi.

* Ücret: Duyduğumuz kadarı ile ayrı bir çocuk köşesi ücreti bulunmuyor.
* Menü:
* Adres: Na Pankráci 86, Praha 4
* Web sitesi: https://www.coloseum.cz/arkady-praha-4/

9. Vypečená matka (Bistro Cafe)

Bir kez arkadaşlarımızla brunch için gittiğimiz ama maalesef yemeklerinden çok memnun kalmadığımız bir cafe. Tatlıları çok güzel deniyor, henüz deneme şansımız olmadı. Çocuk köşesi ise mini minnacık ama bizim iki miniği (Atlas ve Leon) oyalamaya yetti o gün.

* Ücret: Çocuk köşesi için ayrı ücret alınmıyor.
* Menü: https://vypecenamatka.cz/menu-2/
* Adres: Betlémská 12, Praha 1
* Web sitesi: https://vypecenamatka.cz/

10. Banh Mi Makers (Orijinal ismi: Bánh Mì Makers)

Vietnam restoranı olan Banh Mi Makers’ın, Prag’da iki şubesi bulunuyor. Biri Letna’da, diğeri Dlouha’da. Biz 28.10.2023 tarihinde Letna’dakine gittik, ancak cumartesi ve tam öğle yemeği saati (13:00) olduğu için çocuk köşeli taraf çok kalabalık ve uğultuluydu. Hafta içi veya öğle / akşam yemeği saatlerine denk getirmeyecek şekilde gitmenizi öneririz ve mutlaka rezervasyon yaptırın!

* Ücret: Çocuk köşesi için ayrı ücret alınmıyor.
* Menü: Letna menü https://www.banhmimakers.com/letna.html
Dlouhá menü: https://banhmimakers-dlouha.choiceqr.com/
* Adres 1: Letenské nám. 5, 170 00 Praha 7-Holešovice
Adres 2: Dlouhá 39, Staré Město, 110 00 Praha-Praha 1
* Web sitesihttps://www.banhmimakers.com

11. Cheesecake Time 

Bu tatlı cafeye 1 Kasım 2023 tarihinde ilk kez gitme şansım oldu. Hem tertemiz, yepyeni bir cafe hem de çocuk köşesi çok güzel ve aynı şekilde temiz. Oyuncaklar yepyeni ve güzel. 🙂 Özel gün etkinlikleri de düzenlenebiliyor.

* Ücret: Çocuk köşesi için ayrı ücret alınmıyor.
* Menü: https://www.cheesecaketime.cz/menu/
* Adres: Americká 703/2, Praha 2
* Web sitesi: https://www.cheesecaketime.cz

12. Food Lab

Prag şehir merkezinde bulunan bu güzel restoranın hem ambiyansı hem yemekleri çok güzel. Çocuk köşesi apayrı bir katta ve başında bir Ukraynalı kadın veya kızı duruyorlar. O nedenle siz yemek yerken, çocuklarınızın başında bir abla olması avantaj (tabii çocuğunuz siz olmadan duruyorsa;).

NOT: Çocuk köşesi 3 yaş üzeri için ve belli saatleri bulunuyor, burada bulabilirsiniz: https://www.food-lab.cz/kids-corner/

* Ücret: Çocuk köşesi için çocuk başına 50 CZK alınıyor. Çocuklar için film ve bilgisayar oyunları köşesi bile mevcut.
* Menü: https://www.food-lab.cz/menu-crossroad/
* Adres: Haštalská 4, 110 00 Staré Město
* Web sitesi: https://www.food-lab.cz/

13. Lapin Cherry

İlk kez 3 Aralık 2023 tarihinde denemiş olduğumuz bu cafede, daha öncesinde bir çok çocuk etkinliği, workshop duymuştuk. Ayrıca bu cafenin kiralanarak birçok doğum gününün de kutlandığını, oraya gidince öğrendik.

Menüsü birçok çocuk cafesinden daha zengin. Alkollü kahveleren tutun sıcak şaraba, kahvaltı seçeneklerinden tutun öğle – akşam yemeğine (çorba, makarna, salata, tost vs.) ve çocuk menüsüne kadar her şey düşünülmüş. İçerisi de ayrıca çok ferah, tertemiz ve modern. Her taraf camlı ve dışarıda yağan karı izlemek bizim için ayrıca keyifliydi.

* Ücret: Çocuk köşesi için ayrı bir ücret bulunmuyor. Sanıyoruz sadece etkinlikler olduğunda ücret ödeniyor, sormanızı öneririz.
* Menü: https://lapincherry.cz/#menu
* Adres: KAROLINA PLAZZA, Sokolovská 694, Karlín, 186 00 Praha 8
*Web sitesi: https://lapincherry.cz/ 

14. Cafe Adastra

Cafe Adastra’ya ilk kez Nisan 2023’te gittik ve aslında çocuk köşesi değil de, birkaç oyuncağın konduğu bir köşecik desek daha doğru olur. Hemen masanın yanında birkaç oyuncakçık var da diyebiliriz. 🙂 Ama Leon’un en azından biraz oyalanması için bize faydalı oldu denebilir.

* Ücret: Çocuk “köşesi” için ayrı bir ücret bulunmuyor.
* Menü: https://www.cafeadastra.cz/napojovy-a-jidelni-listek
* Adres: Podskalská 2054, Nové Město
* Web sitesi: cafeadastra.cz

15. Restaurace Pod Párou

Bu güzel restorana ilk kez 7 Ocak 2024 tarihinde, bir arkadaşımızın çocuğunun doğum günü için gittik ve o kadar beğendik ki! Hem yepyeni, modern görünümlü bir restoran, hem çocuk köşesi çok keyifli, hem de çocuk köşesinin bulunduğu alanı ayırttıkları için, resmen bize özel bir bölüm oluşmuştu. Biz sadece çorba içme fırsatı bulduk ancak arkadaşlarımız özellikle şnitzelini çok tavsiye ettiler.

Ayrıca iyi havalarda da terasını açıyorlar ve çocuklara küçük bisikletler bırakıyorlar diye kendilerinden duyduk.

*Ücret: Çocuk köşesi için ayrı bir ücret bulunmuyor.
* Menü: https://podparou.eu/menu/?lang=en
 * Adres: Jankovcova 1037/49, Praha 7-Holešovice
* Web sitesi: https://podparou.eu/?lang=en

BONUS

Bu aşağıdaki cafeler pek çocuk cafesi (hatta çocuk köşesi) sayılmasa da, bizi şaşırtanlar olarak yer vermek istedik:

* Antonínovo pekařství Karlín

Antonínovo pekařství aslında Prag’da birçok yerde şubesi bulunan bir “fırın” ve cafe denebilir. Ekmekleri başta olmak üzere, tatlı ve tuzlu her şeyleri çok leziz, tazecik.

Bir gün tesadüfen Karlin’deyken girdiğimizde, ufacık bir çocuk masası ve boyama kutusu, kağıtlar ve ufacık oyuncaklar gördüğümüzde oldukça şaşırmıştık. Leoncuk da oyalanmıştı.

* Cafe Bystro

Çok sevdiğimiz Vyšehrad Parkı’nda bulunan bir cafe. Terasını ayrı bir seviyoruz çünkü Leon daha bir aylıkken onunla birlikte gelip, ailecek çok güzel bir canlı müziğe denk gelmiştik. Sonrasında, Leon’un yürümeye başladığı zamanlarda geldiğimizde ise, terasında küçücük bir kum havuzu keşfetmiştik (sanırım üç çocuk zor sığar:).

* Ücret: Çocuk kum havuzu için ayrı bir ücret bulunmuyor.
* Menü: Çok zengin bir menüsü olduğu söylenemez ancak quiche gibi atıştırmalıkları ve tatlıları mevcut.
* Adres: K Rotundě 3, 128 00 Praha 2-Vyšehrad
* Web sitesi: https://www.bystrocafe.cz/

—–

Prag’da yaşayan Türk bir arkadaşımdan taze aldığım bir liste. Bunları denedikçe detayları bu yazıya eklemeyi planlıyorum. 

 • Kulíškov – dětská herna
  https://maps.app.goo.gl/Vw4Ridu65mA2U5Ww7?g_st=iw
  Web sitesi: https://kuliskov.cz
  Günlük giriş: 155 CZK
 • Tu Kafe
  https://maps.app.goo.gl/bQHekEut3jdSeEri9?g_st=iw
 • Děravý Kotlík
  https://maps.app.goo.gl/r72BnrWGBTGCyWyz8?g_st=iw
 • Kids Jungle – Dětská školička
  https://maps.app.goo.gl/NSJXPUPmtgv4mUdt6?g_st=iw
 • Vejce Dejvice
  https://maps.app.goo.gl/q4BYVRA6SEJoRUKH7?g_st=iw
 • Manu Praga
  https://maps.app.goo.gl/hqmc2U8E826ZCV8M7?g_st=iw
 • Pizza Nuova
  https://maps.app.goo.gl/E1vQYojCZmjgVVGQ8?g_st=iw
 • Pizzeria Bonaccia
  https://maps.app.goo.gl/mWTidGVvQ7PCACTm7?g_st=iw
 • The Down Under
  https://maps.app.goo.gl/BdeVAqs8uU5sxFdQ6?g_st=iw
 • Kavárna Cheesecake time
  https://maps.app.goo.gl/D9gu3XDRZ2ojZSwg7?g_st=iw
 • AMUNÌ Slow Food Pizza
  https://maps.app.goo.gl/XcG8N69R1mXj6YBc8?g_st=iw
 • Na Větvi
  https://maps.app.goo.gl/hNE2qXKjyzqK3Ugo6?g_st=iw
 • Press Cafe
  https://maps.app.goo.gl/WZ8e1pjz7ouor5Wf9?g_st=iw
 • Letňanska Terasa
  https://maps.app.goo.gl/xtrZ7CSriMQHtfnF9?g_st=iw
 • Potrefena Husa – Albertov
 • Cheesecake Time: https://www.cheesecaketime.cz/
 • Zrno Zrnko: https://www.zrnozrnko.cz/nusle/
 • Bistro Cafe Therapy
 • Crosscafe Strossmayerovo Namesti
 • Cafe Spirit
 • Čokolaterie Vokovice
 • Vozovna: https://kcvozovna.cz/kavarna/
 • Kafé a Kakao – cukrárna s malým koutkem
  Adresa: Americká 2, Praha 2
  Telefon: 777 903 902
  Web stránka: www.kafekakao.cz
 • Muzeum Kavárna Adresa: Vinohradská 1 (Ulusal Müze’nin yeni binasında) www.kavarnamuzeum.cz
 • Golden Pacific Café – OC Galerie Nové Butovice – Praha 5
 • Halabala baby&café   Adresa: Hládkov 686/3, Praha 6
 • Koala café herna, Dolnoměcholupská 209/17, Praha 10 –  Hostivař
 • Kafé a Kakao – cukrárna s malým koutkem Adresa: Americká 2, Praha 2
 • Více zde: https://loosikov.webnode.cz/hernicky/
 • Liste: https://www.buchtavtroube.cz/2022/11/kam-do-kavarny-s-kocarem/

Faydalanabilecek linkler: https://overenorodici.cz/seznam-mist/filtr/-/kavarny-a-cukrarny-s-detskym-koutkem/praha/

https://overenorodici.cz/detail-mista/p1828-vyborna-kava-v-kavarne-muj-salek-kavy-praha-8

https://overenorodici.cz/detail-mista/p1675-kavarna-s-detskym-koutkem-periferie-praha-4-branik

https://loosikov.webnode.cz/hernicky/productscbm_686005/10/

 

PRAG KAPALI ÇOCUK OYUN ALANLARI 

 • Panda Play
 • Time Out, Westfield Chodov
 • Človíčkov dětská herna s kavárnou Adresa: OC DBK Budějovická, 2. patro, Budějovická 1667/64
 • Človíčkov dětská herna s kavárnou
  Adresa: OC DBK Budějovická, 2. patro, Budějovická 1667/64, Praha 4
 • Dětský koutek a kavárna Hamr Záběhlice, Sportovní areál Hamr, ul. Záběhlická, Praha 10
 • Brumbambule dětské centrum s občerstvením Adresa: Kolbenova 9a, Praha 9 – Vysočany
 • Dětská herna Slunečnice, Vojtíškova 1783/2, Praha 4 – Chodov
 • Dětský svět v obchodím centru Europark, Nákupní 389/3, Praha 10 – ŠterboholyVíce zde: https://loosikov.webnode.cz/hernicky/